ברקע העימות הפוליטי סביב תקציב המדינה, ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (שני) בריאיון שישודר בערוץ 20 כי גנץ יוכל להיות ראש ממשלה רק אם הוא יפסיק להיות "ראש סיעה שהיא ממשלה בתוך ממשלה שמתעמתת בכל דבר". נתניהו הוסיף שאם גנץ לא יפסיק, "זה יתפרק עליו". מוקדם יותר היום נתניהו השיב בעקיצה לדרישת גנץ להעביר את החוק שדוחה את מועד אישור התקציב בתוך 24 שעות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

נתניהו נשאל במהלך הריאיון אם בני גנץ יהיה ראש ממשלה. "זה תלוי בו", השיב. "אם הוא יפסיק לכהן כראש סיעה שהיא ממשלה בתוך ממשלה, ממשלה נגד הממשלה, שמתעמתת איתנו בכל דבר ושמעכבת את התקציב, וגם דברים אחרים שאנחנו צריכים לעשות כרגע, אם הוא יפסיק עם זה אז הוא יהיה ראש ממשלה. אם לא זה יתפרק מאליו. אני מנסה למנוע את זה כרגע".

בנימין נתניהו ובני גנץ
בנימין נתניהו ובני גנץ | עיבוד: POOL

היום בשעות הצוהריים ראש הממשלה החליפי בני גנץ הציב אולטימטום לנתניהו באשר לאישור הצעת החוק שדוחה את מועד אישור התקציב. גנץ דרש שהחוק יעבור בשלוש קריאות ב-24 השעות הקרובות, וטען שרק כך יהיה אפשר למנוע בחירות. 

"ראש הממשלה בנימין נתניהו, אני קורא לך להעביר החלטת ממשלה עוד הערב ולתת תוקף אמיתי להבטחתך מאמש – לדון ולאשר את תקציב המדינה בתוך 100 ימים מהיום", אצר גנץ בפתח ישיבת סיעת כחול לבן. "הסר את איום הבחירות מסדר היום הציבורי ובמקום פאניקה – נאפשר לציבור ודאות, ביטחון ואמון".

בנימין נתניהו ובני גנץ בכנסת
בנימין נתניהו ובני גנץ בכנסת | צילום: דוברות הכנסת

נתניהו השיב לגנץ בתחילת ישיבת הסיעה של הליכוד ועקץ אותו. "אנחנו לא צריכים 24 שעות, אנחנו לא צריכים אפילו 24 דקות", אמר. "יש לנו תקציב מוכן ומותאם לקורונה, בדיוק למה שצריכים היום אזרחי ישראל. זה מזרים כסף גם לכיסים של האזרחים, גם לעסקים. זה מוכן וזה מה שצריך להעביר, ואפשר לעשות את זה מייד".

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד ביקר בחריפות מוקדם יותר היום את הצעת החוק לדחיית מועד אישור התקציב. "זו הצעה עקומה ומזיקה כמו כל הממשלה הזו", אמר לפיד. "בשיא הקורונה, בשיא המשבר הכלכלי, הם רוצים לדחות את התקציב. כמו תמיד - החליטו שלא להחליט. במקום להעביר תקציב במהירות שיא הממשלה הזו בוחרת – שוב – לעשות פוליטיקה קטנה ועלובה על חשבון האזרחים".