מה עומד מאחורי ביטול ישיבת הממשלה היום (ראשון) למרות המשבר הכלכלי והבריאותי החריף? חילופי האשמות, התעקשות של כחול לבן לממש סעיפים מההסכם הקואליציוני - והתחמקות של נתניהו והליכוד. גם ועדת השרים לחקיקה לא תתכנס היום לאחר שבוטלה על ידי השר אמסלם. במשך השבועיים האחרונים לא הייתה כל שיחה בין נתניהו לגנץ בנושא התקציב, זאת חרף העובדה שבעוד כשבועיים, אם לא יימצא פתרון אחר, ישראל תצא לבחירות רביעיות מתוקף החוק. גם לשבוע הקרוב לא נקבעה פגישה בין הצדדים בנושא התקציב. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ישיבת הממשלה שהייתה אמורה להתכנס הבוקר הייתה אמורה לעסוק גם בנושאים הכלכליים, ואולם - בשל התבצרות במחלוקות לא גובש לה סדר יום והיא בוטלה. שר האוצר כ"ץ ובליכוד רוצים להביא את העניינים התקציביים לסדר היום אבל בכחול לבן אומרים שבלי תיקון שיאפשר הצבעה שוויונית בין הצדדים, סעיף שמופיע בהסכם הקואליציוני, הם לא מוכנים לקיים הצבעות. 

הבעיה היא כזאת: לליכוד יש 18 שרים בממשלה בעוד שלכחול לבן יש 15 בלבד. לפי עיקרון השוויוניות, שני הצדדים היו אמורים לקדם מנגנון שיאפשר הצבעה שוויונית על כל החלטה, באופן שבו יהיו פחות שרים מהליכוד שיצביעו. אלא שבליכוד, אומרים בכחול לבן, שמים רגליים למהלך עוד מרגע הקמת הממשלה.

החשש כעת בכחול לבן הוא שנתניהו וכ"ץ יעשו מחטף לכחול לבן ויביאו לישיבת הממשלה את התקציב החד שנתי. מאחר שלליכוד יש רוב - הרי שהוא יוכל לעבור בממשלה גם בהתנגדות של שרי כחול לבן.

לאורך כל סוף השבוע לא היו מגעים כלל בין הצדדים. בצאת השבת  עוד היו מסרונים בין הצדדים אבל בסופו של דבר היחסים רק החמירו בעיקר בגלל ההודעות ההדדיות שהוציאו זה נגד זה. כאמור, ועדת השרים לענייני חקיקה לא תתקיים היום גם, החלטה שתוביל לכך שהצעות חוק שעוסקות בקורונה לא יקודמו. 

חילופי ההאשמות

כאמור, חילופי האשמות בתוך הקואליציה נרשמו הלילה בעקבות ההחלטה החריגה לבטל את ישיבת הממשלה שתוכננה להיום (ראשון). שרת התחבורה רגב תקפה את כחול לבן: "לא רק שאתם לא רוצים לקום לבית הספר - עכשיו גם רוצים לסגור אותו". יו"ר סיעת כחול לבן איתן גינזבורג האשים מצידו את הליכוד וכתב שאם הם כל כך רוצים בחירות – שיקומו ויגידו. גם יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד תקף: "ממשלת הקורנה התנתקה סופית מהמציאות וחיה במציאות חליפית". משה בוגי יעלון כתב בציוץ בטוויטר כשהוא פונה לגנץ: "הלכת שולל אחרי עבריין".

 "בני גנץ וכחול לבן מספיק עם הפוליטיקה", כתבה רגב בציוץ בטוויטר. "הגיע הזמן שתפנימו: אנחנו במצב קורונה והכל צריך לעבוד מהיום למחר. מיד. בזמן משבר לאומי עלינו להזרים את הסיוע לציבור מיידית. לא רק שאתם לא רוצים לקום לבית הספר - עכשיו גם רוצים לסגור אותו. הגיע הזמן שתתעשתו".

בני גנץ ו״כחול לבן״ מספיק עם הפוליטיקה. הגיע הזמן שתפנימו: אנחנו במצב קורונה והכל צריך לעבוד מהיום למחר. מיד. בזמן משבר לאומי עלינו להזרים את הסיוע לציבור מיידית. לא רק שאתם לא רוצים לקום לבית הספר - עכשיו גם רוצים לסגור אותו. הגיע הזמן שתתעשתו.

איתן גינזבורג, יו"ר סיעת כחול לבן תקף את הליכוד בציוץ משלו. "הציבור לא מטומטם. מצד אחד הליכוד מנסה להכשיל תקציב לשנה קדימה, שכחול לבן מתעקשת עליו, ומצד שני מנסים להאשים אותנו שלא מאפשרים להעביר תכנית בעלות של מיליארדים שלא הוצגה וגובשה כמו שצריך", כתב. "אם אתם כל כך רוצים בחירות - קומו ותגידו. שכולם ידעו. אם לא, תוכיחו ותעשו מה שנכון למדינה".

יאיר לפיד
"יש כאן מיליון מובטלים". יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד | צילום: החדשות 12

באופוזיציה תקפו את שני הצדדים על האירוע החריג. יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד ביקר בחריפות את כחול לבן ובליכוד כשהוא מתייחס למצב הכלכלי של האזרחים: "הליכוד: ישיבת הממשלה לא תתקיים בגלל כחול לבן. כחול לבן: ישיבת הממשלה לא תתקיים בגלל ההתעקשות של הליכוד. לא יודע אם שמתם לב יש כאן מיליון מובטלים, משבר כלכלי ומשבר ערכי. ממשלת הקורנה התנתקה סופית מהמציאות וחיה במציאות חליפית".

הליכוד: ישיבת הממשלה לא תתקיים בגלל כחול לבן. כחול לבן: ישיבת הממשלה לא תתקיים בגלל ההתעקשות של הליכוד. לא יודע אם שמתם לב יש כאן מיליון מובטלים, משבר כלכלי ומשבר ערכי. ממשלת הקורנה התנתקה סופית מהמציאות וחיה במציאות חליפית.

משה בוגי יעלון החליט לפנות לגנץ בציוץ בטוויטר באופן אישי. "בני, מה עוד צריך לקרות או להאמר כדי שתבין שנפלת בפח? איזה עוד מחירים צריכים אזרחי ישראל לשלם בגלל שהלכת שולל אחרי עבריין?", כתב. "עוד לא הבנת שעם ביבי זה לא ילך? צא מיד מתחת לאפיריון של הנאשם, שדואג רק לעצמו ונחוקק את החוקים נגד השחיתות והריקבון, נחליף שלטון בכנסת הנוכחית ונציל את המדינה".

גם חבר הכנסת רם בן ברק תקף את הצעד החריג, והקפיד לפנות גם לכחול לבן וגם לליכוד. "איזה בושה. איזה ביזיון. איזה חוסר אחריות", כתב בטוויטר. "נתניהו אתה מחריב את המדינה. לא מענין אותך כלום חוץ ממך. איך הגענו למצב הזה. ראש ממשלה מואשם בשוחד שלוקח אותנו לבחירות אחרי שרק לפני שלושה חודשים הסביר לנו שחייבים אחדות עלק. כחול לבן הרי הזהרנו אתכם שלא חותמים עם נוכל. לא הקשבתם..כמה חבל".

מוקדם יותר היום דווח כי ישיבת הממשלה שאמורה הייתה להתקיים היום בוטלה, ובכחול לבן ובליכוד האשימו זה את זה. בליכוד הוציאו הודעה: "ישיבת הממשלה לא תתכנס מחר בשל סירובם של כחול לבן להעלות לסדר היום תוכנית סיוע כלכלית ממשלתית של ראש הממשלה ושר האוצר להתמודדות עם משבר הקורונה בהיקף של 8.5 מיליארד ש"ח, הכוללת בתוכה סיוע לאוכלוסיות בסיכון. הליכוד דורש מכחול לבן שלא לסכל את העברת הכספים לאזרחי ישראל בעת הזאת של התמודדות עם משבר הקורונה".

בנימין נתניהו ובני גנץ
בנימין נתניהו ובני גנץ | צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

בכחול לבן מיהרו להגיב: "ישיבת הממשלה מחר לא תתקיים לאור התעקשות הליכוד לא לקיים את ההסכם הקואליציוני ולא לאשר את תקנון הממשלה המבטיח את יציבותה. זו לא הפעם הראשונה בה הליכוד לא עומד בהתחייבותו, וכל תירוץ אחר הינו שקר מוחלט לציבור הישראלי. כחול לבן הודיעה לליכוד שכל הצבעה הקשורה בקורונה לא תסבול דיחוי ותעבור בהצבעה טלפונית".

עוד דווח מוקדם יותר כי שתי דמויות בכירות בליכוד נפגשו בימים האחרונים עם נתניהו והפצירו בו ללכת לבחירות. השניים הבהירו כי אסור להמתין ומשמעות תקציב דו שנתי היא שגנץ יהיה רה"מ. נוסף על כך, נתניהו קיים פגישה דחופה בימים האחרונים עם השרה מכחול לבן פנינה תמנו שטה. בכחול לבן טענו כי מדובר בניסיון להקים ממשלה צרה וחלופית, אך בליכוד הכחישו: "הפגישות הן במסגרת הטיפול במגפת הקורונה".

אתמול התראיין יו"ר כחול לבן בני גנץ ל"פגוש את העיתונות" והתייחס לסוגיית התקציב. "בשביל לייצב את הממשלה, נדרשת תכנית ל2020-2021", אמר בריאיון לרינה מצליח. "לא תקציב חגים ולא תקציב לסופ"ש, תקציב לשנה שלמה. זה מה שאנחנו מבינים. אגב, כל טובי הכלכלנים אומרים את הסיפור הזה ולכן אנחנו מתעקשים. אני לא אוותר".