התקדמות במו"מ בין נתניהו לגנץ: בליכוד ובכחול לבן נמשכים המאמצים למנוע מערכת בחירות נוספת. גם בשלב זה טרם הושגו הסכמות, אך מאחורי הקלעים מתגבשות הבנות בין הצדדים. במוקד: אישור החוק לדחיית התקציב והעברת תקציב דו-שנתי עם "תחנת יציאה" לראש הממשלה בנימין נתניהו. בסוגיית המינויים שכה חשובה לנתניהו אין שינוי בשלב זה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

אלו הסוגיות שבמוקד המו"מ בין הליכוד לכחול לבן:

  • החוק לדחיית המועד האחרון להגשת התקציב יאושר בשלוש קריאות.
  • יועבר תקציב דו-שנתי, אך לנתניהו תישמר "תחנת יציאה" אחרונה רגע לפני סיום התקציב.
  • במידה ונתניהו יוכרז כנבצר עם פתיחת שלב ההוכחות בינואר ישראל תלך לבחירות.
  • סלע המחלוקת - האם יועבר חוק שיגן על נתניהו מפני פסילתו כראש ממשלה חליפי.
  • מינויים - בינתיים אין שינוי שכן על נתניהו נאסר להתערב בנושא.
ביבי נתניהו ובני גנץ, פגישת הקבינט בירושלים, נתניה (צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90)
תקציב דו-שנתי עם "תחנת יציאה". נתניהו וגנץ | צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

ההסכמות המסתמנות מהוות פשרה מכובדת לשני הצדדים, אך השאלה הגדולה שנותרה היא האם מדובר רק בהנשמה מלאכותית לקואליציה למשך כמה חודשים או שיהיה זה סיכום שייתן לממשלה איכות חיים כששני הצדדים בטוחים יחסית במקומם.

הבוקר נודע ל-N12 כי גם ביום הראשון הקרוב לא תכונס ישיבת הממשלה – זאת לאחר שבשבוע שעבר לא התכנסה הממשלה בפעם הראשונה מזה שנים. הסיבה המרכזית לביטול הישיבה בפעם השנייה ברציפות היא המחלוקת בין הליכוד לכחול לבן בנוגע לתקנון הממשלה.

מליאת הכנסת בהצבעה על התפזרותה לקראת בחירות 2020 (צילום: אוליבייר פיטוסי, פלאש 90)
פיזור הכנסת יידחה? ארכיון | צילום: אוליבייר פיטוסי, פלאש 90

השבוע פרסמנו במהדורה המרכזית כי על רקע המחלוקת סביב סוגיית התקציב שמאיימת להוביל לבחירות, נתניהו וגנץ מנהלים מאחורי הקלעים משא ומתן חשאי שהתקציב הוא רק חלק משני בו.

במסגרת המשא ומתן בין נתניהו לגנץ, מבקש הראשון לשנות את שיטת מינוי שומרי הסף - פרקליט המדינה ומפכ"ל המשטרה - ולפרק את הוועדה המקצועית שהייתה אמורה לקום, כך שהכוח יחזור לידי הפוליטיקאים.

החתימה על ההסכם
נתניהו וגנץ חותמים על הסכם האחדות

עוד מבקש ראש הממשלה הגנה מפני התערבות של בג"ץ גם בחצייה השני של הקדנציה והליכה מיידית לבחירות במקרה ששופטי העליון יחליטו לפסול אותו כראש ממשלה חליפי בשל כתבי האישום נגדו.

ההערכה היא שגם הבקשה של נתניהו לפזר את הכנסת במקרה של התערבות שיפוטית בהסכם נחשבת לכזו שכחול לבן תצליח להסכים עליה בסופו של דבר. ראש הממשלה נתניהו אישר אתמול במהלך ההכרזה על הסכם השלום בין איחוד האמירויות לישראל כי אכן נרשמה התקדמות במגעים עם כחול לבן במטרה למנוע בחירות.