השרים החליטו על שורת צעדים מחמירים כדי לנסות לבלום את התפשטות הקורונה והכנסת אישרה לממשלה לקבוע תקנות חדשות. N12 עושה סדר בעזרת עו"ד אורי שוורץ, היועץ המשפטי של משרד הבריאות שמספק תשובות לחלק מהשאלות הפתוחות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

 

ההגבלות החדשות
ממחר - אסור לקיים חתונות

עד מתי ההגבלות בתוקף?

תוקפן יפוג בסוף חודש יולי, אלא שהוא כבר חודש בעבר וקיימת אפשרות שיחודש מיד בסוף החודש.

שוטרים אוכפים את ההגבלות (צילום: N12)
אושר: הקנס על אי עטיית מסכה יעלה | צילום: N12

 

האם יש שינויים בפעילות הרכבת?

כרגע אין הנחיות לגבי רכבת ישראל והיא ממשיכה לפעול כרגיל.

האם אפשר להתחתן במסעדה עד 30 איש?

התשובה היא לא. אמנם מותר למסעדה לארח בשטחה 30 סועדים אך לא במתכונת של אירוע שבו יש מכנה משותף לכלל המשתתפים, מה שעשוי לגרום להתקהלויות ולהפרת הריחוק החברתי.

מה עם עבודה במגזר הציבורי ובמקומות חיוניים? האם צריך לצמצם גם?

ההחלטה שהתקבלה לגבי עובדים במגזר הציבורי היא שלפחות 30 אחוז מהמועסקים צריכים לעבוד מהבית. לגבי המגזר הפרטי לא התקבלה החלטה, אבל משרד הבריאות מעודד לצמצם עד כמה שניתן הגעה למשרד ולהימנע ככל האפשר מהתקהלויות מכל סוג שהוא".

מה ההנחיות על הפארקים ציבוריים, חופי הים וגני המשחקים?

גני המשחקים סגורים ואסור להגיע אליהם. לגבי פארקים ציבוריים וחופי ים, כרגע אין שינוי בהנחיות, מלבד הנושא של הימנעות מהתקהלויות. אם הגעתם אל חוף הים, חפשו פינה שאינה צפופה.

האם מותר לעשות אימוני כושר במקומות קטנים (סטודיו קטן, פילאטיס, יוגה)?

כן, בכפוף למגבלת ההתקהלויות והכללים לשהייה במקום סגור (שמירת מרחק וכו'). לאחר דיון בוועדת הקורונה ההחלטה לסגור את חדרי הכושר בוטלה וכעת הם פתוחים. גם הבריכות הציבוריות נפתחו וכך גם הבריכות בבתי המלון. 

מדוע הגבלת ההתקהלות נקבעה דווקא ל-20 ולא למספר אחר?

אין לכך תשובה מתמטית. הרעיון הוא צמצום התקהלויות במטרה לשטח את עקומת התחלואה. ככל ששיעורי החולים החדשים גבוהים יותר, כך ההקפדה על פיזור התקהלות תהיה הדוקה יותר והרף העליון למספר נוכחים במקום מסוים יירד.

מה לגבי הקניונים? מדוע עליהם אין הגבלות?

הקניונים פועלים כרגיל. המהלך שנעשה הוא מהלך מדורג ולכן חלק מהמקומות נשארים פתוחים בעוד שאחרים סגורים. יש היתכנות שאם ההידרדרות תימשך יינקטו בצעדים נוספים.

מה גובה הקנס שנקבע על אי עטיית מסכה?

חברי הכנסת אישרו להגדיל את הקנס על הפרת ההנחייה לסכום של 500 שקלים.

מה קובע החוק החדש שמאפשר לממשלה לעקוף את הכנסת בקביעת הגבלות?

הצעת החוק שאושרה בקריאה שנייה ושלישית במליאה קובעת כי כל צו שתאשר הממשלה יחול מיידית - אך יצטרך לקבל בתוך שבוע את אישור הכנסת. החוק מאפשר את המנגנון המדובר רק לתקופה של חודש - עד ל-6 באוגוסט.

בתוספת לחוק נמצאים הסדרים הקובעים בין היתר הגבלות שונות על תנועה, הבילוי והפנאי וכללי התנהגות במרחב הציבורי וכן חובות החלות על מפעיל של עסק או מקום הפתוח לציבור, הגבלות תפילה במבנה, שירותי משלוחים, אחריות מעסיק, הגבלות תחבורה ציבורית, הגבלות על פעילות המסחר לרבות קניונים, שווקים, אטרקציות תיירותיות, מכוני כושר, ספריות, גן חיות, מוזיאונים, בריכות שחייה, רכבל, אולמות וגני אירועים וכן מקומות ואירועי תרבות.