העימותים בממשלה נמשכים: ברקע ההפגנות ברחבי הארץ נגד הממשלה, רה"מ החליפי בני גנץ ושרי כחול לבן הקשיחו הערב (שבת) עמדות, הביעו תמיכה במוחים בכיכר רבין - והצהירו: למרות הניסיונות של הליכוד ושל נתניהו - אנחנו בעד תקציב דו-שנתי בלבד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אחת הסוגיות הנפיצות בממשלה, שגם מאיימת על יציבותה, היא סוגיית התקציב: בליכוד רוצים להעביר תקציב חד-שנתי, בעיקר בנימוק שהדבר נדרש בשל משבר הקורונה. עם זאת, בכחול לבן הקשיחו הערב עמדות כששרים מהמפלגה הודיעו אחד אחר השני שהם בעד תקציב דו-שנתי, למורת רוחם של ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כ"ץ.

בהודעה שפרסם הערב גנץ, הוא הביע תמיכה במחאה בכיכר רבין נגד התנהלותה הכלכלית של הממשלה בזמן משבר הקורונה, וניצל את ההזדמנות כשקרא להעביר תקציב דו-שנתי, כאמור בניגוד גמור לדעתם של ראש הממשלה ושר האוצר. 

"הקורונה הביאה אותנו למשבר בריאותי, חברתי וכלכלי מהגדולים בתולדות המדינה. יחד, נוכל לו ונתגבר עליו בשמירה על החיים ועל הפרנסה", מסר גנץ. "חובתנו להמשיך לדאוג שלא נשאיר מאחור את המובטלים, לא את העצמאים, לא את ההורים, לא את בעלי העסקים ולא את הקשישים".

הוא הוסיף: "הודעתי לראש הממשלה ושר האוצר שלצד התמיכה בתוכנית הסיוע המיידית, כחול לבן תעמוד על כך שתוצג בהקדם מדיניות תקציבית רחבה הרבה יותר שתעודד את הצמיחה קדימה ולא נסתפק במענה לשלושה חודשים בלבד".

גם שר המשפטים אבי ניסנקורן הודיע הודעה ברוח דומה לשל יו"ר מפלגתו וכתב: "המפגינים מביעים מצוקה אמיתית וצודקת. חבילת הסיוע היא צעד בכיוון הנכון, אך עלינו להציג תקציב שיביא ודאות כלכלית ומנועי צמיחה. תקציב ל-3 חודשים לא יעשה זאת. נעמוד על כך שהתקציב יהיה עם הסתכלות ל-2021, וייתן רשת ביטחון לעסקים, עצמאים ומובטלים. רק כך נחלץ את ישראל מהמשבר".

מוקדם יותר התראיין שר האוצר כ"ץ לרינה מצליח בפגוש את העיתונות והתייחס לסוגיית התקציב. "באתי לתפקיד הזה שהוא הכי קשה בתולדות המדינה על מנת לטפל במצב", אמר. "ראש הממשלה ואני מובילים ביחד, ולא להעביר תקציב באופן מיידי זו טעות חמורה. בנוגע לזה, אני חושב שכחול לבן עושים טעות ודיברתי איתם והסברתי להם. אמרתי להם בואו נעביר תקציב ונמשיך להתקדם - מה שחשוב זה יציבות הממשלה".