ראש הממשלה בנימין נתניהו משתתף (רביעי) בדיון מיוחד במליאת הכנסת, שיזמה מרצ, על הטיפול בקורונה. הדיון הפך עד מהרה לסוער וכלל קריאות קשות בין חברי הכנסת. ח"כ הורוביץ, יוזם הדיון, תקף: "כשהמדינה שקועה במשבר חסר תקדים, אתה עושה הכול כדי ללכת לבחירות, גם בתקופת הקורונה". בנט התעמת עם היו"ר יריב לוין ותקף: "אין לי עניין להיכנס לממשלה האטומה". נתניהו ענה: "ההפגנות פוליטיות, אחרי ההפגנה הם הולכים לארוחת בוקר במלונות פאר".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לאחר דברי ראשי מפלגות האופוזיציה, עלה ראש הממשלה נתניהו לדוכן בכנסת והגיב לביקורת. "גם אם הייתי מביא חיסון לקורונה ושלום עולמי, היו שואלים אותי "למה רק עכשיו?", ענה בלעג. "אני עובד עם שר האוצר על תוכניות נוספות. הן יוצגו לממשלה וגם לציבור בזמן הקרוב ביותר. אני מדבר עם הציבור, אני קשוב לציבור. הצעדים שלנו מצטרפים להחלטות שיישמנו בחודשים האחרונים".

נתניהו המשיך ודיבר במליאה: "אצלכם בשמאל הכול פוליטי. הקורונה פוליטית, הכלכלה פוליטית וגם ההפגנות פוליטיות. אני לא מדבר על ההפגנות של אלו שנפגעו בקורונה. אני נפגש איתם. אני שומע וקשוב על מה אומר. אלה ההפגנות הספונטניות הכי מאורגנות שהיו אי פעם. ההפגנות ה'ספונטניות' של השמאל הן הכי מאורגנות שהיו אי פעם. הפגנות 'ספונטניות' שמאורגנות ממלונות פאר ומגדלי צמרת. הם מסיימים לארגן את ההפגנה והולכים לאכול ארוחת בוקר במלון וולדורף אסטוריה".

ראש הממשלה המשיך ותקף את ההפגנות מול מעונו בירושלים: "מתלוננים שהמשטרה מגבילה אתכם. איזה שטויות. אתם מביאים כמה אוטובוסים שאתם רוצים - בהתנתקות עצרו מאות אוטובוסים, חסמו אותם בדרך להפגנות, לא נתנו להם בכלל להגיע. היום אתם מדברים על השתקה. התקשורת עושה כתבות על סילוני מים לפיזור הפגנות. איפה הייתה אותה התקשורת כשפיזרו אנשים בפרשים ובאלות? כשמיעוט קטן חסם איזה כביש עצרו אותו, היום נותנים לאנשים לשתק שכונות שלמות".

לבסוף סיכם נתניהו: "במדינות רבות בעולם האופוזיציה מתגייסת למאבק בקורונה לצד הממשלה. בישראל זה הפוך. כשאנחנו נלחמים במחלה, השמאל נלחם בממשלה. אלה הפגנות שמאורגנות במלונות פאר ומגדלי צמרת".

לאחר מכן עלה יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד וענה לדברי נתניהו. "אתה יודע למה המפגינים באים אליך לבלפור? כי הם בעלי הבית. זה לא הבית שלך - זה הבית שלהם. הם באו להגיד לך פשוט שהחוזה נגמר", תקף. "נכשלת בטיפול במחלה. נכשלת בטיפול בכלכלה. נכשלת בטיפול באבטלה. הכישלון הזה הוא רק שלך".

לפיד הוסיף: "אנחנו עובדים אצל אזרחי ישראל. הם מחליטים מתי הם לוקחים אותנו - הם מחליטים מתי לפטר אותנו. הם לא יפטרו אותך כי הם שמאלנים. הם לא יפטרו אותך כי הם אנרכיסטים ומפיצי נמחלות או כל אחד מהשמות המכוערים שבהם קראת להם בשבועות האחרונים. הם יפטרו אותך מסיבה פשוטה - כי אתה עושה עבודה לא טובה".

יאיר לפיד במליאת הכנסת
יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד, היום | צילום: ערוץ הכנסת

לקראת ההצבעה העימות בין השניים ירד לפסים אישיים. נתניהו עלה לדוכן ותקף את יו"ר האופוזיציה: "היית חייל בבמחנה ועכשיו אתה צייצן המחנה. אתה צריך לעבור עוד כמה דברים כדי להיות ראש ממשלה". לפיד ענה לו: "חבל שאביך לא הציע לך לכבד את האנשים סביבך".

באופוזיציה תקפו את נתניהו: "תתנער מהסתה שאתה מוביל"

ראשית עלו ראשי האופוזיציה ותקפו את ראש הממשלה נתניהו. יו"ר מרצ ניצן הורוביץ אמר: "בעוד מתנהל נגדך משפט פלילי באשמת שוחד, מרמה והפרת אמונים, בחרת לפתוח במסע הפחדה ושיסוי נגד מערכות אכיפת החוק. אתה עושה הכל כדי להתחמק מהמשפט, לרבות פירוק הממשלה והליכה לבחירות, גם בתקופת קורונה, כשהמדינה שקועה במשבר חסר תקדים". יו"ר הרשימה המשותפת אף הרחיק ואמר לנתניהו: "אתה מחבל בשלום, המחבל זה אתה בעצמך".

ליברמן תקף את הממשלה: "שמעתי אנשים שאומרים שהם מפחדים לדבר בטלפון. מה זה פה קומוניזם? מדינת משטרה? אסור לדבר? אסור להפגין? אסור להניף שלטים? לא תפחידו אותנו, האופוזיציה לא מפחדת. את המילים האלה מילה במילה אמר כאן נתניהו. אתם קואליציה של צבועים".

גם בנט, אחרי נאומו הסוער מוקדם יותר בכנסת, המשך ותקף את נתניהו על טיפולו בקורונה. "ב-29 במרץ העברתי לך את התכנית הלאומית הראשונה לקורונה. ב-7 ביוני אדוני הוצאתי תכנית ברורה להתמודדות לקראת גל שני של תכנית מאה אלף הבדיקות. כל הפניות לא היו פוליטיות. אין לי עניין להיכנס לממשלה המנופחת והאטומה בתולדות המדינה. אני רק רוצה לעזור", אמר. בנט התעמת גם עם יו"ר הכנסת יריב לוין כמה פעמים.

מליאת הכנסת
מליאת הכנסת, ארכיון | צילום: ערוץ הכנסת

ח"כ זנדברג תקף את נתניהו על רקע הביקורת על המפגינים בבלפור: "אני קוראת לך כאן מעל הדוכן להתנער מההסתה שאתה מוביל ואז תוכל לדבר גם על דברים אחרים. אדוני ראש הממשלה. אתה מאובטח ויש לקוות שיותר טוב מרבין, אבל מעניין למה האובססיה שלהם בעניין רצח רבין".

יו"ר הקואליציה מיקי זוהר מהליכוד, עלה לדוכן הכנסת וענה: "תושבי שכונה בירושלים חווים את מפגן הצביעות שלכם. אתם שבאים להשתעשע על חשבונם מידי מוצ"ש, ובסוף חוזרים למדינת תל אביב. דבר אחד ברור: השמאל הוא מסוכן ולא הימין מסוכן. ערב ערב קוראים לרצח ראש הממשלה ומשפחתו. יש דבר יותר מסוכן מזה? יאיר לפיד לא מצאתי את הגינוי שלך לזה".