דבריו של השר צחי הנגבי ביום שישי האחרון אצל "אופירה וברקוביץ'", לפיהם "השטויות האלה שלאנשים אין מה לאכול – זה חרטא" יצרו, כצפוי, סערה גדולה במערכת הפוליטי ובציבור כולו, בעיצומו של המשבר הכלכלי החמור בימי קורונה. אך במבט לארכיון – נראה שלא מדובר בהתבטאות השנויה במחלוקת הראשונה של השר הוותיק. הנגבי הספיק לעורר בעבר לא מעט זעם בשורה של נושאים: אלה האמירות הבעייתיות שלו בשנים האחרונות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"לירי על תל אביב יש משמעויות אחרות"

נובמבר 2018 – שיא תקופת המתיחות בין ישראל לחמאס בעזה. אחרי סבב לחימה משמעותי, אחד מבין רבים באותם ימים, שבו נורו כ-460 רקטות לעבר ישובי הדרום – התראיין הנגבי בגל"צ וטען כי מדובר ב"מתקפה מינורית". הוא הוסיף ואמר כי "יש הבדל בין ירי על תל אביב, בירתה הכלכלית של ישראל, לבין ירי על העוטף, עם כל המשמעויות העצומות שעשויות להיות לכך".

אירועי היממה הביטחונית הקשה הגיעו ברקע פעולת הכוח המיוחד של צה"ל שנחשף בשטח הרצועה, במהלכה נהרג סא"ל מ'. בהתייחס ישירות למהלך, שהוביל לאותה הסלמה, אמר השר הנגבי: "אנחנו יזמנו פעולה בעומק השטח ברצועה, שהייתה מנוגדת לרגיעה שהושגה לכאורה. זה לא שהחמאס פעל ללא עילה, הנקמה שלו הייתה מינורית".

פגיעת רקטה שנורתה מעזה בבית באשקלון (צילום: נתי שוחט, פלאש 90, חדשות)
פגיעת רקטה באשקלון, בימי ההסלמה בדרום | צילום: נתי שוחט, פלאש 90, חדשות

באותו ריאיון הנגבי גם נשאל על האפשרות שיקבל את תיק הביטחון, לאחר התפטרותו של אביגדור ליברמן מהתפקיד. "אני מתאים למשרה יותר מרבים אחרים", הסביר. התיק הועבר באותו זמן ישירות לראש הממשלה נתניהו, שהחזיק בו למשך תקופה – וגם בנושא הזה, הנגבי לא חסך במילים: "מידיעתי – ראש הממשלה בדרך כלל לא אוהב לשחרר; הוא יקבל את תיק הביטחון והוא יחזיק בו".

דבריו של הנגבי עוררו כעס גדול – בקרב תושבי העוטף והדרום, שחוו תקופה קשה מאוד של עימותים צבאיים תדירים, עם מאות רקטות ופצצות מרגמה שנורו לעבר ישוביהם ועריהם. גם המערכת הפוליטית געשה מההתבטאות החריפה: מעבר לביקורת שהופנה כלפיו מהאופוזיציה, צמרת הליכוד לא נשארה אדישה. לצד גינויים מצד חבריו לסיעה, גם ראש הממשלה נתניהו אמר כי הוא "שולל לחלוטין את ההבחנה בין העוטף לבין תל אביב. תוקפנות של חמאס איננה 'מינורית'. אין הבחנה בין הירי של חמאס לעבר יישובי הדרום לבין ירי לכל אזור אחר במדינת ישראל".

ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת ממשלה (צילום: רויטרס)
הסתייג מאמירותיו של השר הנגבי. ראש הממשלה נתניהו | צילום: רויטרס

הנגבי עצמו התנצל האמירות המקוממות, ובריאיון באולפן "שש עם" אמר: "אני מצטער על המילים האלה, הן גרמו כאב עצום לתושבי הדרום שלא התכוונתי שייפגעו. אני יכול להישיר אליהם מבט ולומר – לכל תושבי הדרום - ליבי איתכם, לב כל הממשלה וראש הממשלה איתכם. אנחנו חושבים עליכם, אנחנו מצדיעים לגבורה שלכם ואנחנו מחוייבים לשמור עליכם".

עימות סוער באולפן: צחי הנגבי נגד עמית סגל

בעיצומה של תקופת מערכת הבחירות הראשונה של 2019, הגיע השר הנגבי יחד עם נציגי מפלגות אחרות לדיון באולפן פגוש את העיתונות. באולפן נדונה הסוגייה של מפלגת "חוסן לישראל" של בני גנץ, שקמה בניסיון להוות אלטרנטיבה שלטונית לליכוד, עוד טרם החיבור עם "יש עתיד" של לפיד. פרשננו הפוליטי עמית סגל העלה תהייה: "כל מי שלא בליכוד הוא שמאל?", והוסיף לכיוונו של הנגבי – "כי אתה הרי לא היית בליכוד למשך כ-6-7 שנים", תוך שהוא מתכוון לתקופת חברותו במפלגת קדימה.

השר הנגבי זעם על הרמיזה של סגל, והגיב בחריפות: "אל תתחיל אישית, אז אני אתחיל לדבר על אבא שלך שהיה בבית סוהר?". סגל ענה לו: "מה זה קשור גם אמא שלך הייתה" – תוך שהוא מתכוון לאמו של השר, גאולה כהן ז"ל, שהייתה בעבר חברת כנסת מטעם הליכוד ופעילה במחתרות, ונאסרה במהלך תקופה זו.

בהמשך הדברים, סגל השיב: "למה אתה נעלב? אני רק שואל שאלה ומבקש שתענה לי באופן ישיר – ובלי לערב הורים". העימות החריף באולפן גרר אף הוא שלל תגובות, וגרם לעוד סערה תקשורתית וציבורית סביב הנגבי.

"ישראל היא המדינה היחידה שהורגת אירנים כבר שנתיים"

לפני כשנה, בזמן החרפה ביחסי ארצות הברית ואירן והמתיחות במפרץ הפרסי – השר הנגבי שוב התבטא בצורה יוצאת דופן, הפעם – בהקשר ביטחוני, שעשוי להיות רגיש מאוד. בריאיון לרשת ב' אמר: "אנחנו מכים באירנים מאות פעמים בסוריה, לפעמים מודים בכך, ולפעמים פרסומים זרים חושפים את העניין".

הנגבי בחר לציין כי "אנחנו המדינה היחידה שהורגת אירנים כבר שנתיים", ובעצם בכך – הציג תמונה מובהקת באשר למאבק בחזית האירנית. "הם מבינים שבישראל מאוד תקיפים כשמדובר בביטחון לאומי", הדגיש.