"ניתן להסיר את איום הבחירות, בלי טריקים ובלי שטיקים": יו"ר כחול לבן, ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ, הציב היום (שני) בפתח ישיבת סיעת כחול לבן אולטימטום לראש הממשלה נתניהו, לאחר שהסכים לתמוך בהצעת החוק של האוזר והנדל לדחיית אישור התקציב ב-100 יום. גנץ הבהיר שיש לאשר את החוק בשלוש קריאות ב-24 השעות הקרובות – ושרק כך ניתן יהיה למנוע בחירות. נתניהו השיב: "יש תקציב מוכן - לא מתרשם מהחוקים הצפון קוריאניים".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"מי שאוהב את מדינת ישראל - לא לוקח אותה לבחירות בעת הזו", אמר גנץ. "מי שאכפת לו מאזרחי ישראל – לא עושה צעדים שיביאו לקריסה כלכלית ובריאותית של רבים מהם בתקופת משבר. החלטת הליכוד מאמש להסכים לדחיית אישור התקציב, אם היא אכן כזו, היא החלטה חשובה והכרחית למען אזרחי ישראל".

החתימה על ההסכם
בנימין נתניהו ובני גנץ חותמים על הסכם אחדות

"ראש הממשלה בנימין נתניהו, אני קורא לך להעביר החלטת ממשלה עוד הערב ולתת תוקף אמיתי להבטחתך מאמש – לדון ולאשר את תקציב המדינה בתוך 100 ימים מהיום. הסר את איום הבחירות מסדר היום הציבורי ובמקום פאניקה – נאפשר לציבור ודאות, ביטחון ואמון".

"בתוך 24 שעות מעכשיו נוכל להשלים את התהליך", אמר גנץ. "הממשלה תאשר הערב הצעת חוק ממשלתית לתיקון המועד הנדרש להגשת התקציב, כנסת ישראל תעביר אותה ובתוך 24 שעות, בלי טריקים ובלי שטיקים, תאושר ההצעה גם בקריאה שנייה ושלישית. זה אפשרי, זה חוקתי, זה נכון, זה מוסרי".

נתניהו וגנץ
נתניהו וגנץ | עיבוד: יונתן זינדל ותומר ניוברג, פלאש 90

"הבטחתי לעם ישראל לראות את טובתו מעל הכול, ואני קורא לך לעשות זאת יחד למען העם. אין פתרון אחר. אזרחי ישראל שבעים מתרגילים פוליטיים שהם – ורק הם – משלמים עליהם את המחיר. העברת דחיית התקציב בקריאה טרומית בלבד היא סיפור מעשייה שלא יקוים".

"בחירות בפעם הרביעית במשבר מתגלגל, יביאו למלחמת אחים במקום לאחדות השורות", אמר גנץ. "בחירות יובילו לשנאת אדם את שכנו, לחוסר אמון שילך ויעמיק, מדרון חלקלק שבסופו תהום. ראש הממשלה – הם צריכים כעת אותנו. יחד, למענם. יציבים, אמינים, בהירים".

ישיבת ממשלה מ-24 במאי‎
ישיבת ממשלה מ-24 במאי‎ | צילום: רויטרס

"בוא ונאמר יחד: אין בחירות, יש יציבות, יש תקציב, יש התמודדות עם הקורונה, ננהג בכבוד לעצמנו, בכבוד לאזרחים", פנה גנץ לנתניהו. "בוא נתחייב להעביר בשלוש קריאות כבר מחר את דחיית מועד חוק התקציב. יש פתרון פשוט - הממשלה תחליט, הכנסת תאשר ונסיר את איום הבחירות. מי שרוצה את טובת המדינה - יקדם תקציב עד סוף 2021. מי שרוצה את טובתו - ינהג אחרת. ואזרחי ישראל ישפטו".

שר הביטחון גנץ מבקש מנתניהו לסיים עד שלישי בערב את חקיקת החוק של האוזר והנדל כדי לחשוף אם מדובר בספין. הסיבה שהאולטימטום הוא יום שלישי, הוא כי ברביעי עולה הצעת החוק של יש עתיד על איסור כהונת ראש ממשלה תחת כתב אישום.

נתניהו עונה לגנץ: "לא מתרשם מהחוקים הצפון קוריאניים האלה"

ראש הממשלה נתניהו השיב לגנץ בפתח ישיבת סיעת הליכוד ואמר: "אנחנו לא צריכים 24 שעות, אנחנו לא צריכים אפילו 24 דקות. יש לנו תקציב מוכן ומותאם לקורונה, בדיוק למה שצריכים היום אזרחי ישראל".

"זה מזרים כסף גם לכיסים של האזרחים, גם לעסקים", המשיך נתניהו. "זה מוכן וזה מה שצריך להעביר, ואפשר לעשות את זה מיד".

בנימין נתניהו ובני גנץ
בנימין נתניהו ובני גנץ | עיבוד: POOL

נתניהו התייחס לאיומי האופוזיציה ולאיום המרומז של גנץ על העברת החוק שמונע מנאשם בפלילים להרכיב ממשלה: "אני לא מתרשם מכל החוקים האירניים והצפון קוריאניים האלה, לרמוס את רצון הבוחר מצד אנשים שלא מסוגלים לנצח בקלפי. לרמוס את רצון הבוחר באמצעות חוקים לא דמוקרטיים? זה אבסורד ואלה האנשים שמדברים בשם הדמוקרטיה".

יו"ר האופוזיציה לפיד תקף: "לדחות את התקציב – חוסר אחריות בלתי נתפס"

מוקדם יותר, תקף יו"ר האופזיציה, ח"כ יאיר לפיד, את הצעת החוק לדחיית אישור התקציב: "זו הצעה עקומה ומזיקה כמו כל הממשלה הזו. בשיא הקורונה, בשיא המשבר הכלכלי, הם רוצים לדחות את התקציב. כמו תמיד - החליטו שלא להחליט. במקום להעביר תקציב במהירות שיא הממשלה הזו בוחרת – שוב – לעשות פוליטיקה קטנה ועלובה על חשבון האזרחים". 

יאיר לפיד
יאיר לפיד | צילום: החדשות 12


 
"מדינת ישראל צריכה תקציב", הצהיר לפיד, "חד-שנתי, דו-שנתי, זה כבר לא משנה. העיקר שיהיה לה תקציב. לרשויות המקומיות, לפריפריה, למדען הראשי, לכל מה שחשוב באמת לאזרחי ישראל".

"הניסיון לדחות את התקציב אומר שהממשלה הגרועה ביותר בתולדות המדינה, תהיה אפילו גרועה יותר. זה חוסר אחריות ברמות בלתי נתפסות", הוסיף. "זה יגרום נזק אדיר לכלכלה. מי שהציע את זה, לא מבין על מה הוא מדבר. מי שמקדם את זה, לא ראוי להנהיג מדינה".