המראה של השרים מהליכוד עומדים מאחורי נתניהו עם מסכות, רגע לפני פתיחת משפטו, הוא חריג במיוחד וייזכר לשנים רבות. אדם אחד שבלט בהיעדרו הוא שר הבריאות הטרי, יולי אדלשטיין, שבניגוד לאחרים ששלחו הודעות וכתבו פוסטים בתמיכת נתניהו, אפילו לא תירץ את אי השתתפותו. במקביל, ח"כים ושרים מהליכוד מספרים כי הופעל עליהם לחץ כבד מצד לשכת רה"מ לבוא ולתמוך בו.

לעדכונים נוספים ושליחת שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אתמול בפתיחת המשפט, שורה של שרים וחברי כנסת מהליכוד הגיעו לבית משפט המחוזי בירושלים לקראת פתיחת משפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. בין השרים: השר לביטחון פנים אמיר אוחנה, שר האוצר ישראל כ"ץ, שרת התחבורה מירי רגב, שר התקשורת דודי אמסלם ושר המודיעין אלי כהן. בין חברי הכנסת שהפגינו נוכחות נמצאים מאי גולן, יואב קיש ואופיר כץ. רגב: "שפכו את דמו של נתניהו, התיקים יקרסו". ברקת: "נגרם לרה"מ עוול גדול".

מאחורי הקלעים, עוזרת נאמנה במיוחד של נתניהו שעובדת בליכוד, חני בלייוויס, התקשרה לחברים מהמפלגה, ובין היתר ללשכתו של אדלשטיין שסירב להגיע ולא הביע תמיכה בכלל. השתיקה של יו"ר הכנסת לשעבר מהדהדת במיוחד כי כל סיעת הליכוד כמעט, חוץ מסער וארדן ועוד כמה שברור היה שלא יגיעו, הגיעו או הביעו תמיכה בדרך מסוימת בראש הממשלה: חלק התראיינו באולפנים, חלק התקשרו ואחרים כתבו פוסטים בפייסבוק.

בינימין נתניהו
חברי הליכוד עומדים מאחורי ראש הממשלה בפתח משפטו | צילום: החדשות 12

אדלשטיין לא עשה זאת. והשאלה היא האם הסיבה לכך היא הרחקתו מתפקיד יו"ר הכנסת כי נתניהו ראה את היעדרותו מגיעה, או שזה הפוך. אי ההתייצבות של אדלשטיין אומרת הרבה. יו"ר הכנסת לשעבר ושר הבריאות בהווה הוא לא דמות שולית במפלגה. הוא היחיד בליכוד שלא הביע תמיכה בנתניהו וגם לא בסער בפריימריז - וגם אז זו הייתה שתיקה מהדהדת.

בכירים בליכוד, שרים וחברי כנסת, סיפרו אתמול שהופעל עליהם לחץ כבד מאוד מצד לשכת נתניהו. הם טענו כי הם התבקשו להגיע לבית המשפט ולתמוך בראש הממשלה. חלקם הצטיידו בתירוצים משכנעים מראש, ואחרים נאלצו להגיע למרות שלא תכננו לעשות זאת.

השרה רגב סיפקה מחוץ לבית המשפט הצהרה לתקשורת וקראה "לעשות משפט אמת למי ששפכו את דמו יום-יום, שעה-שעה, במשך כל השנים והחודשים האלה. אני מאמינה בראש הממשלה שכל התיקים שלו יקרסו. בשם השם נעשה ונצליח. אני מקווה מאוד שהשופטים יגיעו לכאן במטרה לעשות צדק, אין לנו מערכת משפט חלופית ולכן אנחנו כולנו נושאים את עינינו למערכת משפט שתעשה צדק עם ראש הממשלה הטוב ביותר שהיה במדינת ישראל"‎.

עם הגעתו לבית המשפט, מסר נתניהו הצהרה מול המצלמות כשלצידו, בתוך הפריים, עמדו בכירי הליכוד בממשלה כשהם עוטים מסכות על פניהם. בתחילת דבריו של ראש הממשלה ניתן היה לראות לצידו את השרים כ"ץ ואוחנה, אלא שבאמצע ההצהרה נדחפה השרה רגב למוקד הפריים כשהיא נצמדת לנתניהו ומהנהנת בהסכמה על דבריו.

נתניהו והשרים באולם ביהמ
בכירי הליכוד שהגיעו לתמוך ברה"מ בפתיחת משפטו

השר צחי הנגבי מסר לפני תחילת הדיון: "ראש הממשלה חזק ואופטימי, אבל גם לאדם חזק מותר לקבל חיזוקים מחבריו. אגיע לבית המשפט המחוזי בירושלים לחזק מנהיג וחבר ולאחל הצלחה, כי הצלחתו היא הצלחת כל העם".

השר ישראל כ"ץ כתב בחשבון הטוויטר שעות לפני תחילת הדיון: "רציתי להגיע היום לבית המשפט המחוזי בי-ם כדי להביע את תמיכתי בראש הממשלה בנימין נתניהו ואת אמונתי בחפותו ובכך שבית המשפט יזכה אותו מכל אשמה - אבל בגלל מגבלות הקורונה אתייצב בסמוך כדי להעביר את אותו המסר ולאחל לו הצלחה רבה".

גם השר ברקת איחל לנתניהו הצלחה במשפטו: "אני מאחל הצלחה מכל הלב לראש הממשלה בהוכחת חפותו המוחלטת בבית המשפט. לאורך כל הדרך נגרם עוול גדול לראש הממשלה בהדלפות הבלתי פוסקות לתקשורת, בלחץ הפסול על העדים, באכיפה בררנית ובחוסר הרצון לקיים שימוע אמיתי בלב פתוח ובנפש חפצה. הגיע הזמן לתיקון גדול של מערכות המשפט ואכיפת החוק. אני מתפלל ומייחל לכך שבית המשפט יוציא את הצדק לאור ושראש הממשלה ייצא זכאי וללא רבב".