נשיא רוסיה פוטין נחת הבוקר (חמישי) בישראל וזכה לקבלת פנים חמה ביותר. שר החוץ ישראל כ"ץ קיבל את פניו בנמל התעופה בן גוריון והחליף איתו מילים חמות. כביש 1 נסגר לשעתיים והנשיא הרוסי הגיע למעונו של ראש הממשלה והתקבל גם שם בקבלת פנים חמה במיוחד. "מודה לך על הקשר האמיץ בינינו שמשרת את העמים שלנו, את המדינות שלנו, את השלום והיציבות באזור", אמר נתניהו. פוטין השיב: "אני בטוח שזה יסייע לקדם את היחסים שלנו".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אני רוצה לקבל בברכה את ידידנו הגדול נשיא רוסיה ולדימיר פוטין", אמר נתניהו בפתח הפגישה. "שרה ואני שמחים לארח אותך שוב בביתנו כאן בירושלים, ולהודות לך על הקשר האמיץ בין רוסיה וישראל שמשרת את העמים שלנו, את המדינות שלנו ואת השלום והיציבות באזור. ברוך בואך לירושלים".

נשיא רוסיה פוטין השיב: "כבוד ראש הממשלה ועמיתים נכבדים, אני רוצה להודות לכם על ההזמנה. אנחנו עובדים באופן סדיר ביחד עם ראש הממשלה. כבר מזמן קבענו את הביקור פה בישראל. אני בטוח שזה יסייע לקדם את היחסים שלנו, וכמובן היום אנחנו זוכרים את קורבנות השואה. אני רוצה להודות עוד פעם לכבוד רה"מ וגם לרעייתו על ההזמנה לבקר בישראל. תודה רבה". על אף המצב הרגיש, לא ראש הממשלה נתניהו ולא הנשיא פוטין - התייחסו לפרשת נעמה יששכר.

שר החוץ כ"ץ קיבל את פניו של פוטין עם נחיתתו בארץ, והודה לו על הגעתו: "אני שמח לברך אותך בהגיעך למדינת ישראל לאירוע שמסמל יותר מכל את הקשר המיוחד בין שתי המדינות ושני העמים שלנו". עוד הוסיף כ"ץ: "בישראל מוקירים את גבורת העם הרוסי במלחמה ואת חלקו המכריע של הצבא האדום בתבוסת גרמניה הנאצית ושחרור מחנות המוות, בהם- אשוויץ. בנימה אישית, בזכות הצבא האדום אימי שנלקחה כנערה למחנה אשוויץ - ניצלה, עלתה לישראל והקימה משפחה- תודה".

מוקדם יותר נחת סגן נשיא ארה"ב מייק פנס וגם את פניו קיבל שר החוץ כ"ץ. "אני מודה ומברך על הגעתך לאירוע בעל מטרה עליונה, הידידות בין ישראל לארצות הברית היא חזקה מאי פעם ומבוססת על ערכים משותפים", אמר כ"ץ. "הצעדים שבהם נקטתם - הנשיא טראמפ וסגן הנשיא פנס לחיזוק הקשר בין ארצות הברית וישראל מעידים על מנהיגות ואומץ רב ואנו מוקירים על כך".

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בנתב
נשיא רוסיה פוטין לוחץ את ידו של השר ישראל כ"ץ | צילום: דוברות משרד החוץ

פוטין נוחת בנתב
נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, נוחת בנתב"ג | צילום: החדשות 12

הפסגה ההיסטורית שמתקיימת בירושלים נמשכת והיום נחתו בישראל סגן נשיא ארה"ב מייק פנס ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין. בשל הביקור המדיני החשוב, כביש 1 - מתל אביב לירושלים נסגר לתנועת רכבים למשך שעתיים ולאחר מכן התנועה חזרה לסדרה. בשל הפסגה יורגשו שיבושים ועומסי תנועה רבים בירושלים, בדרך אליה וביציאה ממנה.

חסימה נוספת של הכביש צפויה בשעות הערב בכיוון ההפוך (למערב). בתוך כך צפויים עומסים ושיבושי תנועה לכל אורכו של הכביש, ממחלף שפירים ועד הכניסה לירושלים. סגירת הכביש תתבצע במדורג ולזמן קצוב, זאת בהתאם להתקדמות השיירות לאורך הציר.

כביש 443 יותר פתוח באופן רצוף לכל אורכו לתנועת כלי רכב. כמו כן, כביש מספר 6 נסגר לתנועת כלי רכב ממחלף בן שמן לכיוון דרום בלבד, התנועה תוסת לצירים חלופיים: כביש 443, 44 או 444.

ולדימיר פוטין ובנימין נתניהו
ולדימיר פוטין ובנימין נתניהו בכניסה למעון ראש הממשלה | צילום: החדשות 12

בתוך העיר ירושלים, רחובות רבים ייחסמו לסירוגין בפרקי זמן נקודתיים וקצרים יחסית לאורך היום, משעות הבוקר ועד שעות הערב, בהם: אזור הכניסה לעיר ירושלים מכיוון כביש מספר 1 (גינות סחרוב), ויצמן, שדרות הרצל, שדרות רבין, הנשיא השישי, בן צבי, רמב"ן, גרשון אגרון, ז'בוטינסקי, חיים הזז, הרצוג, בצלאל בזק, שמואל בייט, כיכר הולנד, צומת שמואל בייט/ שדרות הרצל, מנחם בגין ומחלפים המובילים אליו.

ולדימיר פוטין ובינימין נתניהו
ולדימיר פוטין ובינימין נתניהו ורעייתו שרה נתניהו | צילום: החדשות 12

עשרות מנהיגים מהעולם בפורום השואה בירושלים
עשרות מנהיגים מהעולם בפורום השואה בירושלים | צילום: קובי גדעון , לע"מ
עוד ייחסמו: צומת רוזמרין/ בגין, צומת כיכר פלומר, הנשיא, צומת כיכר פריז, צומת המכס מכיוון שלמה המלך ויצחק קריב, דוד רמז, דרך חברון, דניאל ינובסקי, העסקן, רופין, בצלאל, בית הרצל, ציר הזיכרון, ציר בית וגן, יצחק קריב, חטיבת ירושלים, מעלה השלום, כביש 1 מצומת חיים בר לב לכיוון דרום לתנועת כלי רכב פרטיים (למעט תחבורה ציבורית), סולטן סולימן, דרך יריחו והעופל, מנהרת צה״ל, היציאה מהעיר מכיוון בגין, דרך חברון עד אשר ווינר כולל, היציאה מקיבוץ רמת רחל, היציאה מארנונה לקיבוץ רמת רחל תהיה סגורה מרחוב כפר עציון. רחוב דוד המלך יחסם לתנועה באופן הרמטי עד יום שישי.
לביקורו של הנשיא פוטין יש חשיבות רבה, זאת על רקע הדיווחים על פריצת דרך שתביא לשחרור נעמה יששכר. נשיא רוסיה צפוי להיפגש היום עם ראש הממשלה נתניהו ולפגישה הזו הוזמנה גם יפה יששכר, אמה של נעמה. לקראת פגישתה עם נשיא רוסיה יפה יששכר, אימה של נעמה, אמרה: "אני מתרגשת מאוד. אחרי תשעה חודשים ארוכים סוף סוף אקבל תשובות. אני לא מאמינה שאני הישראלית הפשוטה תפגוש את פוטין במעמד כזה". בתוך כך, דיווחים ברוסיה על כך שנציבת זכויות אדם מבקרת את נעמה בכלא. 

עשרות מנהיגים בהם, מלכים, נשיאים, ראשי ממשלה ויורשי עצר מרחבי העולם הגיעו אתמול לירושלים לפורם השואה לציון 75 שנים לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו ולרגל יום השואה הבינלאומי, והיום זהו יומו המרכזי של פורום זה.

נשיא, צרפת, עמנואל, מקרון, ראובן, ריבלין
הנשיא ריבלין ומקבילו הצרפתי מקרון | צילום: חיים צח, לע"מ

פרנק, וולטר, שיינמאייר, נשיא, גרמניה, ראובן, ריבלי
הנשיא ריבלין ומקבילו הגרמני שטיינמאייר | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

אתמול לאורך שעות היום נחתה בנמל התעופה בן גוריון "רכבת אווירית" של עשרות מנהיגים מ-40 מדינות שונות. אחרי מלך ספרד, מלך הולנד ומנהיגים רבים, אתמול בשעות הלילה נחת גם נציג הממלכה הבריטית, הנסיך צ'ארלס.

בשל עומסי התנועה הצפויים בעיר, משטרת ישראל ממליצה לציבור לעשות שימוש בתחבורה הציבורית. יש להתאזר בסבלנות ולהישמע להוראות השוטרים ולהיות קשובים לעדכונים שיפורסמו מעת לעת בכלי התקשורת.

עשרות מנהיגים מרחבי העולם בפורום השואה בירושלים
ראש הממשלה נתניהו והמנהיגים האורחים במשכן הנשיא | צילום: קובי גדעון , לע"מ
מייק פנס נוחת בישראל
מטוסו של סגן נשיא ארה"ב נוחת בישראל | צילום: החדשות 12

במשטרה מבקשים מציבור הנהגים לבחור בדרכים חלופיות ולהימנע מלהגיע לאזור בשעות החסימה. לציבור הנהגים מומלץ להיעזר גם באפליקציות הניווט שיעודכנו בזמן אמת. שינויים בהסדרי התנועה מתעדכנים גם באמצעות מוקד המידע הארצי של המשטרה שמספרו 110.