עימות בין נתניהו וגנץ: יו"ר כחול לבן סייר היום (שלישי) במועצה האזורית מגילות צפון ים המלח יחד עם חברי כנסת וראש המועצה וטען שיפעל לסיפוח בקעת הירדן. עם זאת, גנץ הדגיש שיעשה זאת בתיאום עם הקהילה הבין-לאומית לאחר הבחירות. זמן קצר לאחר מכן, נתניהו הגיב ליו"ר כחול לבן: "למה לחכות לאחרי הבחירות אם אפשר להחיל ריבונות על בקעת הירדן כבר עכשיו בהסכמה רחבה בכנסת?". גנץ השיב לכך: "‏קודם נדון בחסינות, אחר כך ננהל את החלת הריבונות".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

גנץ טען במהלך הדברים ש"בקעת הירדן היא חומת המגן המזרחית של ישראל, בכל תרחיש עתידי שלא יקרה. ממשלות שדנו בעבר על האפשרות להחזיר אותה עשו טעות חמורה. אנו רואים בחלק הזה חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל ואחרי הבחירות נפעל לסיפוח הבקעה בתיאום עם הקהילה הבינלאומית‎".

בני גנץ בביקור בבקעת הירדן (צילום: החדשות 12)
בני גנץ בביקור בבקעת הירדן | צילום: החדשות 12

נתניהו לא המתין זמן רב ושחרר תגובה בה דרש לקדם את המהלך כבר עכשיו תוך קבלת הסכמה רחבה בכנסת. בסיום דבריו הוסיף נתניהו "עקיצה" לגנץ ולמפלגתו: "בני גנץ, אני מצפה לתשובתך עוד הערב, אלא אם אחמד טיבי שם לך וטו".

בנימין נתניהו מציג את מפת סיפוח בקעת הירדן (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
בנימין נתניהו מציג את מפת סיפוח בקעת הירדן | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

אחר הצהריים צייץ גנץ בטוויטר: "נתניהו, במקום סיפוח אתה מתעסק שנים בטיוח. נסה פעם אחת לא לשקר וקח טיפ: אתה יכול להחיל את החוק הישראלי על הבקעה בהחלטת ממשלה תוך שעתיים, בלי שום דיון בכנסת. נראה אותך".

תוך כחצי שעה, השיב לו נתניהו: "בני גנץ, אני שמח שסוף סוף החלטת לתמוך ביוזמה שלי להחלת החוק הישראלי על בקעת הירדן וצפון ים המלח. אני מצפה לתמיכה מלאה שלך ושל כחול-לבן במהלך ההיסטורי הזה. בקרוב מאוד אעמיד אותך במבחן הזה".

יעלון תקף: "ביבי, היית מוכן לוותר על הבקעה"

ח"כ משה (בוגי) יעלון, מספר 3 בכחול לבן, תקף את דרישתו של נתניהו לקדם את החלת הריבונות כבר עכשיו: "ביבי, חלאס עם הספינים. ב-10 השנים האחרונות לא חשבת שנכון לספח את הבקעה במהלך חד-צדדי. הרי היית מוכן לוותר על הבקעה בדיון מול קרי ב-2014".

"מצוקתך הפוליטית האישית הביאה אותך להכריז על ספין הסיפוח, בעיתוי אומלל, וסתמת הגולל על הסיכוי להמשך הארכת חכירת מובלעות נהריים וצופר מירדן", המשיך ח"כ יעלון. "מה עכשיו? שוב תשעבד אינטרסים לאומיים, כדי להמלט מספסל הנאשמים? פנה לענייניך ופנה את הבמה להנהגה אחראית".

מתקפה משמאל על דברי גנץ, סמוטריץ' בירך על הצהרת נתניהו

יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה תקף את ההכרזה של גנץ בנוגע לסיפוח. "גנץ לאזרחי המדינה מגיע תקווה ולא חיקוי - ככה לא מחליפים ראש ממשלה", טען. "‏סיפוח הוא חיסול כל סיכוי לדמוקרטיה ושלום. כנראה ששכחת שיש גם חיים אחרי הקמפיין. הניסיון הפתטי לקושש כמה קולות מהימין לא שווים את הרס העתיד של כולנו".

"פרץ שוקל להיכנס לממשלת נתניהו" (צילום: פלאש 90, מרים אלסטר, חדשות)
"גם גנץ במספחים". פרץ והורוביץ | צילום: פלאש 90, מרים אלסטר, חדשות

יו"ר העבודה-גשר-מרצ, ח"כ עמיר פרץ, מתח גם הוא ביקורת: "מרוב מאמץ לחבק מצביעי ימין בכחול לבן מצאו את עצמם מחובקים עם סמוטריץ'. ההצהרות על סיפוח הבקעה הן חלולות ומופקרות. על צה"ל להשאר בשטח כל זמן שיידרש - אבל ידה של ישראל צריכה להיות מושטת לשלום ולפתרון מדיני".

גם מס' 3 ברשימת העבודה-גשר-מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ, תקף: "גם גנץ במספחים... אם זו התשובה של כחול-לבן לספין החלול של הימין - זה מעיד על חוסר ביטחון. ואם זו אכן הכוונה, לספח 40% מהשטחים באופן חד-צדדי ולחסל כל סיכוי להסדר - זה מעיד על חוסר הגיון. לא יודע מה יותר חמור. כך או כך זה מבהיר מצויין שלאנשי שמאל-מרכז אין מה לחפש בכחול-לבן".

השר בצלאל סמוטריץ', שיזם דיון בכנסת על סיפוח הבקעה, דווקא בירך: "שמח שראש הממשלה נענה לקריאתי להחיל את הריבונות על בקעת הירדן כאן עכשיו". בקריאה ועקיצה לגנץ הוסיף: "בני - חייבים להתקדם!".

אתמול פורסם ב"מהדורה המרכזית" שבימין מקדמים יוזמה להעלות כבר בשבוע הבא את החוק לסיפוח בקעת הירדן להצבעה בכנסת. השר סמוטריץ' ביקש לאשר את החלת החוק הישראלי בבקעה בממשלה ובכנסת, ביום שלישי כשהמליאה תתכנס.