כחול לבן התפרקה - בדרך לממשלת אחדות: לפני שבני גנץ קיבל את הצעד המשמעותי בדרך לממשלת אחדות, קרו כמה דברים ששכנעו אותו להיבחר ליו"ר הכנסת. הראשון הוא סקר אחד שניבא רעות למפלגת כחול לבן, והשני - שיחה שקיבל מיו"ר ש"ס, שר הפנים אריה דרעי, שהבטיח לו שההסכם עם נתניהו יתקיים. הערב נכתבה הודעה עוקצנית בחשבון הטוויטר של כחול לבן: "מנהיג אמיתי לא עוסק בציוצים. מנהיג אמיתי לוקח החלטות קשות".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

רגע לפני הצעד של גנץ, הוא ראה סקר שהזמינה כחול לבן וממנו עלה שהנתונים שראינו בכמה סקרים עצמאיים נכונים: יש מפולת לכחול לבן ומנגד עלייה לליכוד, וגוש הימין עם 61 מנדטים. כנראה רוב הציבור, ובו חלקים מכחול לבן, לא אהבו את החיבור עם הרשימה המשותפת וזה היה הזרז, חוץ מהמצב הקשה עם הקורונה.

אבל מעבר לסקר, גנץ קיבל שיחת טלפון מאריה דרעי. השיחה התקיימה היום במהלך ישיבת ה"קוקפיט", שכיום כבר איננו. באותה שיחה דרעי שכנע את גנץ ללכת לאחדות, ונתן לו ערובה לכך שההסכם עם נתניהו לרוטציה יתקיים, ושהוא ערב לכך. הוא אמר לו: אני שומע שיש לך מהומה, תבוא ואני מבטיח לך שתהיה התערבות שלי שההסכם הזה יתקיים. אותו אי-אמון בכחול לבן על מימוש הסכם הרוטציה מצד נתניהו היה אחד המכשולים הגדולים לממשלת אחדות בשנה האחרונה, ואותה שיחה כנראה הפיגה את החשש הזה.

ראשי כחול לבן בנאום לאחר המדגמים
ה"קוקפיט" אחרי פרסום מדגמי בחירות 2020

חשוב לציין שלמרות שגנץ נבחר ליו"ר הכנסת ולמרות הפיצול בכחול לבן - ההסכם עם נתניהו עדיין לא חתום, ולכן גנץ עדיין לוקח על עצמו סיכון משמעותי, בין היתר בגלל שהוא הלכה למעשה טרק את הדלת בפני לפיד ויעלון. כעת ינסה גנץ לחתום על הסכם הרוטציה כבר בימים הקרובים.

לאחר מסיבת העיתונאים של לפיד ויעלון, שתקפו את גנץ בחריפות, הסתפק גנץ בהודעה קצרה בטוויטר. "ישראל לפני הכול", כתב - כלשון הסיסמה הראשונה של מפלגת "חוסן לישראל". חשבון הטוויטר של כחול לבן - המפלגה שפורקה, נזכיר - הוסיף עקיצה: "מנהיג אמיתי לא עוסק בציוצים. מנהיג אמיתי לוקח החלטות קשות".

 

 

 

 

גנץ: "אלו אינם ימים רגילים והם מחייבים החלטות לא רגילות‎"

לפי ההסכם המסתמן, נתניהו יעמוד בראשות הממשלה בפרק הזמן הראשון. בהמשך הוא צפוי לפנות את מקומו לידי גנץ. בשלב הראשון גנץ יקבל את תיק הביטחון ומ"מ ראש הממשלה ואשכנזי צפוי לקבל את תיק החוץ. גם תיק המשפטים יעבור לידי אנשי גנץ ויינתן כנראה לחברי הכנסת ניסנקורן או טרופ. תיק הבריאות, יישאר בינתיים באחריות בלוק הימין.  ‎

רגעים לאחר שנבחר ליו"ר הכנסת ה-23 ברוב של 74 תומכים, גנץ אמר בנאומו במליאה: "זה לא יום שמח עבורי אבל זה יום כבד משקל וחשוב. כיו"ר הכנסת וכמועמד לראשות ממשלה אני מתחייב לעשות את הדבר הנכון בשעה הזו. הדמוקרטיה ניצחה. הכוח הדמוקרטי הכריע. הכנסת ה-23 יוצאת לדרך", הוסיף גנץ בנאום. "אלו אינם ימים רגילים והם מחייבים החלטות לא רגילות‎. אשמח לעשות הכל כדי שנמשיך ללכת יחד בכחול לבן. קורא לשותפיי הפוליטיים לנהוג כמוני".