איך תשפיע ההתפתחות המדינית הדרמטית על הבחירות - והחסינות? ביום שלישי הקרוב צפויה הכנסת להצביע על הקמת ועדה שתדון בבקשת החסינות של ראש הממשלה - בזמן שנתניהו וגנץ אמורים להיחשף בוושינגטון לפרטי תוכנית השלום של טראמפ, כפי שנחשף היום לראשונה באפליקציית החדשות 12. בליכוד שוקלים לבקש מיו"ר הכנסת אדלשטיין לדחות את הדיונים. בתוך כך נחשפים פרטים חדשים על הדרישות מהרשות הפלסטינית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

רמת התיאום בין נתניהו לטראמפ גבוהה ולכן התדרוך על הפרטים החדשים תוכנן ליום שלישי. גנץ לא היה מוזמן לוושינגטון אם לא היה אומר לנתניהו שהוא מסכים לכך – והמשמעות היא קרב גדול בין החסינות לריבונות.

המהלך המדיני מהווה "כאב ראש" משמעותי לגנץ, שיצטרך להצהיר על עמדתו בנושא ולהתמודד עם השינוי החד בסדר היום. השאלה המשמעותית היא אם יתמוך בתוכנית ויאמץ את עמדת נתניהו - או יתנגד ויסתכן בהתנגשות עם האמריקנים ותיוג כשמאל. 

בני גנץ ומייק פנס
גנץ ופנס, היום

נתניהו וגנץ יוזמנו לוושינגטון ביום שלישי הבא, במקביל להצבעה בכנסת על הקמת ועדת החסינות  - דבר שעשוי לשנות לחלוטין את הדיון הציבורי לקראת הבחירות. לפי המסתמן, במסגרת העסקה ישראל תוכל להכיר בכל היישובים הישראלים ביהודה ושומרון - ולא רק בבקעת הירדן.

לשכת ראש הממשלה אוסרת הערב (חמישי) על השרים להתראיין בתקשורת בשל הרגישות מול ממשל טראמפ. חברי הכנסת של הליכוד קיבלו הוראה לבטל את כל הריאיונות בתקשורת.

מה ישראל תקבל - ומה יידרש ממנה

לפי תוכנית טראמפ, שחיכתה כבר תקופה ארוכה להתפרסם, ישראל תחיל את הריבונות על כל היישובים ביהודה ושומרון - מספר תלת-ספרתי של יישובים. 30% משטחי יהודה ושומרון יסופחו לישראל, הלכה למעשה.

מנגד, הפלסטינים יקבלו מדינה פלסטינית בכפוף לארבעה תנאים: 1) יכירו בישראל כמדינה יהודית; 2) יפרזו את עזה; 3) יפרקו את חמאס מנשקו; 4) יכירו בירושלים כבירת ישראל.  אם הפלסטינים יתנגדו, ייתכן שבבית הלבן יגידו לישראל – "הכול שלכם", כלומר ישראל תוכל לספח יישובים כבר עכשיו.

לא מדובר ב"עוד תוכנית מדינית", שמטרתה לגרום לישראל לסגת: מטרת התוכנית, כפי שייחשף רשמית בימים הקרובים, היא להוסיף שטחים לישראל ולאפשר רצף טריטוריאלי ישראלי כמעט מלא. הבית הלבן תומך בהחלת ריבונות על כל היישובים הישראלים, רצף בין רוב היישובים הישראלים ויתאפשר ללכת מהם "ברגל" לירושלים (למעט 15, שיחוברו בכבישים).

רוחות מלחמה במפרץ. (צילום: AP, חדשות)
אילו תנאים יציב טראמפ לצדדים? | צילום: AP, חדשות

התוכנית גם צפויה לקבוע שירושלים היא בירת ישראל, בניגוד למתווה קלינטון, ומנגד יידרש מהממשלה להביע הסכמה עקרונית למדינה פלסטינאית. הלחץ מימין יהיה כפול: שר הביטחון בנט צפוי להגיד לנתניהו 'אל תחמיץ את ההזדמנות', ומנגד יש שאומרים שמדובר בסופו של דבר בהסכמה למדינה פלסטינית.

השבעת הכנסת ה-22 (צילום: ערוץ הכנסת)
הדיון בחסינות יידחה? השבעת הכנסת ה-22 | צילום: ערוץ הכנסת

דיוני החסינות יידחו?

במפלגתו של גנץ טרם הגיבו לפרסום - אך אין בכוונתם לעכב את הדיונים בחסינותו של נתניהו שיחלו ביום שבו גנץ ונתניהו יתודרכו. במקרה הגרוע ביותר, הם מוכנים לקזז את נתניהו וגנץ. בליכוד שוקלים לנסות ולדחות את הקמת ועדת הכנסת, אך כל עוד כחול לבן לא מושכת את החתימות מהבקשה - זה לא יכול לקרות.

במערכת הפוליטית כבר התחילו לדון באפשרות שדיוני החסינות יידחו. יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, מסר בתגובה עוקצנית: "'ישראל ביתנו' מציעה גם החלת ריבונות וגם הסרת חסינות".  

גם יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, מיהר לתקוף את המהלך: "דיל המאה האמיתי הוא ראש ממשלה שמואשם בשחיתות ונשיא תחת משפט הדחה שמנסים להציל אחד את השני בעזרת מהלך מדיני מסוכן". 

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ, הגיב לאפשרות שדיוני החסינות יידחו: "אסור בשום אופן לדחות את דיוני החסינות. מי שמפנטז שוושינגטון תחלץ אותו מהמשפט - טועה בגדול. ואוי ואבוי אם כחול-לבן יתקפלו פה".