בשנות השמונים הייתה מדינה של הזולו בדרום אפריקה, שהייתה תחת חסות הלבנים, ללא עצמאות - ושהכילה כפרים מפוזרים ללא ריבונות. היא לא הייתה מדינה של האפריקאים, אלא מדינת חסות של הלבנים הגזענים. זו הייתה תולדה של משטר אפרטהייד, שבו היו שתי מערכות חוקים - מערכת ללבנים ומערכת לשחורים. היו דרכים ותחבורה ובתי משפט לאלה, ומערכות נפרדות לאלה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

תוכנית המאה של טראמפ-נתניהו שנחשפה אתמול, היא העמקה מובהקת של האפרטהייד והאצה של המציאות הזאת: מציאות של משטר הפרדה באותו שטח, כאשר למתנחלים הקולוניאליסטיים יש מערכת משפט אזרחית ולפלסטינים יש מערכת משפט צבאית. חזון שתי המדינות במובן הבינלאומי מתרסק - וטראמפ ונתניהו אחראים להתרסקותו. השימוש בביטוי "מדינה פלסטינית" אתמול בחגיגת טראמפ היה מגוחך. למדינה יש סממנים: עצמאות, ריבונות וגבולות. ב"מדינה" המוצעת אין עצמאות, אין ריבונות - ואין שליטה על הגבולות. 

תוכנית המאה נחשפת - כל הפרטים על העסקה \\ אבו מאזן, חיזבאללה ואירן נגד תוכנית המאה \\ פומפאו: "לא משנה מי יהיה רה"מ, תוכנית המאה תצא לפועל" \\ האם יישובי המשולש יהיו חלק מפלסטין? \\ שרים בימין מזהירים: "מדינה פלסטינית - קו אדום"

המחאה נגד המהלך של טראמפ נמשכת
טראמפ מציע "מדינה" לפלסטינים, ללא עצמאות וללא ריבונות | צילום: פלאש 90, Wisam Hashlamoun, חדשותאין מדובר במדינה. גם אם טראמפ ומיקרונזיה יתמכו בתוכנית וגם אם המתנחלים ותומכיהם בבית הלבן, שלושת המוסקטרים קושנר, פרידמן וגרינבלט (לשעבר) יתחילו בריקודים ברחובות - אז הריקוד הזה הוא ריקוד קטלני. ריקוד המוות. מות חזון שתי המדינות, מות האפשרות לשלום ישראלי-פלסטיני בעתיד הקרוב והנצחת הסכסוך.

יישובי המשולש יעברו לרשות? הגיחוך בשיאו 

יתרה מזאת, בעמוד 13 בתוכנית, הגיחוך מגיע לשיאו. כתוב שם שכחלק מהחזון הזה, חזון טראמפ, יש הצעה שיישובי המשולש יועברו לרשות הפלסטינית בכפוף להסכמת שני הצדדים. אז קודם כל - לא תהיה הסכמה, ושנית, הרעיון הזה, שהראשון שהציג אותו היה ליברמן, הועבר לאמריקנים, לשגריר פרידמן ולקושנר על ידי נתניהו עצמו, שתמיד הרגיש מאוים מהאזרחים הערבים, מהנוכחות שלהם - ובעיקר מזכותם להצביע. כתושב טייבה, אני אומר שזה תרחיש הזוי. ולא רק שהתרחיש הזה לא ימומש, אלא שגם היבטים אחרים בעסקה, שאפשר לכנותה "שוד המאה", לא ייצאו אל הפועל. 

ההצעה להעביר יישובים במשולש לרשות - "מגוחכת" | צילום: דורית יורדן דותן, חדשות

העניין הפלסטיני יישאר גם אחרי שנתניהו וטראמפ ייעלמו מן המפה. פעם נתניהו חשש מהלאומיות שלנו, היום הוא חושש מהאזרחות שלנו. אנחנו ניאבק כדי לשמר את הלאומיות ושהאזרחות שלנו תהיה שווה ולא מאוימת על ידי חבורה של גזענים הזויים - לא בבית הלבן, לא בימין האוונגליסטי ולא בימין הישראלי. 

אני לא מבין למה הפלסטינים, לרבות תושבי המשולש, צריכים לשלם את מחיר כתב האישום של נתניהו ועסקי השוחד שלו. נתניהו הוא המושחת ותושבי אום אל-פחם, כפר קאסם וטייבה הם האזרחים הנאבקים להיות שווים, והמאבק הזה, יחד עם יהודים דמוקרטים למען שלום אמת, יימשך.