ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב (שני) להתפתחויות שהתרחשו ביממה האחרונה במגרש הפוליטי. בוועידת החינוך של העיתון "מקור ראשון" ומרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא, תקף נתניהו את האפשרות שתקום ממשלת מיעוט בתמיכת המפלגות הערביות מהאופוזיציה, ודן באולטימטום שהטיל יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן ובדרישותיו של יו"ר כחול לבן בני גנץ.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"יש ממשלה אחת שחייבים להקים וזו ממשלת אחדות לאומית רחבה ויש ממשלה שאסור להקים וזו ממשלת מיעוט שנתמכת ותלויה במפלגות הערביות", קבע נתניהו בנאומו. "ממשלה שתהיה תלויה בהן היא סכנה לביטחון ישראל. בני, היית הרמטכ"ל בצוק איתן. ניהלנו יחד את המבצע הזה, שלחנו לוחמים אל הקרב. אתה זוכר מה עשה טיבי במהלך המבצע? הוא קרא מעל בימת הכנסת בשמות המחבלים שחוסלו בעזה. הוא אמר שצה"ל מבצע פשעי מלחמה".

טקס האזכרה לנשיא התשיעי שמעון פרס ז"ל (צילום: לעמ, עמוס גרשום)
"סטירת לחי לחילי צה"ל". נתניהו וגנץ | צילום: לעמ, עמוס גרשום

עוד המשיך נתניהו במתקפה נגד המפלגות הערביות וכחול לבן. "במכתב ליועמ"ש הם כתבו שנדרשת חקירה 'בגין ביצוע פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות במהלך מבצע צוק איתן'. בסרטון תעמולת בחירות של הרשימה נאמר 'גנץ ידיך מגואלות בדם'".

"עם האנשים האלה אתה רוצה להקים ממשלה?", פנה נתניהו לגנץ. "ממשלה שתהיה תלויה באחמד טיבי ואיימן עודה? זו סטירת לחי בפרצופם של חיילי צה"ל ששלחנו יחד לקרב. זה פשוט לא יאומן. טיבי נשאל השבוע 'מה יקרה כשיפלו טילים בעזה. אתם תפילו ממשלה שתצא למבצע בעזה כדי למגר טילים?'. טיבי השיב חד משמעית 'כן'. רדו מהרעיון המטורלל הזה. אל תגידו ממשלת מעבר רק לשלושה חודשים, אסור שתהיה ממשלה כזו אפילו ליום אחד".

אחמד טיבי ואביגדור ליברמן (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
ממשלת מיעוט - "אפילו לא ליום אחד" | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בהמשך נאומו התייחס נתניהו לאולטימטום שהטיל יו"ר ישראל ביתנו. "עכשיו הוא מתמרן בין כל מיני אולטימטומים", התלונן נתניהו. "הם פוסלים אנשים, חברי כנסת שחובשים כיפות שחורות וסרוגות, אבל הולכים יחד לממשלה שתהיה תלויה בחברי הכנסת שונאי ישראל. זה לא יאומן".

לאחר דבריו של נתניהו, צייץ טיבי תגובה חריפה. "מר פינוקיו: הזכרתי שמות של ילדים ואמהותיהם שנהרגו ע׳י טילים ישר לבתים", כתב בחשבון הטוויטר שלו. "נתניהו אתה משקר ומטעה. אלה לא מחבלים. אלה שהידים-קורבנות, ילדים שיש להם שמות. הם לא מספרים. לכל ילד יש שם. נתניהו הלחוץ ממשיך להסית ולשקר. אתה חייב להסתלק או להיות מסולק".

"מסרב לדון בסוגיות המהות"

9 ימים לפקיעת המנדט, קרא היום גנץ לנתניהו לנהל מו"מ ישיר, ואמר בפתח ישיבת סיעתו כי יהיה מוכן לפשרות מסוימות על מנת להגיע להסכמות עם הליכוד להקמת ממשלת אחדות. יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, הצהיר שיתמוך בממשלת אחדות גם אם לא יהיה חלק ממנה.

"אני קורא לנתניהו", הצהיר גנץ, "כבר כמעט חודש שאתה מסרב לדון בסוגיות המהות. בוא נקיים סוף סוף משא ומתן אמיתי, ישיר וכן כי זהו צו השעה. בוא נדבר תכל'ס על מה שמעניין את אזרחי המדינה ולא רק על מה שמעניין אותך. לא יסלחו לנו אם לא נעשה את זה".

בנימין נתניהו, בני גנץ ואביגדור ליברמן
גנץ, נתניהו וליברמן

מחר צפוי גנץ להיפגש עם ליברמן, לאחר שבמוצאי שבת הגיע ליברמן לאולפן "חדשות סוף השבוע" ופירט את המתווה החדש שלו לממשלת אחדות. במהלך הראיון "קבר" ליברמן את האפשרות שיתמוך בבחירות ישירות בין גנץ לנתניהו והבהיר כי "לא משנים חוקי משחק תוך כדי המשחק".

ליברמן הציג את שתי ההחלטות שנדרשות משני המנהיגים - נתניהו וגנץ. לדבריו, "גנץ צריך לקבל את מתווה הנשיא כולל הנבצרות ונתניהו צריך להיפרד מהגוש החרדי-משיחי שלו". יו"ר ישראל ביתנו: "אני מצפה ששני האישים יקבלו החלטות נכונות. אני מתכוון לפנות לשניהם ולבקש פגישה עוד השבוע. מי שיקבל החלטה לא נכונה - אנחנו בישראל ביתנו נסיק את המסקנות. מי שיקבל החלטה לא נכונה - אנחנו נתמוך בצד השני".

בכחול לבן מעריכים שגנץ יקבל את מתווה ליברמן, שבו יצטרך להסכים למתווה הנשיא (רוטציה ויציאה לנבצרות של נתניהו), למרות התנגדות שותפיו. גורמים בליכוד אומרים שנתניהו לא יוכל לוותר על גוש הימין ומסבירים: "זו התאבדות".