ליברמן מחזיק במפתח לממשלה: רביעיית כחול לבן החליטו שאם עליהם לבחור בין בחירות נוספות לבין ממשלת מיעוט, עדיפה עליהם האפשרות השנייה. כמו כן, עדיין עומדת בעינה ההערכה שלפיה ליברמן יישאר "על הגדר": לא יעזור לרה"מ בנימין נתניהו, אך גם לא יאפשר ליו"ר כחול לבן בני גנץ להקים ממשלת מיעוט בתמיכת הערבים. פגישת גנץ וריבלין הערב (שבת) הסתיימה ללא פריצת דרך, ועושה רושם שתקוותה האחרונה של כחול לבן היא לפורר את בלוק הימין.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

משמעות המצב הנוכחי היא שגנץ ככל הנראה ייאלץ להחזיר את המנדט לנשיא ריבלין, ולומר: "לא עלה בידי להרכיב ממשלה". אם כן, ניכנס לתקופה המכרעת של 21 הימים שבהם צריכים חברי הכנסת לגבש 61 תומכים בממשלה מסוימת. במהלך תקופה זו, כך נראה, תתקבל ההודעה על החלטת מנדלבליט בנוגע לכתבי האישום של נתניהו.

יו"ר כחול לבן בני גנץ בפגישה עם הנשיא ראובן ריבלין (צילום: מארק ניימן, לע"מ)
"ימשיכו לעמוד בקשר", גנץ והנשיא ריבלין | צילום: מארק ניימן, לע"מ

פגישתם של הנשיא ריבלין ויו״ר כחול לבן בבית הנשיא הסתיימה הערב סביב השעה 20:30, ונראה כי לא הניבה פתרון למצב. בהודעה משותפת עם תום המפגש מסרו השניים כי "גנץ עדכן את הנשיא על סטטוס המשא ומתן הקואליציוני, ודן עימו על מרכיבי מתווה הנשיא מתוך מגמה למנוע בחירות נוספות. השניים קבעו כי ימשיכו לעמוד בקשר בהמשך ככל שידרש".

לאור העובדה שנותרו 4 ימים בלבד להחזרת המנדט אל הנשיא, קיים היום נתניהו שיחת חירום עם שרים וחברי הכנסת של הליכוד וטען באוזניהם: נודע לי שכחול לבן החליטה להקים ממשלת מיעוט – מבקש מכם להתגייס לסיכול היוזמה שלהם. "בחירות זה אסון", אמר להם ראש הממשלה. "אבל ממשלת מיעוט שמסתמכת על הרשימה המשותפת גרועה עוד יותר". בדבריו כינה את נציגי הרשימה המשותפת תומכים של הג'יהאד האיסלאמי והחמאס, והבהיר כי שיתוף פעולה עמם טומן בחובו סכנה חמורה לביטחון ישראל.

בנימין נתניהו ואחמד טיבי בעימות במליאת הכנסת (צילום: ערוץ הכנסת)
עימות בין נתניהו לאחמד טיבי בכנסת, בשבוע שעבר | צילום: ערוץ הכנסת

דבריו של נתניהו עוררו סערה במערכת הפוליטית. אחרי שספג מתקפות חריפות, פרסם ראש הממשלה סרטון שבו שב והדגיש כי תמיכת הרשימה המשותפת מסוכנת לישראל: "יש פה טלפון אדום. ערב-ערב הוא מצלצל. אומרים לי: ראש הממשלה, צריך לתקוף כאן. צריך לתקוף שם. ומה אני אגיד, רק רגע, אני צריך לבדוק עם איימן עודה? אני צריך לבדוק עם אחמד טיבי? מישהו מעלה על הדעת דבר כזה שלא היה בתולדות ישראל, דבר שיפקיר את ביטחון ישראל, דבר שיהווה סיכון קיומי ומיידי למדינת ישראל וסטירת לחי לדמוקרטיה הישראלית, בפרצופם של אזרחים שנתנו את קולם ל'כחול לבן'".

"הם היו נותנים לו חמישה מנדטים אם הוא היה אומר דבר כזה, גם זה לא", אמר נתניהו. "לכן אני קורא לגבי אשכנזי ולבוגי יעלון - אתם הייתם במדים. אתם הייתם רמטכ"לים. דברו עם בני גנץ שגם הוא היה רמטכ"ל ותזכירו לו שאלה שאתם רוצים שיהיו שותפים שלכם, שהממשלה שלכם תהיה תלויה בהם, הם רצו להעמיד אתכם - כמו את שאר חיילי צה"ל - לדין כפושעי מלחמה! יצאתם מדעתכם?יש זמן לעצור את הטירוף הזה. דברו איתו, התעשתו, ולכו לאותה ממשלת אחדות שהעם מצפה שנלך אליה ביחד".