דוהרים לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה? 10 יממות לפני תום המועד שבו עדיין אפשר להרכיב ממשלה, נפגשו היום (ראשון) צוותי המו"מ של כחול לבן והליכוד. בתום השיחות הבהירו גורמים בכחול לבן כי "גם היום לא נרשמה התקדמות במו"מ". שתי המפלגות ממשיכות לאסוף חתימות על מנת להגיע ל-61 ממליצים ולקבל מנדט נוסף להרכבת ממשלה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הגורמים הוסיפו והאשימו כי נתניהו "לא מוותר על הבלוק". הגורמים לא התייחסו לדיונים על מתווה הרוטציה ונושא החסינות לנתניהו. הדיונים בין צוותי המו"מ של שתי המפלגות הגדולות התקיימו היום בתיווכו של יו"ר הכנסת אדלשטיין ולאחר מכן גם בלעדיו.

גם בליכוד וגם בכחול לבן ממשיכים לנסות להשיג מנדט מחודש - לנתניהו או לגנץ: על המועמדים בשלב זה ("תקופת 21 הימים") לאסוף 61 חתימות של ח"כים ולהגיש לנשיא. המועמד שיצליח לעשות זאת, יקבל 14 ימים אחרונים למשימה - ואם ייכשל, ישראל תלך לבחירות שוב. סיבוך אפשרי נובע מהעובדה של ח"כ יכול לחתום ליותר ממועמד אחד.

ליברמן ודרעי בימים טובים יותר | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

מה יקרה אם שני ח"כים ישיגו 61 חתימות?

לפי הפרשנות של יועמ"ש הכנסת, הראשון שיגיש את החתימות לנשיא יהיה זה שיקבל את המנדט. עם זאת, בבית הנשיא הבהירו היום כי לא מדובר ב"מרוץ": ברגע שהנשיא מקבל 61 חתימות, הוא יעניק את המנדט לאחד המועמדים (במקרה שיש שניים) אחרי 48 שעות של שיקול דעת.

במקרה שכזה, כל חבר כנסת שחתם לשני מועמדים צריך לבחור במועמד אחד מבין אלה שחתם להם. דברים אלה אמורים רק במקרה ששתי ההצעות מוגשות במקביל, אך אם אחת תקדים את השנייה באופן ניכר הרי שהוא ידון בבקשה הראשונה בלבד.

דרעי וליברמן בחילופי מהלומות

ראשי ישראל ביתנו וש"ס התעמתו היום בהודעות לתקשורת ופוסטים בפייסבוק. ליברמן טען כי נתניהו וגנץ נכנעו לדרישות החרדים וכחול לבן אף הבטיחו, לדבריו, לש"ס 4 תיקים בממשלה ואת ממלא מקום ראש הממשלה. דריי הכחיש את הדברים וטען כי ליברמן "סחט" ודרש 5 תיקים עבור מפלגתו.

יו"ר ש"ס, אריה דרעי, אמר הבוקר כי אין טעם לחתום לנתניהו - כיוון שמדובר בעוד מהלך של ליברמן שנועד להתל במערכת הפוליטית: "לחתום כעת אין טעם, לשחק במשחק של ליברמן זה מיותר לחלוטין". עם זאת, חברי סיעתו החלו לחתום עבור נתניהו - אך לא מסרו את החתימות לליכוד. 

בכחול לבן אישרו הבוקר שגם הם פועלים להשיג את 61 החתימות הדרושות: יו"ר הסיעה, ח"כ אבי ניסנקורן, אמר כי הם עושים מאמצים בימים האחרונים להשגת החתימות עבור גנץ. במהלך היום יפנו במפלגה גם לליברמן וגם לחברי הרשימה המשותפת, ש-10 מהם המליצו על גנץ לנשיא לאחר הבחירות. ליברמן מבחינתו לוקח את הזמן ורק מחר ידון בסיעה על אודות הענקת החתימות.