עכשיו זה רשמי - ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית תוך פחות משנה: ברוב של 94 תומכים וללא מתנגדים, חברי הכנסת אישרו בקריאה שנייה ושלישית הלילה (חמישי) כי בחירות 2020 יתקיימו באופן סופי ב-2 במרץ. זאת, בתום שעות של דיונים שנמשכו אל תוך הלילה בוועדה המסדרת, שדנה בהצעת החוק להתפזרות הכנסת. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הצעת החוק אושרה בקריאה ראשונה ברוב של 91 תומכים וללא מתנגדים. בין הקריאה הראשונה לשנייה והשלישית קיימה הוועדה המסדרת שדנה בהתפזרות הכנסת שעות של דיונים בהסתייגויות. בין השאר נקבע שעובדי סיעוד לא יקבלו שכר כפול עבור עבודתם ביום הבחירות - שגם הפעם יהיה יום שבתון.

הדיון במליאה לפני ההצבעה בקריאה ראשונה נערך במשך כשלוש שעות, כאשר בהצבעה עצמה בלטו בהיעדרם ראש הממשלה נתניהו, יו"ר ישראל ביתנו ליברמן וגם שר הביטחון בנט. בני גנץ נכח והצביע בעד הצעת החוק, ובכחול לבן הציבו אולטימטום לליכוד: "אם לא תגיעו להצבעה בהרכב מלא, גם אנחנו ניעדר והבחירות יתקיימו ב-10.3 במהלך חג הפורים". בצל האולטימטום, גורם בליכוד אמר שנתניהו התחרט ובלחץ החרדים יגיע להצביע על החוק לפיזור הכנסת - מה שאכן קרה. 

בני גנץ בהצבעה על התפזרות הכנסת בקריאה שנייה ושלישית (צילום: אוליבייר פיטוסי, פלאש 90)
יו"ר כחול לבן בני גנץ בהצבעה על פיזור הכנסת | צילום: אוליבייר פיטוסי, פלאש 90

ח"כ גדעון סער, שיתמודד מול נתניהו על ראשות הליכוד, אמר אמש במשדר המיוחד כי "אם לא יקרה שינוי אנחנו נגיע בדיוק לאותה סיטואציה ולכן מבחינתי זה קמפיין אין ברירה. אם אני לא רוצה לראות את המדינה שלי מדרדרת … הייתי חייב לעשות את מה שעשיתי, ולכן אני שלם עם עצמי בצורה מוחלטת".

"אני אומר שאני אנצח בפריימריז כדי למנוע את זה שגנץ יהיה ראש הממשלה הבא", הוסיף סער. "אני חלק מתנועה שהיא הבית שלי. לתנועה יש כללים דמוקרטיים: אני מתמודד כדי לנצח, אבל כמובן שכל אדם שמתמודד צריך לכבד את ההחלטה שהתקבלה, ואני מקווה לשמוע התחייבות דומה, כולל מיושב ראש התנועה". על דרישת כחול לבן מנתניהו לוותר על חסינות אמר כי היא הייתה "ניסיון לגלגל את האשמה לפתחה של הליכוד. אין לגיטימיות לכרוך נושא פוליטי בנושא של חסינות. וזה נכון לכל הצדדים".

ח"כ מתן כהנא במהלך ההצבעה על פיזור הכנסת (צילום: אוליבייר פיטוסי, פלאש 90)
ח"כ מתן כהנא במהלך ההצבעה על פיזור הכנסת | צילום: אוליבייר פיטוסי, פלאש 90

"לא מוכנים לקבל את הכרעת הבוחר"; "גם הציבור מבין את הספין הזה"

מספר 2 בכחול לבן ח"כ יאיר לפיד עלה אתמול לדוכן ותקף את הליכוד ואת נתניהו. "יש בחירות, והבחירות האלה הולכות להיות פסטיבל של שנאה, אלימות וגועל אז תדאגו שהילדים שלכם לא יהיו ליד הטלוויזיה בשלושת החודשים הקרובים כדי שלא ייראו את נבחרי הציבור שלהם", אמר לפיד. "הבחירות האלה יוצאות לדרך בגלל שלוש סיבות - שוחד, מרמה והפרת אמונים. מי שענה לו מעל דוכן הכנסת היה השר ישראל כץ שאמר: "שלוש הסיבות לבחירות הן לפיד אשכנזי ויעלון שמנעו את גנץ מלהיכנס לממשלת אחדות". 

שעה קלה לפני כן התראיין השר יריב לוין מהליכוד לשש עם עודד בן עמי, והאשים את לפיד בכך שהוא "מפקד של שלושה גנרלים" והוא הגורם לכך שאין ממשלת אחדות. "זה ערב עצוב מאוד, אני חושב שמה שקורה כאן הוא פשוט דבר הזוי, מטורף לחלוטין", אמר. בתגובה רשמית מטעם הליכוד נכתב: "לצערנו יאיר לפיד טרפד ממשלת אחדות מהרגע הראשון".

לפיד מגיב לקריאה של נתניהו לממשלת אחדות (צילום: החדשות 12)
לפיד: ישראל הולכת לבחירות בגלל כתב האישום נגד נתניהו | צילום: החדשות 12

השר לוין הוסיף: "אין שום הצדקה לבחירות האלה, אני מוכרח לומר - כפי שהדברים התנהלו זאת התוצאה הצפויה. למן היום הראשון אמרתי כל הזמן אני בתוארי ראש צוות המשא ומתן, אבל בפועל תוארי ריק מתוכן משום שאין משא ומתן בכלל. כחול לבן בשום שלב לא הייתה מוכנה לקבל את הכרעת הבוחר, של 2.5 מיליון ישראלים שרצו בנתניהו כראש ממשלה. לא הייתה מוכנה לקבל את החוק כפי שהוא, שמאפשר לנתניהו לכהן כראש ממשלה וכתוצאה מהפסילה של ההכרעה הדמוקרטית לא הייתה מוכנה באמת בשום שלב לנהל משא ומתן לאחדות, משא ומתן כזה לא התקיים, הזמן בוזבז וכך הגענו לצערי למצב העצוב הזה".

ח"כ עופר שלח מכחול לבן הגיב גם כן בשידור לדברים של השר לוין ואמר: "כל הסיפור לא רק של הבחירות השלישיות האלה שאנחנו נגררים אליהן לצערנו זה של הבחירות הראשונות באפריל והשניות בספטמבר. הכל סב סביב החסינות של נתניהו, סביב ניסיונתיו להקדים את השעון המשפטי ולעשות מהלך של חסינות ולהקים ממשלה שכל תכליתה הייתה חסינות, ועכשיו הבלוק הזה שהקים לעצמו ומנע הקמת ממשלה. אני מכבד את הצורך של לוין להגן על העמדה של ראש הממשלה ושל הליכוד, אבל לבוא עכשיו ולהאשים אותנו בעניין הזה זה מופרך. אתם רואים את הסקרים - גם הציבור מבין את הספין הזה והוא לא עובד".

השר יריב לוין (צילום: החדשות 12)
"אין שום הצדקה לבחירות האלה". השר לוין | צילום: החדשות 12

הוועדה המסדרת העניקה פטור להצעות החוק מחובת הנחה לכל הקריאות, כך שהמליאה יכלה לדון ולהצביע על הצעת חוק לפני זמן ההמתנה שנקבע בתקנון הכנסת. חברי הכנסת היו אמורים לאשר את הצעת החוק בשלוש הקריאות עד חצות, וזאת בהתאם לחוות הדעת של היועץ המשפטי של הכנסת שקבע כי שרשרת מעשי החקיקה בהצעת חוק התפזרות הכנסת צריכים להסתיים לפני שעה זו. עם זאת, יועמ"ש הכנסת שינה את חוות הדעת ואישר לחברי הכנסת להמשיך בדיונים גם לתוך הלילה. עם אישור הצעת החוק בקריאה שלישית, הכנסת פיזרה את עצמה - ושלחה את ישראל באופן רשמי למערכת בחירות נוספת.