יושב ראש הרשימה המשותפת, איימן עודה, פרסם הלילה (חמישי) סרטון בעמוד הפייסבוק שלו בו הוא הצהיר שמפלגת כחול לבן ביקשה להסיר את תמיכת בל"ד - כדי שנתניהו יקבל ראשון את מלאכת ההרכבה. "אנחנו מעוניינים שהמנדט יוענק ראשית לנתניהו ורק לאחר מכן עלינו", אמר עודה. "הם מאמינים שנתניהו לא יצליח בהקמת ממשלה, ולאחר שזה יקרה - יתר המפלגות לא ירצו בחירות חדשות בפעם השלישית, יהיה לחץ ציבורי - ואז גנץ יצליח להקים ממשלה".

בסרטון שפרסם טען עודה: "עפר שלח בא אליי ואמר, אנו מבקשים רק עשרה ממליצים, לא 13. מדוע עשרה ולא 13? כדי שיהיו לנו 54 ממליצים ולנתניהו 55 - והוא יקבל ראשון את המשימה". 

ח"כ שלח הגיב מצידו על הדברים בראיון לאפי טריגר בגלי צה"ל: "דיברתי עם עודה וטיבי - אמרתי להם שהעניינים האזרחיים הם חשובים גם לאזרחים היהודים וכחול לבן תקדם אותם. עודה קיבל החלטה מנהיגותית בכך שהרשימה תמליץ על גנץ - זו החלטה ראויה אך לא הובלתי אותה. אני לא קובע איך בל"ד תצביע".

אמש הכריז נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין הכריז כי ראש הממשלה בנימין נתניהו קיבל את המנדט לניסיון להקים גם את הממשלה הבאה. ההודעה יצאה לאחר פגישה נוספת שערך הנשיא עם גנץ ונתניהו במעונו שבירושלים. עוד במהלך הפגישה יצאו דיווחים לפיהם המו"מ לממשלת אחדות הגיע למבוי סתום.

"מאחר שנועצתי עם נציגי כל הסיעות הרינו להודיע כי ראש הממשלה היוצא חבר הכנסת בנימין נתניהו יקבל מידי הערב את המנדט להרכבת הממשלה", הכריז הנשיא. "מסיכום ההתייעצויות עולה שאין 61, המספיקים להרכבת ממשלה לא לבנימין נתניהו ולא לח"כ ווהרמטכ"ל לשעבר בני גנץ".

 לאחר שהטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על נתניהו, חשף ריבלין את הצעות הפשרה שהציג בפני שני ראשי המפלגות הגדולות במהלך המגעים להקמת ממשלת אחדות. בהצהרה שמסר במהלך טקס הענקת המנדט הרשמי מבית הנשיא, ציין ריבלין כי הצעות אלה נועדו  על מנת "לפתור את הסיבוך הפוליטי והמשפטי שאנחנו עומדים בפניו".

פגישת הנשיא עם נתינהו וגנץ (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
פגישת הנשיא עם נתינהו וגנץ | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

לדברי הנשיא, ההצעה הראשונה אותה הציג בפני ראשי הליכוד וכחול לבן הייתה הקמת ממשלה פריטטית, שפירושה "ממשלה שוויונית שלא יהיה בה יתרון לגוש אחד על פני השני". עוד הציע הנשיא לנתניהו וגנץ לשנות את החוק ולהעניק "משמעות, כוח ועוצמה לתפקיד של ממלא מקום ראש הממשלה"