שעות לאחר הפרסום הראשון הבוקר (חמישי) בחדשות 12, שר הפנים אריה דרעי החליט שלא לאפשר את כניסתן של שתי חברות הקונגרס הדמוקרטיות מוסלמיות לישראל. בשעה זו עוברת החלטתו לאישור הגורמים לקראת פרסום ההחלטה הסופית באופן רשמי.

שעות לאחר הדיווח, בג'יי סטריט ישראל הזהירו כי מניעת כניסתן היא בבחינת הכרזת מלחמה על הדמוקרטים. גורם דיפלומטי בישראל לחדשות 12: "מניעת כניסתן של 2 חברות הקונגרס תוביל לנזק תדמיתי, דיפלומטי והסברתי חמור‎".

שעות לאחר הפרסום, יעל פתיר, מנהלת ג'יי סטריט ישראל, מסרה תגובה חריפה ביותר על הממשלה שבה הזהירה כי איסור הכניסה הוא "הכרזת מלחמה": "מניעת כניסתן לישראל של חברות הקונגרס אילהן עומאר וראשידה טלאיב, תהיה בבחינת הכרזת מלחמה על המפלגה הדמוקרטית, אשר לאורך השנים מהווה את בסיס התמיכה האיתן ביותר של מדינת ישראל בארצות הברית".

"לא להיגרר אחרי רטוריקת השנאה של הנשיא האמריקני"

"בשעה שהנשיא טראמפ מסית בגזענות כנגד חברות הקונגרס עומאר וטלאיב, כמו גם כנגד מחוקקים דמוקרטים נוספים שהמשותף לכולם הוא שאינם לבנים", הוסיפה פתיר. "על ישראל להיזהר שלא להיגרר אחרי רטוריקת השנאה של הנשיא האמריקני ולהיות מזוהה עימה".

בג'יי סטריט תיארו כי אותה מפלגה דמוקרטית, "שעומאר וטלאיב מייצגות אותה בבית הנבחרים, היא שזוכה לתמיכת הרוב הגדול של יהודי ארה"ב היא גם זו שחתומה על מענק הסיוע הגדול אי פעם, בסך 3.8 מיליארד דולר שהוענק לישראל. מדיניות אחראית היא להכיל את הביקורת של המחוקקות האמריקניות ואם צריך להתווכח עימה, אך בוודאי שלא לעשות מעשה שיהווה גט כריתות של ישראל עם המפלגה שקיים סיכוי גדול שבעוד שנתיים נציג שלה יישב בבית הלבן".

"ישראל עמדה בפני בחירה קשה", צייץ דייויד האריס, מנכ"ל הוועד היהודי-אמריקני בטוויטר. "חברות הקונגרס האנטי-ישראליות תכננו לסייר בגדה המערבית, והן לא תרצו להיפגש עם אף אחד מהמנהיגים בישראל - ועדיין, על ישראל היה להכניסן לשטחה, מבלי שדעותיהן משנות". 

גם במערכת הפוליטית הגיבו לדיווח. יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה מסר: "מדינה שאין לה מה להסתיר לא הייתה שוקלת להגביל את תנועתיהן של שתי חברות הקונגרס. עוד ניסיון נואש להסתיר את המציאות מהעולם ובעיקר מעצמנו".

גם ח"כ עאידה תומא-סלימאן מהרשימה המשותפת הצטרפה לביקורת החריפה של עודה וטענה כי לנתניהו ולטראמפ יש "ברית של גזענות": "ממשלת הימין משקשקת משתי נשים אמיצות שמתנגדות לכיבוש. הן מייצגות את דעת הקהל העולמית - המתנגדת לכיבוש ולהתנחלויות. אני מברכת את בואן. הניסיון להגביל את צעדי חברות הקונגרס הוא עוד שלב במתקפה של טראמפ עליהן. הפעם באמצעות נתניהו. הברית בין השנים האלה היא ברית של כיבוש וגזענות".

הבוקר חשפנו כי בימים האחרונים התקיימו בנושא דיונים בהשתתפות גורמים במועצה לביטחון לאומי, במשרד הפנים, במשרד לעניינים אסטרטגיים ובמשרד החוץ. זאת, לאחר שלפני כשבועיים הבהיר שגריר ישראל בארה"ב רון דרמר שישראל תאפשר את כניסתן של השתיים, למרות מחאה מצד ממשל טראמפ, בשל הכבוד שישראל רוחשת לקונגרס. הדיונים נמשכים גם כעת ועוסקים בשאלה המשפטית של האופן שבו ניתן למנוע את כניסתן.

בנימין נתניהו (צילום: מארק ישראל סלם, פלאש/90 )
צילום: מארק ישראל סלם, פלאש/90

 

אילהן עומאר וראשידה טאליב (צילום: רויטרס)
אילהן עומאר וראשידה טאליב | צילום: רויטרס

השינוי בעמדה הישראלית מגיע לאחר שבימים האחרונים התברר שלוח הזמנים של הביקור כולו יוקדש רק לרשות הפלסטינית ורק למזרח ירושלים ונועד לעורר פרובוקציה וגם, בין היתר, לנסות ולקדם את האג'נדה של השתיים, שכבר הצהירו שהן תומכות בתנועת החרם על ישראל. בין היתר נשקלת האפשרות לאשר את כניסתה של חברת הקונגרס ממוצא פלסטיני - לבקר את משפחתה בשטחי הרשות.

ראשי המפלגה הדמוקרטית הבהירו לגורמים בכירים במשרד החוץ בארץ שאם ישראל תימנע כניסתן של עומאר וטאליב - ייחצה קו אדום ביחסים עם המפלגה, שגם כך ספגה פגיעה בעקבות התמיכה החד משמעית של ראש הממשלה נתניהו בנשיא ארה"ב טראמפ. לאחרונה פורסם כי הנשיא עצמו כועס על כך שבירושלים מתכוונים להתיר את כניסתן של השתיים.

גורמים מדיניים אישרו את פרטי הפרסום, אך הבהירו כי ההחלטה הסופית טרם התקבלה: "קיימת אפשרות שישראל לא תאפשר את הביקור במתכונתו הנוכחית. צוותים מקצועיים ומשפטיים של משרדי הממשלה ממשיכים לבחון את החומרים. על פי החוק - הסמכות נתונה בידי שר הפנים".

אל תפספסו את ועידת המשפיעים 2019! בואו לראות את נבחרת הכתבים המובילה בישראל במפגשים יוצאי דופן, פנים אל פנים עם האנשים המשפיעים במדינה >>> מהרו להירשם עוד היום