האם מדינת ישראל דוהרת לעבר בחירות בפעם השלישית בתוך פחות משנה? המגעים בין ראש הממשלה נתניהו ויושב ראש כחול לבן גנץ לממשלת אחדות נכשלו, והנשיא ריבלין הטיל בשידור חי את מלאכת הרכבת הממשלה על בנימין נתניהו - אבל לא בטוח שרה"מ בכלל ינסה. הערב (רביעי) נחשף כי הנשיא ריבלין שוקל לקצר מאוד את לוחות הזמנים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מדובר באזעקת אמת, אירוע דרמטי וההכרעה אם המדינה הולכת לבחירות תיפול מהר אפילו. אם נתניהו יחזיר את המנדט כבר בשבוע הבא ויגיד לנשיא לא "הצלחתי להתחיל במגעים" נשיא המדינה עשוי שלא להגיש לבני גנץ את המנדט ולפנות ישירות ליו"ר הכנסת בקביעה שהוא לא מצא אדם אחד עם סיכוי להרכיב את הממשלה.

החוק איננו מחייב את הנשיא להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על מועמד נוסף אחרי בנימין נתניהו. למעשה, רק פעם אחת בהיסטוריה של המדינה הוענק המנדט לשני אנשים שונים – התרגיל "המסריח" של 1990.

במקרה שכזה – כבר בשבוע הבא יחל מרוץ 21 ימים למציאת מועמד שנהנה מתמיכה של 61 חברי כנסת. אם לא יהיה כזה המדינה תמצא כבר בשבוע האחרון של אוקטובר במערכת בחירות לכנסת ה-23. הסיבה לדחיפות היא תחושת חירום אמיתית של נשיא המדינה שהודיע כבר על רצון למנוע בחירות נוספות שמתהוות מול עיננו בשל כשלון המשא ומתן.

מבחינת נתניהו בבחירות יש יותר סיכוי ממה שקורה כעת. כי במצב הנוכחי במקרה הטוב הוא יקבל מכחול לבן גג שנה לראשות הממשלה ואם יוגש נגדו כתב אישום הוא יצטרך לפרוש. בנוסף, יש את האפשרות התיאורטית שהימין יתחזק בבחירות נוספות ויקבל 61 מנדטים. אם הדבר הזה יקרה אז הכנסת ה-21 בת חמשת החודשים תראה ארוכה ונצחית לעומת הכנסת ה-22.