"הוא יודע מה קרה, אני יודעת מה קרה": בית משפחת המלוכה הבריטית ממש לא היה צריך עוד טלטלה. אחרי מותו של הנסיך פיליפ בגיל 99, משבר הקורונה שלא דועך והסערה בעקבות המתקפות של הארי ומייגן, סביר להניח שהמלכה אליזבת רק רצתה קצת שקט. אבל הסאגה של אחד מילדיה, הנסיך אנדרו, קיבלה עוד תפנית מאוד לא מלכותית.

נגד הנסיך אנדרו הוגשו מסמכי תביעה משפטית, שבה הוא מואשם בפשע חמור מאוד שאינו הולם בן מלוכה ולא מוסיף למשפחת הכתר הבריטית - התעללות מינית בקטינה. כותרות העיתונאים הבריטים שוב נצבעו בפניו של הנסיך אנדרו. ה"חטאים" של מייגן והארי נראים כסיפורי ילדים ליד ההאשמות שמופנות לאנדרו, הדוכס מיורק, התשיעי בשורת הירושה של כס המלוכה הבריטי, אחיו של הנסיך צ'ארלס - וגם חבר קרוב של עבריין המין ג'פרי אפסטין.

כתבות על הנסיך אנדרו (צילום: ap)
הנסיך שלא יורד מהכותרות | צילום: ap

מעשיו של אנדרו במשך שנים קירבו בין אפסטין למשפחת המלוכה, וכיום מטילים צל כבד על כולה - צל שלא נעלם גם אחרי שאפסטין מת בכלא. מאז מותו של אפסטין דווח כי הוא שמר מידע מפורט על קשריו עם מפורסמים, בהם כמובן הנסיך אנדרו. מי שתובעת את הנסיך היא וירג'יניה ג'ופרה רוברטס, אחת הצעירות שאפסטין הכיר לחבריו - ותועדה עם הנסיך אנדרו.

ג'ופרה הצהירה שנאלצה לקיים יחסי מין עם הנסיך אנדרו בשלושה אתרים שונים – בהם האחוזה של אפסטין בניו יורק ובאי של אפסטין בקאריביים. בתביעה שהוגשה בחודש שעבר לבית משפט פדרלי במנהטן, הנסיך אנדרו הוא הנאשם היחיד אם כי גם אפסטין וגם חברתו לשעבר גיילין מקסוול מוזכרים לאורך כל הדרך. ג'ופרה טוענת שהנסיך ידע שהיא הייתה קטינה כשביצע בה את המעשים הפליליים.

הנסיך אנדרו וורג'יניה ג'ופרה (צילום: sky news)
הנסיך אנדרו והמתלוננת שתובעת אותו, וירג'יניה ג'ופרה | צילום: sky news

עורכי הדין של ג'ופרה הגישו מסמך על פיו התביעה האזרחית הועברה לשוטר במשטרת המטרופוליטן שניצב בווינדזור גרייט פארק – ביתו של הנסיך שהסתבך. אנדרו מצידו מקפיד להכחיש את ההאשמות נגדו מכל וכל: הוא טוען שלא קיים שום מגע מיני או סוג אחר של מערכת יחסים עם ג'ופרה, שסיפרה שהיא קורבן של איש העסקים והפדופיל המורשע המנוח. בריאיון שהעניקה ל-BBC ב-2019 היא סיפרה על הפגישות שנערכו כשהיא הייתה בת 17, והנסיך – בן 40. "הוא יודע מה קרה, אני יודעת מה קרה ורק אחד מאיתנו אומר את האמת – אני יודעת שזו אני", הצהירה. 

ליסה בלום, עורכת דין שמייצגת שמונה מהקורבנות של אפסטין (למרות שאינה מייצגת את ג'ופרה) טוענת שאחת מלקוחותיה סיפרה כי ראתה את הנסיך אנדרו ואת ג'ופרה יחד בלונדון. היא אמרה לרשת SKY: "בעוד כמה שבועות, עורכי הדין יוכלו להזמין רשומות, מסמכים, יומני פגישות, לוחות שנה, תמונות, טקסטים, מיילים - כל דבר או כל אדם שיהיו רלוונטיים לתביעה וזה יראה, למשל, ששניהם היו יחד בניו יורק במקומות ובזמנים שבהם היא (גב' ג'ופרה) אומרת שהם היו".

צפו בדיווחים על התפוצצות הפרשה:

כבר ב-2019 חוקרי הפרשה שמו את ידיהם על תכתובות מייל בין אפסטין לנסיך אנדרו, במטרה לגלות פרטים נוספים על רשת הפדופיליה המזעזעת שהפעיל. כשנשאלה אם סביר שהנסיך אנדרו ייאלץ להתמודד עם הופעה בבית המשפט, השיבה עו"ד בלום: "בהחלט - אהיה מופתעת מאוד אם השופט יגיד שהוא לא צריך להופיע כלל".

"במדינה הזו אף אדם, בין אם הוא נשיא ובין אם הוא נסיך, אינו מעבר לחוק, ואין לשלול מאף אדם, עני או פגיע עד כמה שהוא, את הגנת החוק", נכתב בתביעה של ג'ופרה - תביעה שהיא למעשה הפעם הראשונה שבה הצעירה מתעמתת ישירות עם הנסיך אנדרו במסגרת רשמית. בהצהרה היא מספרת שגויסה על ידי מקסוול לתעשיית הסקס של אפסטין, כשעבדה במועדון מאר-א-לאגו בפאלם ביץ', שבפלורידה, האחוזה של הנשיא האמריקני לשעבר טראמפ. לדבריה, בין השנים 2000 ל-2002 הוטסה על ידי אפסטין בכל רחבי העולם וספגה ממנו התעללות מינית ב"מקומות רבים".

גם עובדיו של אפסטין אישרו שראו את הנסיך אנדרו בביתו, גם בתקשורת וגם בעדות מול בית המשפט. במסמכים שהוגשו לבית המשפט נכתב: "הנסיך אנדרו ביצע תקיפה מינית כלפי התובעת כשהייתה בת 17". בראיון ל-BBC Newsnight בשנת 2019, אמר הנסיך אנדרו שמעולם לא קיים יחסי מין איתה: "אני יכול להגיד לך באופן מוחלט שזה מעולם לא קרה". הדוכס אמר ש"אין לו שום זיכרון" מהפגישה, וגם טען שהתמונה שמציגה אותו עם זרועו סביב ג'ופרה עברה מניפולציות.

הריאיון מ-2019:

ג'פרי אפשטיין (צילום: reuters)
אפסטין מת בכלא - אבל הסודות ממשיכים להיחשף | צילום: reuters

הריאיון גרם נזק רב, הרבה יותר נזק מתועלת, ובנובמבר 2019 הנסיך אנדרו נטש את תפקידו המלכותי "לעתיד הנראה לעין" בגלל שערוריית ג'פרי אפסטין, הוא נכשל בניסיון להציג את הצד שלו בסיפור. כשנראה שזה הסוף, שתדמיתו הציבורית והקריירה המלכותית שלו כבר נהרסו כמעט לגמרי, הנסיך אנדרו קיבל מכה נוספת בימים האחרונים – עכשיו לא מדובר רק בטענות בעיתונים ובתקשורת, עכשיו זו המערכת המשפטית שמתמקדת בו.

הנסיך היה ידיד של הפדופיל המנוח אפסטין, ידידות שנמשכה יותר מעשרים שנה. שמו הוזכר לראשונה בקשר לשערוריית אפסטין בשנת 2015, אז ג'ופרה טענה לראשונה שהיא נאלצה לקיים איתו יחסי מין, וסיפרה על ימיה כקורבן לסחר מיני והתעללות על ידי אפסטין. בית המלוכה מיהר להכחיש, פעמיים, בשם אנדרו: "אין שום בסיס להאשמות נגד הדוכס מיורק. כל טענה על יחסים לא הולמים עם קטינה על ידי הדוכס היא לא נכונה".

ה"סקוטלנד יארד" הודיע על כוונה לפתוח בחקירה פלילית רשמית, מכיוון שההאשמות "מתמקדות במידה רבה בפעילויות ומערכות יחסים מחוץ לבריטניה". אבל ג'ופרה (שמתגוררת היום באוסטרליה) הגישה תביעה אזרחית לבית המשפט בניו יורק והאשימה את הנסיך אנדרו בעוולות וגרימת מצוקה רגשית - מכוונת. עורכי דינה ועורכי העיתונים בבריטניה מקווים שהנסיך אנדרו ייקרא רשמית לענות על שאלות בשבועה.

מצעד ההסתבכויות של הבן של המלכה

הנסיך אנדרו, שמחזיק בתואר "הדוכס מיורק", נולד בפברואר 1960. הוא הילד השלישי ובנם השני של המלכה אליזבת השנייה והנסיך פיליפ, הדוכס מאדינבורו המנוח. הוא נחשב לתשיעי בשורת הירושה של כס המלוכה הבריטי, כאשר אחיו צ'ארלס ויורשיו נמצאים לפניו בתור. בתחילת הדרך הוא דווקא נתפס כמי שראוי לתואר – הוא שירת בצי המלכותי כטייס ומדריך מסוקים וכקפטן על ספינת מלחמה. במהלך מלחמת פוקלנד, הוא אפילו טס לכמה גיחות, בהן משימות לוחמה ופינוי נפגעים.

בשנת 1986 הוא התחתן עם שרה פרגוסון (המכונה פרגי) ומשם, כמו אחרים לפניו ואחריו, הבעיות החלו. נישואיהם, פרידתם בשנת 1992 והגירושין ב-1996 משכו סיקור תקשורתי רב ומאוד ולא מחמיא: שרה פרגוסון תועדה ברגעים אינטימיים עם היועץ הכלכלי שלה, היא ניצלה את קשריה המלכותיים כדי לחיות חיי עושר ראוותניים שפרנסו היטב את צהובוני בריטניה. לזוג יש שתי בנות, הנסיכות ביאטריס - שאפסטין הוזמן להשתתף ביום הולדתה ה-18 - ואוג'יני. 

הנסיך אנדרו בצעירותו (צילום: ap)
השתתף במשימות קרביות. הנסיך אנדרו בצעירותו | צילום: ap
הנסיך אנדרו בחתונתו (צילום: ap)
הנסיך אנדרו ביום חתונתו עם "פרגי". החיוכים התחלפו בדרמות | צילום: ap

הקשרים המפוקפקים, פרשת השוחד של הגרושה - והמעצר בארמון

משנת 2001 ועד יולי 2011, הדוכס מיורק עבד עם לשכת הסחר וההשקעות בבריטניה (חלק מהמחלקה לעסקים, חדשנות ומיומנויות). אנדרו עבד בתוך נציגה המיוחד של בריטניה למסחר והשקעות בין-לאומיות, והתפקיד כלל ייצוג וקידום בריטניה בירידים שונים ובכנסים ברחבי העולם.

בבית הנבחרים יש מי שלא אהבו את המהלך, ולא חסרו סיבות. חבר הפרלמנט כריס בריאנט אמר בפברואר 2011, בזמן מלחמת האזרחים בלוב, כי הנסיך הוא "לא רק ידיד קרוב מאוד של סייף אל-איסלאם קדאפי, אלא גם חבר קרוב של מבריח הנשק הלובי שהורשע טארק קייטוני". אנדרו גם אירח לארוחת צהריים מלכותית בארמון חבר במשטר התוניסאי המושחת, בזמן שהעם התוניסאי יצא למהפכה.

הנסיך אנדרו (צילום: ap)
התשיעי בתור לרשת את המלכה לא מפסיק להסתבך | צילום: ap

התקשורת הבריטית העבירה ביקורת גם על קשריו של אנדרו עם אילהם אלייב, נשיא אזרבייג'ן שהואשם על ידי ארגוני זכויות אזרח בשחיתות והפרות של זכויות אדם. הוא הואשם גם בקשרים לא כשרים ועסקים מסתוריים עם חתנו המיליארדר של נשיא קזחסטן וקידום עסקאות נשק עם דיקטטורים אבל כעת, עם האשמות שמגיעות לכדי תלונה, הנציג המיוחד הוד מעלתו – בצרות צרורות.

ב-2010 הדוכסית מיורק, שהייתה מסובכת בחובות כבדים, תועדה כשהיא מקבלת שוחד עבור אנדרו, בעלה לשעבר. היא דרשה 500 אלף ליש"ט מ"איש עסקים" זר, שהיה עיתונאי במסווה, ורצה להיפגש עם אנדרו מתוקף תפקידו. פרגי תועדה מקבלת 40 אלף לירות שטרלינג מהכתב, והבטיחה לארגן את הפגישה והוסיפה: "אבל מעולם לא אמרתי את זה". לאחר מכן טענה שהייתה שיכורה בזמן התיעוד, ובחרה לומר את הדברים מעל במה עוינת פחות מהתקשורת הבריטית: בתוכניתה של אופרה ווינפרי. "אני מודעת היטב לכך ששתיתי, לא הייתי במקום הנכון - הייתי בזבל באותו הזמן

הנסיך אנדרו אומנם לא קיבל משכורת מהלשכה לסחר והשקעות בבריטניה על תפקידו, אבל הוא יצא למשלחות שהלשכה מימנה - ונטען כי הוא השתמש מדי פעם בכספי הממשלה עבור הרגלי הפנאי האישיים שלו, מה שהקנה לו את הכינוי "איירמילס אנדי" (אנדי מיילים באוויר). במרץ 2011 הדיילי טלגרף דיווח שבשנה הקודמת הוציא הנסיך 620 אלף ליש"ט כשליח לשכת המסחר, כולל 154 אלף ליש"ט על מלונות, מזון ואירוח ו-465 אלף ליש"ט על נסיעות.  

ב-2013 נעצר בגלל טעות בזיהוי: הוא יצא לטיול בארמון באקינגהאם כשלפתע זינק עליו שוטר חמוש ואמר לו "תרים את הידיים ושכב על הקרקע". אנדרו השיב בזעם: "אני החמישי בתור להיות מלך", כפי שאכן היה באותם ימים. לאחר התקרית אנדרו הודה למשטרה על בירור התקרית לעומק, קיבל את ההתנצלות בפניו והוסיף: "גם לשוטרים מותר לטעות". התקרית התרחשה יומיים לאחר פריצה של שני פולשים לארמון, מה שהוביל ככל הנראה לחשדנות המוגברת.

הנסיך אנדרו (צילום: ap)
עורר את חשדו של שומר בארמון ונעצר | צילום: ap

מהרחוב - לבית המשפט: האישה שתצליח לנצח את הנסיך?

וירג'יניה לואיז ג'ופרה, ילידת קליפורניה, עברה למיאמי בגיל צעיר. היא ברחה מבית הרוס, שבו ספגה התעללות מגיל 7, לרחובות העיר מיאמי. עוד לפני שהגיעה לגיל 14, היא הדרדרה לחיים בביתו של גבר בן 65, שהורשע מאוחר יותר באשמת סחר בין-לאומי בנשים. בגיל 14 היא חזרה לחיות עם אביה שעבד באחוזת מאר-א-לגו של דונלד טראמפ, הוא השיג משרה לוורג'יניה שמיד צדה את עינה של גיילין מקסוול - אשת סודו של אפסטין.

וירג'יניה רוברטס ג'ופרה, המתלוננת נגד אפסטין והנסיך אנדרו (צילום: רויטרס)
"תעזרו לי להילחם במאבק הזה". ג'ופרה כיום | צילום: רויטרס

מקסוול ראתה את וירג'יניה קוראת ספר על מסאז'ים בספא של האחוזה, ניגשה אליה והבטיחה לה התמקצעות במלאכת העיסויים. כך היא גייסה את הקטינה לידי אפסטין, במשך שנתיים וחצי עבדה ב"שירות" אפסטין ושותפיו העסקיים - עורכי דין, פוליטיקאים, משפטנים, אנשי עסקים ועוד. על פי הדיווחים, במרץ 2001 ג'ופרה לכאורה קיבלה משימה מלכותית - הנסיך אנדרו, היא הצהירה בריאיון שמדובר בתקופה "מרושעת" ו"ממש מפחידה" בחייה וכי היא "לא יכולה להבין כיצד אנשים שנמצאים ברמה הגבוהה ביותר אפשרו לזה לקרות. לא רק לאפשר אלא להשתתף בזה". 

עו"ד דיוויד בויס עם מרשתו וירג'יניה ג'ופר (צילום: reuters)
וירג'יניה עם אחד מפרקליטיה, עו"ד דייוויד בויס | צילום: reuters

מקסוול עמדה בהבטחה מהפגישה הראשונה ושלחה את ג'ופרה להשתלם במלאכת העיסוי בתאילנד, שם וירג'יניה הכירה אומן לחימה אוסטרלי, נישאה לו והודיעה למקסוול שהיא פורשת. לדבריה, כשנולדה בתה ב-2010 היא החליטה לדבר ובמרץ 2011 המגזין "וניטי פייר" פרסם את הסיפור שלה עם התמונה לצידו של הנסיך אנדרו. כך היא הפכה מקורבן קל לקמפיינרית שתומכת בקורבנות סחר תעשיית המין, ולאחד הקולות הבולטים נגד עבריין המין המורשע ג'פרי אפסטין ששם קץ לחייו. 

15 שנים אחרי שנפלה קורבן למעשיו, היא ייסדה ב-2015 עמותה בשם Victims Refuse Silence, עמותה אמריקנית ללא מטרות רווח. היא גם העניקה ריאיונות רבים שחשפו את חוויותיה במה שהגדירה "רשת הסחר של אפסטיין ומקסוול". ג'ופרה לא פועלת רק מול הנסיך הבריטי: היא הגישה תביעות פליליות ואזרחיות נגד אפסטין ומקסוול, ופנתה ישירות לציבור בבקשה לעורר צדק ומודעות. היא תבעה את מקסוול על לשון הרע בשנת 2015, בתיק שהוכרע לטובת ג'ופרה, ב -9 באוגוסט 2019 פרטים מהתביעה שלה נגד מקסוול ואפסטין ומעגל הקרובים להם התפרסמו ולמוחרת, ב- 10 באוגוסט 2019, נמצא אפסטין מת בתא בית הכלא במנהטן.

וירג'יניה ג'ופר (צילום: reuters)
"מפצירה בבריטים לתמוך בי". ג'ופרה מסירה את הכפפות | צילום: reuters

בריאיון ל-BBC ששודר ארבעה חודשים לאחר מכן היא ניסתה לגייס תמיכה ציבורית למאבקה בנסיך אנדרו: "אני מפצירה באנשים בבריטניה להתייצב לצידי, לעזור לי להילחם במאבק הזה, לא לקבל את זה". הקרב המשפטי בין השניים, ועוד על האדמה שבה מולכת משפחתו של אנדרו הוא גם קרב על הזיכרון מאותם ימים אפלים, ימים שהנסיך אנדרו מנסה כיום להרחיק את עצמו מהם. בגיל 61, ואחרי שערוריות רבות, אפשר כבר לומר בבטחה שהציבור לא זוכר לו חסד נעורים - אבל המערכה המשפטית היא חזית שונה לחלוטין, והמילה האחרונה עדיין לא נאמרה.

הנסיך אנדרו (צילום: reuters)
צפוי להיגרר לבית המשפט - ולעוד קרב על דעת הקהל | צילום: reuters