סוכני המוסד סיימו את פריצת הכספות, אספו במהירות את אלפי המסמכים בארגזים ועלו למכוניות שהמתינו להם עם מנועים פועלים מחוץ להאנגר. השעון הראה שתי דקות לחמש בבוקר. בדיוק בזמן, בדיוק לפי התוכנית. עשרות רבות של פעמים הם התאמנו על הרגע הזה, מודדים בשעון עצר כל שנייה ומתרגלים אין ספור את דרכי הפריצה, מיקומי מצלמות האבטחה, שגרת השומרים ודרכי המילוט.

זה קרה לפני שלוש שנים בלב טהרן, סוכני המוסד הצליחו לגנוב את ארכיון הגרעין האירני מתחת לאפם של אנשי משמרות המהפכה. זה היה הרבה יותר מארכיון - כל סודות פיתוח הגרעין היו שם, חושפים שלב אחרי שלב את מה שניסתה אירן להסתיר במשך שנים מהעולם.

מתקן הגרעין בנתנז שבאירן, ארכיון (צילום: AP)
האירנים הוכו בתדהמה. אילוסטרציה | צילום: AP

כשסיימו את הפריצה במטה המוסד היה רגע אחד של הקלה. לכל לוחם הייתה מצלמה אישית וראש המוסד יוסי כהן ואנשיו עקבו בזמן אמת ואלפי קילומטרים משם אחרי כל תנועה. המתח בחדר היה אדיר, עכשיו הכול על כתפיהם של הלוחמים והלוחמות בשטח. נשאר רק עוד דבר אחד – להסתלק משם במהירות לפני הגעת השומרים.

בתוך דקות מבינים האירנים שמישהו ביקר בלב הסוד הכמוס ביותר של המשטר. גבולות המדינה נסגרו, והחל מרדף עוצר נשימה שנמשך שעות בניסיון אחרון ונואש של האירנים לשים את ידם על הפורצים. עד עכשיו לא ניתן לספר מה בדיוק קרה שם – איך חמקו סוכני המוסד מרוצי רעתם והצליחו להגיע עם השלל למקום מבטחים.

זה היה אחד המבצעים הנועזים והחשובים ביותר בתולדות המוסד ומי שיזם, תכנן ופיקד עליו היה ראש המוסד היוצא יוסי כהן. בזמן שהוקצב לסוכני המוסד בתוך ההאנגר ניתן היה לפתוח רק שתי כספות מתוך שלוש חשובות. הם ידעו בדיוק לאילו ללכת ואיזו להשאיר מאחור. סופו של המבצע ידוע – החומר הרגיש הגיע בשלמותו לישראל.

אחרי המבצע התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו למה שקרה שם ואמר: "ראיתם את הסרט 'ארגו'? זה ארגו על סטרואידים. המצבור העצום הזה שהבאתם מוכיח מעל לכל ספק ששליטי אירן משקרים במצח נחושה". בשיחות סגורות מספר יוסי כהן שככה בדיוק הוא רצה לסיים את תפקידו – ללא תקלות משמעותיות והרבה הצלחות. "אני מרוצה וגאה בארגון ובעובדים", סיפר למקורביו. "המוסד עבד חבל על הזמן".

המבצע שהטיל אימה בטהרן

כהן מסיים חמש שנים וחצי בתפקיד ומעביר את השרביט לדוד ברנע, מי שהיה סגנו בשנתיים האחרונות ויד ימינו בשורה ארוכה של פעולות ומבצעים. הוא משאיר אחריו מוסד אחר, ארגון שהתעורר לפעולה אינטנסיבית ונוכחותו מורגשת ברחבי העולם. בראשה עמדה הלחימה הבלתי מתפשרת בגרעין האירני.

לפי פרסומים זרים, ישראל היא שעמדה מאחורי חיסול ראש תוכנית הגרעין הגנרל והמדען מוחסן פח'ריזאדה. עיתוני טהרן תיארו את החיסול כלקוח מסרט מדע בדיוני: רכב שנשלט מרחוק ועליו מקלע התקרב אל השיירה בה נסע עם מאבטחיו. כשהתקרבו למכוניתו של פח'ריזאדה מישהו במטה המוסד , במרחק אלפי ק"מ משם, לחץ על כפתור. צרורות קליעים נורו לעבר המכונית, חודרים את מעטפת השריון והמיגון והורגים את האיש מספר אחת בתוכנית הגרעין.

יוסי כהן, בנימין נתניהו וראש המוסד החדש דוד דדי ברנע (צילום: לע"מ)
יוסי כהן, בנימין נתניהו וראש המוסד החדש דוד (דדי) ברנע | צילום: לע"מ

בנוסף למבצע הזה, שהכה בהלם את הנהגת אירן, אירעו שני פיצוצים מסתוריים בלב מפעל הצנטריפוגות המעשירות אורנים בנתנז. הנזק היה עצום. אלפי צנטריפוגות נהרסו ועד היום לא חזרה אירן להעשיר אורניום. אלה היו שנים סוערות ששילבו פעילות מבצעית ומדינית חשאית עם סיכול ריגול וטרור.

כשנשאל על כך כהן לאחרונה, סיפר שתמיד יש דילמות, אתגרים מבצעיים, מבצעים מורכבים ושליחויות רגישות, וכולם בוצעו עד תום – אפילו בשנת קורונה קשה ומאתגרת במיוחד, כשיציאה של סוכנים לחו"ל הפכה מורכבת ומסוכנת גם בריאותית. כהן סיפר שהקפיד לשרטט יעדים ברורים, משימות שניתן לבצע. "ביצוע אמיתי עם אגרוף חזק", תיאר זאת בפני שומעיו.

כשכהן נשאל מה היה השינוי המרכזי שהוביל הוא סיפר שהיה זה איחוד תוכנית העבודה הרב שנתית, הפעלת הכוח ובניין הכוח. השינוי המבני ופריצת החומות בין האגפים הקפיצו את הארגון. לזה הוסיף את הטיפול הרגיש במשאב האנושי, גיוס האנשים הכי טובים בארץ, נשים וגברים, האדרת מחלקת הגיוס והתמיכה ברווחה, ומתן טיפול פסיכולוגי מלווה בכל העת. "טיפול מחבק ואוהב", הגדיר זאת באוזני שומעיו.

חיסול מוחסן פחריזאדה (צילום: רויטרס, שי פרנקו,רויטרס)
זירת חיסול פח'ריזאדה באירן | צילום: רויטרס, שי פרנקו,רויטרס

במקביל, ייצר המוסד שיתופי פעולה נרחבים עם ארגוני ביון בעולם. בראש האמריקנים, שותפי הסוד הגדולים, אבל גם באירופה, אפריקה וברחבי המזרח התיכון כולו. לא סתם הגיע השבוע מייק פומפאו, מי שהיה מזכיר המדינה האמריקני בתקופת דונלד טראמפ, להשתתף בטקס הפרידה מכהן במטה המוסד בתל אביב. בטקס סיפר ראש הממשלה נתניהו שכאשר התבקש לאשר את פעולות המוסד, הוא קודם כל בחן את תועלת המשימה ואחר כך את הסיכוי מול הסיכון.

"אני לא מאשר אוטומטית הכול, אבל את הרוב המכריע אני מאשר ויכול לומר שאת האישור הזה אני נותן אחרי שאני משתכנע ביכולות המדהימות שאתם מראים לי פעם אחר פעם", אמר נתניהו. "יש גם לפעמים אי הסכמות, אפילו ויכוחים על הדרך, האם זה יצליח, כי בין היתר אני רוצה לבחון את המחויבות והנחישות שלכם. אני חייב להגיד לכם – אתם אף פעם לא מאכזבים. הן עולות על כל דמיון".

נתניהו אומנם מינה את כהן, אבל השניים לא תמיד הם ראו עין בעין את הדברים וגם היו ביניהם מתחים לאורך התקופה – בעיקר סביב נושא הגרעין האירני. כהן חשב שצריך הסכם הדוק מאוד ולא לבטלו. נתניהו, מצידו, לקח את כל הקרדיט במסיבת חשיפת ארכיון הגרעין והשאיר את כהן בצד. אחר כך הם השלימו, כפי שהוכיחו נאומי הפרידה מראש המוסד היוצא.

הרובה בלשכה והשגיאה שעליה התחרט

מי שביקר בלשכתו של ראש המוסד ידע לספר שבארון הזכוכית מונח רובה קלצ'ניקוב מוזהב. כששאל מי ששאל את כהן מה פשרו של זה, הסביר שזה היה הרובה האישי של סדאם חוסיין ומישהו דאג להביאו לישראל. בצד תמונות המשפחה תלויות שם גם כמה נצרות של מטענים. מדובר במטעני הדבקה שנצרותיהם נשלפות רגע לפני שמודבקים, על פי פרסומים זרים, על דופן מכוניותיהם של אנשים שחוסלו בפיצוץ. אלו שעשו זאת לא נמצאו עד היום.

המוסד נאבק בשנים האחרונות בניסיונות ארגוני הטרור לפתח ולהצטייד באמצעי לחימה מתקדמים. כך חוסלו, לפי פרסומים זרים, שני מדענים בתוניסיה ומלזיה. אחד מהם פיתח מל"טים והשני מיני-צוללות. אצל שניהם ביקרו אורחים במעבדות, וידאו במה הם עוסקים ואחר כך חיסלו אותם בפיצוץ מסתורי ובירי מטווח קרוב בסמטה צדדית בקואלה למפור.

פאדי אל-בטש, מהנדס חמאס שחוסל
המהנדס שחוסל במלזיה

יריביו של כהן טוענים שאהב תקשורת וחשף את המוסד כמו שאף אחד אחר לא העז לפניו. שמינויו היה בגלל קשריו עם נתניהו ואשתו. שידע לתמרן בזהירות בין כל המוקשים. גם אם זה נכון, מעשיו דיברו בעד עצמם. את הסכמי אברהם רקם במשך שנים וסייע לפלס דרך לארמונותיהם של שליטי האמירויות וסעודיה – וגם אל לבבותיהם. הקשר האישי עשה את ההבדל.

מי שהיה ראש אגף צומת במוסד ומפעיל ומגייס סוכנים במרבית שנותיו בארגון יודע משהו על הדרך להתנחל בלבבות, לרכך עקשנים ולפתוח דלתות. במשרד החוץ לא אהבו את העובדה שהמוסד פעל בשקט לקרב ארבע מדינות לישראל. כך נחתמו הסכמים עם איחוד האמירויות, בחריין, סודן ומרוקו.

ג'יימס פאקר (צילום: Dimitrios Kambouris, GettyImages IL)
השגיאה של כהן. מריה קארי וג'יימס פאקר | צילום: Dimitrios Kambouris, GettyImages IL

רק במקום אחד לא צלחה הדרך. למרות שביקר שם בחשאי עם נתניהו, ואחר כך הביקור נחשף, סעודיה עדיין לא הסכימה לנרמול היחסים עם ישראל. מי שמכיר את כהן יודע שהוא חש הפעם החמצה גדולה. "הלוואי שהייתי משלים גם את זה", תיאר באוזני שומעיו לאחרונה. "אם זה היה קורה – זה היה אדיר". אבל כהן מאמין שזה עוד יקרה, אולי במשמרת של מחליפו.

במעלה הדרך הודה גם ששגה. זה היה אחרי שקיבל מהמיליארדר ג'יימס פאקר, מקורבו של נתניהו, כרטיסים להופעה של בת זוגו, הזמרת מריה קארי. זה היה בשיחה סגורה, שם אמר שזו הייתה טעות גדולה. על פרסומים אחרים אודותיו אמר שהם לא שווים התייחסות.

הנקמה שסוכלה והעזרה לטורקים

בתקופה האחרונה הוא היה איש הקשר לממשל החדש בארה"ב והישראלי היחיד שפגש את ג'ו ביידן בבית הלבן. הוא חשף לעיניו את המידע העדכני והרגיש ביותר שהשיגה ישראל על פרויקט הגרעין האירני, ובעיקר את התזה המודיעינית שפיתח המוסד אודות הפרויקט והדרכים לעכבו.

יוסי כהן ובנימין נתניהו (צילום: חיים זך לע"מ, פלאש 90)
לא תמיד הסכימו. יוסי כהן ובנימין נתניהו | צילום: חיים זך לע"מ, פלאש 90

הקרב עם אירן התרחב מעבר לגרעין. בשנה האחרונה פגעה ישראל, על פי פרסומים זרים, באוניות אירניות נושאות נשק ומבריחות דלק במפרץ הפרסי ובימים התיכון והאדום. זה גרר תגובה אירנית מהירה בדמות פגיעה באוניות בבעלות ישראלית ששייטו במפרץ, כמו גם הברחות הנשק והתבססות אירן בסוריה ובלבנון. שיתוף פעולה הדוק עם צה"ל ושב"כ ושורה ארוכה של מבצעים חשאיים ותקיפות אוויריות רועשות פגעו בניסיונות אירן לחמש את בנות בריתה באזור בטילים מדויקים ובמערכות הגנה אווירית.

גם פיגועים סוכלו. אירן מנסה בשנים האחרונות לנקום את מותם של מדעניה ומייחסת זאת כמובן למוסד. אנשי הארגון סיכלו ניסיונות רבים לפגוע בשגרירויות ישראליות ברחבי העולם. המוסד אפילו סייע לטורקים בעניין, העביר מידע למקביליו במדינה וכך מנע יותר מעשרה פיגועים שתכנן דאע"ש לבצע בשנתיים האחרונות על אדמת טורקיה. הטורקים ידעו להעריך זאת.

הכינוי האמיתי והמשימה הבאה

בין ילדיו של יוסי גם יהונתן, שנולד עם שיתוק מוחין. בתקופה מסוימת אף עזב כהן את הארגון כדי להקדיש זמן לטפל בבנו. מאז הוא שירת ביחידה 8200 והשלים תואר ראשון, אבל זה לא היה מוזכר כאן אלמלא הציב זאת כהן עצמו כערך עליון גם במוסד. הוא גייס לארגון אנשים עם מוגבלויות והקפיד על שילוב כל גווני האוכלוסייה בישראל במוסד: חרדים וחרדיות, תושבי הפריפריה ובני לאומים שונים. "כולם ישראלים", נהג לומר. כהן הקפיד לגייס נשים – לוחמות וקצינות איסוף, מומחיות סייבר ומפעילות סוכנים.

"כדי להעשיר ולהעצים את ה-DNA הזה, פעלנו רבות להעמקת והעשרת השוויון והגיוון האנושי במוסד", אמר לאנשיו. "אתם יודעים כמה זה חשוב לי, חשוב לנו. הרחבנו את מעגלי הגיוס ואנו קולטים לשורותינו עובדים מכל חלקי החברה הישראלית. לא אחת אני גאה ומתרגש, מהתרומה של עובדים ועובדות עם מוגבלויות שהצטרפו לשורותינו, של חרדים וחרדיות, של עולים חדשים, של כל העדות ושל אלו הגרים בפריפריה. אני מקווה שנמשיך ונמשיך ונרחיב את חלקם במוסד. אנו זקוקים לכל העושר הישראלי הזה, האנושי הזה, המגוון הזה".

"במהלך כהונתי כראש המוסד עשינו מאמצים גדולים להגדיל את ייצוג הנשים בפיקוד שלנו", תיאר כהן. "המשמעות של יותר מפקדות הייתה ברורה: שיפור באיכות הפיקוד, באיכות ההחלטות ובאיכות הביצוע. יש לנו עובדות מעולות בכל תחומי העשייה, מהמטה ועד לחוד המבצעי, והייתי נחוש שלא לפספס אף אחת מהמתאימות שבהן לפיקוד. זה פשוט וחד-משמעי: במוסד הדבר היחיד שקובע הוא הכישרון, יכולת הביצוע ואומץ הלב האינטלקטואלי והמבצעי".

על תקופתו כראש המוסד מתבונן כהן בגאווה ובענווה. "יחד הגענו להישגים משמעותיים אל מול כל האיומים האלה", אמר לפקודיו. על אנשיו במוסד הצהיר שהם נכונים להקריב הכול ואמיצים ללא חת. "אתם הרי יודעים שאני 'מכור' למוסד ולפעולתנו המשמעותית, אך עם כל אהבתי למבצעים – אתגעגע בעיקר אליכם, עובדות ועובדים אהובים", אמר השבוע בטקס החילופים. כשנשאל מה ייקח עימו מהתפקיד ואיזו חוויה יזכור תמיד, אמר שהחוויות העוצמתיות ביותר וגם המטלטלות שבהן הן אלה שלא ניתן לפרסם.

מעורב בהדלפה? ראש המוסד יוסי כהן (צילום: רויטרס, חדשות)
מתחמם על הקווים. יוסי כהן | צילום: רויטרס, חדשות

שנים קראו לו "הדוגמן" בשל החליפות המחויטות שנהג ללבוש. גם בשל החיוך הרחב עם הסמל המסחרי: חולצה לבנה שאין בה אף קמט. אבל הכינוי הסודי שלו היה בכלל "קאלאן" – על שם הבלש הבריטי החריף והאסרטיבי מהסדרה הבריטית המצליחה בשנות השבעים. לכל בכירי המוסד כינוי סודי וכך הם נקראים כדי לא לחשוף את שמותיהם האמיתיים. כל אחד בוחר בשם על פי רצונו, בתנאי אחד – שאין עוד שם כזה בעבר.

עד הרגע האחרון דאג שלא תהיה תקלה או שגיאה שיקלקלו את פרישתו. המבצעים נמשכו עד היום האחרון, לא שהייתה באמת ברירה. מיצוב ההצלחה חשוב לו, כך נראה, גם להמשך הדרך. עכשיו יצא לתקופת צינון בת שלוש שנים, שבהן, סיפר, בכוונתו לעסוק בפעילות חברתית, בפילנתרופיה וגם בעסקים. לעשות כסף. עם כל הקשרים שרקם וצבר במעלה הדרך לא נראה שזה מסובך וגם אל מול כישוריו בניהול ופיצוח בני אדם ורתימתם לרצונותיו. אחר כך נראה שהוא מתכנן ברצינות מעבר לפוליטיקה ובהמשך ייבחן את הנתיב שיוכל להציב אותו כמתמודד רציני לראשות הממשלה. האם זה יהיה באמצעות כיבוש הליכוד או בדרך אחרת? הוא עדיין לא החליט. כהן מסיים 38 שנים בשירות המדינה ונראה שיש כאן שחקן מרכזי שמתחמם על הקווים.