בחודשים האחרונים החל טרנד מסוכן ומביש בטיקטוק, הכולל התבטאויות שמחה על מותם של ישראלים שנרצחו ב-7 באוקטובר וחיילים שנפלו במהלך המלחמה. בכל אחד מהתכנים מופיעה תמונה של קורבן, וכשמחליקים אותה הצידה מופיעה התמונה של קברו. ברקע, נשמעת מוזיקה שמחה בערבית לצד כיתוב פוגעני, אנטישמי או מסית. בעקבות פניית N12, הסרטונים שדיווחו עליהם הגולשים - הוסרו מהאפליקציה. 

טרנד מסוכן בטיקטוק - נגד אירועי 7 באוקטובר (צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
ניסיונות להתלונן על התכנים לא צלחו | צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

הטרנד הזה מסוכן לא רק משום שהוא מעודד שנאה ואלימות, אלא גם משום שהוא פוגע במשפחות והקרובים של הנפגעים ומחריף את המתח והקיטוב בחברה. ניסיונות להתלונן על תכנים אלו הובילו לתגובה כי הם אינם עוברים על ההנחיות - דבר שמדגיש את החשיבות הדחופה לעצור את התופעה הזו.

מנגד, לאורך המלחמה עלו טענות לגבי העובדה שתכנים פרו-ישראליים, שמטרתם להעלות מודעות לחטופים או שנושאים את הכיתוב "יחד ננצח" - דווקא כן מוסרים מהאפליקציה בגלל הפרה של תנאי הקהילה.

מאז תחילת המלחמה ישראל פעלה להפצת תכנים ב-23 מיליון שקלים, ונתקלו בהסרה שלהם. יו"ר הוועדה במאבק באנטישמיות ברשתות חברתיות, ח"כ פורר, הציע לקדם סנקציות נגד רשתות חברתיות: "הההסתה הבלתי פוסקת ברשתות החברתיות מתירה את דמם של ישראלים ויהודים ברחבי העולם, ובממשלת ישראל כרגיל הלכו לישון".

עוד הוא הוסיף: "הטרנד המזעזע הזה הוא עוד אחד מטרנדים אנטישמיים שאנחנו חווים מאז 7 באוקטובר, ומחייב פעולה ממשלתית נחושה, כפי שנהגו באירופה ובארה"ב. הממשלה חייבת לצאת מהתרדמת ולהתחיל לפעול ולשנות חקיקה כך שיתאפשר להטיל סנקציות כלכליות על אתרים בינלאומיים שמפיצים תעמולה אנטישמית".

אזהרת תוכן רגיש על סרטון הטיקטוק של ask_dani
אזהרת תוכן רגיש על סרטון הטיקטוק של דני בולר

גם עובד טיקטוק ישראל, המכיר היטב את הנחיות הקהילה, טוען בשיחה עם N12 כי שיתף בעמוד האישי שלו סרטון של החטוף אור לוי, והרשת החברתית הסירה את הסרטון. 

דני בולר, אושיית רשת ופעיל הסברה עם למעלה מרבע מיליון עוקבים טוען בשיחה עם N12: "שלושה סרטונים שצילמתי עם הוריו של החטוף הרש גולדברג פולין נחסמו. רוב התוכן הפרו-ישראלי שאני מפרסם מקבל אזהרת צפייה וכתוצאה מכך החשיפה מוגבלת".

מטיקטוק נמסר בתגובה: "דברי שטנה, התנהגות מלאת שנאה או קידום אידיאולוגיות שנאה, אסורים ומעולם לא הותרו בפלטפורמה שלנו, ובמיוחד תוכן שנועד להשפיל אנשים שחוו טרגדיה, כמו הטענה שזה ״מגיע להם״ או זלזול או הכחשת הטרגדיה שלהם. אנו מסירים 91% מהתוכן שנמצא מפר כללים אלה לפני שהוא מדווח לנו. התוכן שדווח הוסר מיידית וכל התוכן המפר שהיה תחת ההאשטאג של השיר".