אין תמונה
סטאר-טרק. חלום או מציאות?

עד כמה אנחנו קרובים לחלומות הפרועים ביותר של סופרי המדע הבדיוני? לפי קבוצה של פיזיקאים בריטים - הרבה יותר קרוב משחשבתם. לדבריהם, אנו נמצאים צעד אחד קרוב יותר לייצור מכשיר שמאפשר לאנשים להעלים ואז, במאיות השנייה, להופיע מחדש.

המדענים טוענים שהם הוכיחו שניתן לנצל את החלל והזמן כך שאירועים שלמים יוכלו להיעלם מהעין. משמעות הדבר היא שנוכל ליצור מצב בו נראה שאדם "קופץ" ממקום אחד למקום אחר, כשהדרך נסתרת מעין בלתי-מזוינת.

"גלימת חלל הזמן" משתמשת בפיזיקה כדי לנצל את האור, כך ש"אירועים" במציאות "ייחתכו" - ממש כמו שעורך יכול לחתוך סצנות מסרט.

המכשיר אולי נשמע כלקוח מהדמיון, אבל המדענים באימפריאל קולג' בלונדון הוכיחו שזה יכול לפעול - עדיין בתיאוריה - לפחות בתנאים של קטעי זמן קצרים מאוד.

את הפער שנוצר ניתן למלא בכל פעולה

בנוסף להיותו חלום של כל מעריץ מדע בדיוני, הם מאמינים שהרעיון עשוי לסייע גם לייצור מחשבים חזקים ומהירים יותר. פרופסור מרטין מק'קאל, המדען הראשי בפרויקט, אמר כי הטכניקה פועלת על ידי חלוקת קרני האור שמובילות לעין.

על ידי האצת חלקה הקדמי של הקרן והאטת החלק האחורי, ניתן ליצור פער אותו אפשר למלא בכל אירוע או פעולה. ואז, על ידי ביטול המהירויות, הפער יכול להיסגר שוב לפני שהאור מגיע למתבונן - וגורם לכך שנראה כאילו דבר לא קרה.

כרגע, ניתן "לחתוך" שתי אלפיות ממיליונית השנייה מהזמן, אך בעתיד נוכל "לחתוך" שניות ואפילו דקות. "דמיינו מצלמה שנמצאת בעיכוב של זמן וצופה בכספת", אמר פרופ' מק'קאל. "אם גנב פותח את הכספת, גונב את הכסף ונועל אותה שוב בין התמונות שצולמו, זה ייראה כאילו כלום לא קרה".

"הראנו שעל ידי ניצול הדרך בה האור מאיר אירוע מסוים שמגיע לעיני הצופה, ניתן להסתיר את מעבר הזמן באותה הדרך. אם מישהו, נניח, זז לאורך מסדרון, זה יופיע בעיני המתבונן כאילו האדם שינה את מיקומו באופן פתאומי. אז, באופן תיאורטי, האדם הזה יכול לבצע דברים שאי אפשר להבחין בהם", הוסיף מנהל הפרויקט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק