מכה קשה לתעשיית החלל הישראלית: פחות משנה לאחר שאבד הקשר עם הלוויין "עמוס 5", אירע היום (חמישי) פיצוץ עז בבסיס קייפ קנברל בפלורידה שבארה"ב בעת הכנות אחרונות לקראת שיגורו לחלל של הלוויין "עמוס 6" - שנהרס כליל. בעת הצתת מנועיו של טיל מסוג "פלקון 9", שאמור היה לשאת מחרתיים את הלוויין לחלל, אירעה התלקחות שהובילה לפיצוץ הטיל והלוויין. לא היו נפגעים בפיצוץ.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

שיגור הלוויין תוכנן לשבת בבוקר, כשהטיל הנושא את הלוויין (המשגר) - מסוג "פלקון 9" - הוצב כבר אתמול על כן השיגור בקייפ קנברל. במהלך היום ביצעה חברת SpaceX שורה של בדיקות במשגר - שכללו גם התנעה של מנועי הטיל כחלק מההכנות לשיגור. במהלך ההצתה של המנועים אירעה תקלה שנסיבותיה נבדקות כעת וגרמה להתלקחות ופיצוץ של המשגר ולהשמדת הלוויין.

הלווין עמוס 6 לפני שהתפוצץ
העבודות על "עמוס" 6 | צילום: התעשייה האווירית

מהתעשייה האווירית נמסר: "לווין התקשורת עמוס 6 הינו הגדול והמתקדם שנבנה אי פעם במדינת ישראל,  ע"י התעשייה האווירית עבור חברת חלל. בניית הלווין הסתיימה זה מכבר והוא הועבר לאתר השיגור לטובת שילוב עם המשגר של חברת SpaceX עימה התקשרה חברת חלל". בתעשייה האווירית ציינו כי "צר לנו על אובדנו של הלווין עקב תקלה במשגר של ספייס X ואנו עומדים לשירותה של חברת חלל בכל עניין. תחום לווינות התקשורת הינו אסטרטגי עבור התעשייה האווירית ועבור מדינת ישראל ואנו מקווים כי המדינה תמשיך לפעול לטובת שימור הידע בתחום והמשך ייצורם של לוויני תקשורת ישראלים".

בתקשורת בארה"ב דווח כי במקום אירעו מספר פיצוצי משנה שנמשכו מספר דקות: "השמיים התכסו בעשן כהה מאוד". חברת SpaceX שפיתחה את הטיל "פלקון 9" היא בבעלות איש העסקים אילון מאסק. החברה עמלה בתקופה האחרונה על פיתוח טיל חזק מספיק על מנת לשאת את הלוויין.

צוותים משותפים - אמריקנים וישראלים - פתחו בחקירת התקלה, שלה יש השפעות מרחיקות לכת גם בהיבט הכלכלי וגם מבחינת התדמית והיוקרה של החברות הישראליות המעורבות. פיתוחו של לוויין התקשורת עלה כ-200 מיליון דולרים ומדובר במכה כואבת במיוחד בעקבות יציאתו מכלל שימוש של הלוויין "עמוס 5", שהקשר עמו אבד לפני פחות משנה, ושיגור "עמוס 6" אף זורז כדי להחליפו.

פרויקט הדגל של פייסבוק קרס

מעבר לשירותי הטלוויזיה והשידור, הלוויין אמור היה לשמש גם את חברת פייסבוק בכוונתה לחבר את כל יבשת אפריקה לאינטרנט. כמו כן ייתכן שהתקלה תפגע בחברת "חלל תקשורת" הישראלית, מפעילת הלוויין שאותה אמורים היו לקנות משקיעים סיניים - בכפוף להצלחת השיגור.

בדצמבר האחרון הודיעה "חלל תקשורת" כי לוויין התקשורת "עמוס 5" קרס והוא חג בחלל במצב של "טוטאל לוס" - כשל מוחלט. ההודעה הגיעה כשלושה שבועות לאחר שאבד הקשר עם הלוויין - ועקב כך פסקו השירותים המסופקים על-ידו ללקוחות, בעיקר ללקוחות במדינות אפריקה.

החל ממועד אובדן הקשר עם הלוויין, נעשו ניסיונות בלתי פוסקים לחדש עמו את הקשר, אך אלה לא צלחו והלוויין לא שידר כלל אותות ממועד הכשל. הלוויין עמוס 5 היה מבוטח בסכום של 158 מיליון דולר.