ג'ימי ווילס, מייסד ויקיפדיה, האנציקלופדיה המקוונת הגדולה בעולם, העניק ראיון מיוחד לחדשות 2 באינטרנט לרגל ביקורו בארץ הקודש. במהלך השיחה עימו בחן ווילס את הווידיאופדיה שלנו, התוצאות לפניכם.

על השאלה "האם יש פרטים מסוימים שלא ניתן למצוא עליך בעמוד בוויקיפדיה?" ענה ווילס, "אני חושב שבוויקיפדיה לא נכתב שאני רווק, פרט חשוב, שהם עדיין לא יודעים", הוא אמר על מפעילי האתר ועשרות מיליוני המשתמשים בו.

אחת הטענות המרכזיות נגד הוויקיפדיה היא שמאז הקמתה היא מהווה מוקד מידע מרכזי, ממנו תלמידים צעירים וסטודנטים מעתיקים את האינפורמציה, וכך לא פותחים אפילו ספר אחד ומגישים עבודות זהות למורים ולמרצים.

בתגובה לכך ענה ווילס, "ילדים לא צריכים להעתיק מהוויקיפדיה אבל זו נקודת התחלה שימושית עבור אנשים. אחד הדברים המעניינים באתר הוא החשיפה להשכלה לא רשמית".

צעירים באמת קוראים

ווילס הוסיף כי לפני 40 או 50 שנה, אם מישהו התעניין בהיסטוריה למשל, הוא היה אומר "נלך לספריה ונבדוק את זה", אבל לאף אחד לא היה באמת זמן או מוטיבציה לכך. היום, הוא אומר, "במיוחד אנשים צעירים, מבלים שעות על גבי שעות, קוראים וקוראים, רק אלוהים יודע מה, הם מוצאים עניין בהיסטוריה רק בגלל שיש להם מצב רוח מסוים".

עוד שאלה שהועלתה מול ווילס הייתה "האם הוא אי פעם הוא חשב לשים וידאו, בתוך הערכים בוויקיפדיה?" לדבריו קיימת כבר היכולת לעשות זאת, אך קיימים מספר מכשולים לפני פיתוח רעיון כזה.

"אחד המכשולים הוא שאנו משתמשים רק בתוכנת קוד פתוח, ומרבית הפורמטים של וידאו מוגנים על ידי פטנטים, אבל יש התקדמות בנושא. למעשה, אנחנו בקשר עם חברה ישראלית בנושא, חברת 'קולטורה'".

ווילס על הווידיאופדיה

לבסוף הצגנו לאיש שיזם את הוויקיפדיה את הווידאופדיה של חדשות 2 באינטרנט על גלעד שליט, באנגלית. תגובותיו של ווילס היו נלהבות, "זה מגניב , ממש יפה. זה מעניין , אני מעריך שאחד הדברים בוויקיפדיה, וזה חשוב, הוא יצירת הדיאלוג, יצירת הדו-שיח, ומה שמורכב בווידאו, זה יכול להיות מאוד קשה ליצור שיתוף פעולה".

ווילס הוסיף כי "זה מציב אתגרים טכנולוגים, לעשות משהו כזה. צפיתי בזה לעומק וחיפשתי נקודה לביקורת, כדי להעלות טענה היפותטית, אבל אני חושב שזה די טוב, אולי לכן אין לי שום ביקורת".

לגולש הישראלי בויקיפדיה הוא אמר "אחד הדברים שאני חושב שהישראלים צריכים לדעת היום זה שהוויקיפדיה בעברית מאוד קרובה למאה אלף ערכים, אני חושב שהרבה מאוד ישראלים משתמשים בגרסה האנגלית והם לא מבינים עד כמה מקיפה הגרסה העברית הופכת להיות".

חנון גאה

 "אני חושב שהרבה מאוד ישראלים צריכים למצוא בזה עניין וכמובן הקהילה תמיד מחפשת חברים טובים ולכן אם משהו יודע משהו על היסטוריה או מדע או מה שזה לא יהיה, זה יהיה מצוין אם הם יגיעו וישתתפו".

לקראת סיום ניסינו לאמת את אחד המיתוסים הגדולים סביב דמותו של הגאון האינטרנטי. לאחר שנשמע ווילס אומר בחלק מהראיונות שלו סביב העולם שהוא סוג של "חנון", שאלנו מה יהיה דעתו עם נדביק את התמונה שלו על חולצה עם הכיתוב "נקמת היורמים?. התשובה האמת הייתה קצת צפויה "זה יהיה מגניב - אני אוהב את זה!", אמר ווילס.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק