אלברט איינשטיין (צילום: חדשות)
אינשטיין צדק | צילום: חדשות

לפני כמאה שנה פיתח אלברט איינשטיין תאוריה לפיה גלי כבידה באמת קיימים, ובחודשים האחרונים מופצות שמועות כי מדענים הצליחו לגלות אותם. הערב (חמישי) יכנסו חוקרים אמריקנים מסיבת עיתונאים במועדון העיתונות הלאומי בוושינגטון ויציגו "תגלית מרעישה" הנוגעת למסע הארוך לזיהוי גלי הכבידה. במקביל, באוניברסיטה העברית יציגו היום מסמכים הכוללים את ההשערות שכתב אינשטיין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי דיווח מקדים, החוקרים זיהו, מדדו והשוו גלים במרחב ובזמן, שהתפרצו סביב חורים שחורים או כשעצמים שמימיים מסיביים מתנגשים בחלל.

זיהוי הגלים הוא "אבן דרך ענקית", לדברי לורנס קראוס, פרופסור לפיזיקה תיאורטית באוניברסיטת אריזונה. "זה פותח חלון חדש ליקום", הוא אמר ל"האפינגטון פוסט". "אסטרונומיית גלי הכבידה יכולה להיות האסטרונומיה של המאה ה-21. יותר מזה, זה עשוי לחשוף מידע חשוב על הכבידה בטבע, חורים שחורים, ופיזיקת יסוד".

"גילוי בקנה מידה עצום"

המערכת בעזרתה הצליחו לאתר את הגלים היא מערכת ה"לייזר אינפורמטור" המורכבת משני מכשירי לייזר שמסוגלים לזהות את הגל. זוג המכשירים, אחד מהם מוצב בוושינגטון ואחד בלואיזיאנה, כבר ערכו ניסויים רבים בעשור האחרון. היום הם צפויים לפרסם את הממצאים במסיבת עיתונאים בוושינגטון.

קליפורד ברג'ס, פיזיקאי תיאורטי ממכון פרימטר בווטרלו, אונטריו, הציע הערכה דומה. "אם זה נכון, אז יש לך 90% סיכויים שהמדענים יזכו בפרס נובל בפיזיקה השנה", אמר. "זה גילוי בקנה מידה עצום".