"התכנים עוברים מבחן קפדני". לן | צילום: חדשות 2

פרסום ראשון: אחרי שהוסר דף הפייסבוק "סטטוסים מצייצים", החברה נעלה היום (חמישי) בפני מפעיל הדף אבי לן ובפני אשתו עדי בנטוב-לן, את האפשרות לפרסם סטטוסים בחשבונותיהם האישיים. זאת, כשבוע לאחר חשיפת "גלובס" לפיה העמוד קידם ומכר סטטוסים בתשלום בניגוד לנהלים, ומספר ימים לאחר שהוסר מהרשת. ההחלטה להסיר את העמוד לצמיתות התקבלה לאחר המתקפה החריפה של לן נגד פייסבוק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בעוד שתגובתה האחרונה של החברה בנושא ביום שישי האחרון היוותה פתח לאופטימיות לקראת החזרת העמוד, אתמול המצב התהפך. פייסבוק הודיעה כי העמוד לא ישוב לרשת החברתית כיוון שהפר שוב ושוב את הנהלים.

"לא נוכל לקבל ניסיונות להטעות את האנשים שמשתמשים בשירות שלנו", נכתב בהודעה שפרסם המטה הגלובלי של פייסבוק. "הדף הפר שוב ושוב את המדיניות שלנו, על אף האזהרות שקיבל, ועל כן הסרנו אותו". מהתגובה ניתן ללמוד כי לן קיבל כבר אזהרות בעבר על כך שהוא מפר חלק מהכללים של הרשת החברתית, עוד לפני החשיפה ב"גלובס".

מסטטוסים מצייצים נמסר בתגובה: "אנחנו בהלם מההתנהלות הברוטלית. שכל אזרחי 'מדינת הפייסבוק' ידעו שניתן להעלים מפעל חיים, שניתן לסגור כלי תקשורת של 720 אלף אנשים בין לילה - ללא שימוע, ללא שמיעת הצד שלנו, בהתבסס רק על השמצות מבעלי אינטרס ומבלי שבכלל הבינו את התמונה האמיתית. מדובר ממש בשיטת משטר דיקטטורית. סגרו את אמצעי המדיה מספר אחת של האזרח הפשוט שסייע לאלפי ישראלים שקולם לא נשמע באמצעי המדיה המסורתיים".

אין תמונה
העמוד הוסר מהרשת

"רוצים מלחמה? תקבלו"

פייסבוק היא בעלת הפלטפורמה שבה התנהלה פעילות "סטטוסים מצייצים", ולאור זאת היא זו שאחראית על אכיפת המדיניות והכללים בתוך הפלטפורמה שלה. לאחר שהחליט לן לנסות ולהערים על פייסבוק במכירת סטטוסים שלא דרך מערכת הפרסום המובנית שלה - וגם על הגולשים כשקידם סטטוסים בתשלום מבלי לציין זאת - בפייסבוק החליטו שהגיעו מים עד נפש.

עוד בטרם ההודעה הרשמית, הבהירה מנכ"לית פייסבוק ישראל, עדי סופר תאני, כי "כל מי שסוטה מהמדיניות שלנו - הדף שלו יוסר". דבריה של סופר תאני עוררו את זעמו של לן, שכתב בתגובה: "זהו היום השישי ש'סטטוסים מצייצים', מהדפים החשובים בישראל, לא באוויר. הוא הורד בשרירותיות, ללא כל הודעה וללא תהליך של שימוע, על ידי פייסבוק. אין רגולטור שפועל כך ללא שימוע. אין מנכ"ל שלא היה טורח להסביר או לחזור ללקוחותיו. אבל בדיקטטורה של פייסבוק יש, מתברר, חוקים אחרים".

לן הוסיף: "למעשה, אני עובד אצלכם בפייסבוק כבר 5 שנים, 18 שעות ביום, אבל באופן תמוה, אין בינינו ומעולם לא היה כל קשר. למען הציבור הגדול הזה, אני מתכוון להילחם בכם על 'סטטוסים מצייצים'. כבר קיבלתי פניות מהתקשורת הבינלאומית. לא ניתן לכם לחסל כך בשרירות לב את הדף של הישראלים. רוצים מלחמה? תקבלו".