רשות מקרקעי ישראל פרסמה את התוכנית שעוסקת בהקמת מתחם מגורים חדש שיחליף את שדה דב ששכן במקום. השכונה, שעתידה להיבנות בצפון תל אביב לאורך רחוב אבן גבירול, מתפרשת על שטח עצום של כ-393 דונם ותכלול אלפי יחידות דיור חדשות שצפויות לסייע בהגדלת היציע הדיור בישראל.

על פי התוכנית, יוקמו 4,000 יחידות דיור במגוון גדלים, מבני מסחר, מלונאות ופארק ציבורי בגודל של כ-154 דונם. במרכז השכונה ימוקם "פארק המסלול" – ששימש בעבר כמסלול הטיסה של שדה דב. הפארק, שיכלול לאורכו גם מבנים ציבוריים, יהווה חלק מרצף חוף הים של תל אביב שבקרבתו. בנוסף, התוכנית תכלול את "צפון הרובע" – אחת מ-3 השכונות שמתוכננות בפרויקט. אותו הרובע יכלול 16 אלף יחידות דיור, מהן 6,900 דירות של דיור להשכרה במחיר מופחת, דירות קטנות ודיור מוגן.

הדמיות מתחם 3 – רובע דב (צילום: מנעד אדריכלים)
השכונה תגדיל את היצע הדיור ותפחית את השימוש ברכבים פרטיים | צילום: מנעד אדריכלים
הדמיות מתחם 3 – רובע דב (צילום: מנעד אדריכלים)
בניינים בגובה 9 קומות ומגדלים בגובה של בין 40-20 קומות, הדמייה | צילום: מנעד אדריכלים

"יצירת השכונה מהווה נדבך עירוני חשוב כחלק משלים ומקשר לאורך החוף המכיל היצע מגורים גדול ומגוון, וכן שטחים רבים פתוחים ובנויים לטובת הציבור", אמרה גילי טסלר, מנהלת התכנון במחרב תל אביב ברשות מקרקעי ישראל. לפי מנהלת מרחב תל אביב ברשות מקרקעי ישראל, חשיבות התוכנית גבוהה מפני שהיא תעזור להגדיל את היצע הדיור, ואף תסייע לרבים לשכור דירה במחיר מפוקח ומופחת ביחס לאזור.

התוכנית השאפתנית מתוכננת להפחית את השימוש ברכבים פרטיים, לכן היא תכלול הקמת שבילי אופניים, הדגשת תנועת הולכי רגל והגברת התחבורה הציבורית באזור הכוללת את הרכבת הקלה שתעבור בתוך השכונה. בנוסף, יכללו בבנייה רחובות עירוניים, שבילים ומעברים המקשרים בין הפארקים.

הדמיות מתחם 3 – רובע דב (צילום: מנעד אדריכלים)
השכונה תכללו דירות להשכרה במחיר מופחת, דירות קטנות ודיור מוגן, רובע דב המתוכנן | צילום: מנעד אדריכלים

התשתיות בפרויקט הייחודי תוכננו להיבנות על סמך אנרגיה מתחדשת, תקני בנייה ירוקה, מערכת אשפה פניאומטית ומערך לוגיסטי שמבוסס על מרכז לוגיסטי מקומי. בשכונה ייבנו בניינים בגובה של 9 קומות, וכן בנייה "מגדלית" שיכללו מגדלים בגובה של בין 40-20 קומות.