שנתיים אחרי ששלוש חברות רכשו את מבנה מד"א המיתולוגי במתחם בזל מעיריית תל אביב, השבוע נהרס הבניין והחלו העבודות לבניית פרויקט יוקרתי שיכלול שטחי מסחר, עשרות חדרי מלון ודירות יוקרה רחבות ידיים. מחירי הדירות בפרויקט יחלו מ-26 מיליון שקל. סכום עתק גם עבור תל אביב ואפילו בהקשר של דירות יוקרה.

מדובר במגרש שגודלו 2.5 דונם בין הרחובות בזל ואלקלעי. במשך למעלה מ-50 שנים שימש המקום את אחת מתחנות מד"א בעיר. בשנת 2019 עיריית תל אביב הוציאה מכרז למכירת בשטח בו זכות שלוש חברות: קרן 2JTLV, ישרוטל וחברת בנייני העיר הלבנה. בסך הכל הן שילמו תמורת השטח 260 מיליון שקלים כאשר הערכה היא שהם ישקיעו במקום סכום אדיר של כ-600 מיליון שקלים. מה שאולי מסביר את מחירי הדירות הצפויים.

"אין לנו ספק, שהייחודיות של הפרויקט, בנוסף למיקומו האסטרטגי, יחד עם התכנון המדויק והמוקפד, עובר להשקעה המשמעותית שבכוונת היזמים להשקיע בו, תהפוך את הפרויקט ל- Icon  ו- Landmark בתל אביב ומחוצה לה", הסביר שלמה גוטמן, שותף ומנהל ב jtlv2.

הפרויקט יכלול 130 חדרי מלון שיפרשו על פני שלוש קומות מעל לקומה מסחרית. מעל לזה יבנו שלוש קומות מגורים בהן מתוכננות להיבנות 13 דירות ופנטהאוזים מרווחים במיוחד ששטחם ינוע בין 250-350 מ"ר לדירה לא כולל מרפסות של החל מ- 30 מ"ר ועד 140 מ"ר. המחיר ההתחלתי יגיע כאמור ל-26 מיליון שקלים והוא צפוי להגיע לאזור המאה מיליון שקלים במקרה של הפנטהאוזים והדירות הגדולות.

בתמורה לסכומים האלה, הדיירים יוכלו ליהנות גם ממתקני המלון שיבנה במתחם, כאשר ההפרדה בין החלק של המגורים למסחרי תיירותי תהיה מלאה. הדיירים יזכו ליהנות מהספא, חדרי הכושר והבריכות, חדרי טיפול ואפילו עובד שיחנה עבורם את הרכב. "הבנייה המרקמית של הפרויקט, תורמת לחוויה העירונית ועל כן התכנון מוקפד ומיועד לקהל המחפש סביבת מגורים אורבנית יוקרתית וייחודית במרכז העיר", אמר איציק בן שוהם, יו"ר בנייני העיר הלבנה.

לפי נתוני רשות המסים, בשנה האחרונה נמכרו בת"א כ-17 דירות במחירים של יותר מ-25 מיליון. במגדל ברחוב ארלוזורוב 17, בקומה 28, נמכרה דירה בשטח של 243 מ"ר תמורת 41.5 מיליון שקל. דירה בשטח של 408 מ"ר, במגדל הגימנסיה, ברחוב בן שפרוט מס' 2, נמכרה תמורת 28 מיליון שקל. ברחוב הירקון 2 נמכרה דירת 249 מ"ר בכ-29 מיליון שקל.

הדירות הרגילות בסביבה עולות הרבה פחות. בדיקה באתר מדלן מעלה שדירה בשטח 127 מ"ר, בקומה 13, ברחוב בזל 35 (מגדל בזל), מוצעת למכירה ב-9.9 מיליון שקל. דירת 81 מ"ר, בקומה 3 מתוך 5 בבניין חדש, מוצעת למכירה במחיר של 6.5 מיליון שקל.

"באופן מאוד יחסי מדובר במחיר חריג לדירות יוקרה, כל עוד נוציא את הסקטור של דירות לאלפיון העליון", מסבירים במשרד זלינר נכסי יוקרה. "דירות יוקרה בתל אביב, במטראז' שנע סביב ה-200 מ"ר נעים בטווח של 7.5 עד 15 מיליון שקלים. אבל בניגוד לשוק הדירות הישראלי במקרים האלה לא קיים מחיר קבוע של דירות".

הסיבה לכך היא שעסקאות יוקרה של לקוחות מהמאיון והאלפיון העליון יתבצעו לרוב בחשאי כאשר הדגש זה על דיסקרטיות. "פרסום עסקאות נדל"ן יוקרתי יעשו באופן מאוד מחושב ותמיד יהיה בחוזה גם סעיף סודיות מאוד דרקוני", אומרים במשרד.

"מחיר דירות יוקרה יושפע כמובן מהסביבה, דירות בתל אביב או ירושלים יהיו יקרות משמעותית מחיפה, אשדוד וערים נוספות שיש בהן נכסים מהסוג הזה. לא פעם דירה קטנה יותר עם פחות פסיליטיז בתל אביב תעלה 5, 6 וגם 10 מיליון יותר מערים אחרות כי זה תל אביב. גם המיקום בתוך תל אביב והמתקנים שבאזור הנכס משפיעים על המחיר. השפעה בגובה מיליוני שקלים. מחיר התחלתי של 26 מיליון שקלים לנכס יוקרתי יתאימו לציבור מצומצם עוד יותר ולא מדובר בנכס יוקרתי רגיל כי אם לשכבות הגבוהות של הקונים".