תוכנית מחיר מטרה, שתחליף את מחיר למשתכן, אושרה היום (חמישי) בפה מלא במועצת מקרקעי ישראל והיא זו שאמורה לספק מזור לזוגות הצעירים שמחפשים דירה בזמן שמחירי הנדל"ן נוסקים. מה ההבדלים בין התוכניות, כמה הנחה אפשר לקבל, מי יהיו הזכאים ובאיזה ערים יוכלו להרים פרויקטים במחיר המוזל? כל הפרטים.

מה מקבלים במסגרת התוכנית?

לפי ההבטחות הדירות שישווקו במסגרת התוכניות יהיו זולות ב-300 אלף שקלים או עד 20% פחות ממחיר השוק. זה השוני הראשון והמרכזי מתוכנית מחיר למשתכן, שבה ההנחות השתנו בין פרויקטים בהתאם למחיר הממוצע בשוק, ועל כן גדלו באופן משמעותי בפרויקטים במרכז הארץ ובאזורי הביקוש, שבהם מחירי הדיור גבוהים יותר.

מה ההבדלים ממחיר למשתכן?

הבדל משמעותי נוסף הוא חלוקת הבנייה: בעוד בתוכנית הזו נקבע כי חלוקת הבנייה תהיה 60% לזכאים (40% בשוק החופשי) באזורי ביקוש ועד 65% לזכאים בפריפריה וביישובי מיעוטים, במחיר למשתכן חלוקת הבנייה נקבעה במכרז. לכן ניתן היה למצוא במסגרת מחיר למשתכן פרויקטים שבהם החלוקה בין דירות לזכאים לבין דירות בשוק החופשי היו 70/30, 60/40 ואפילו 50/50.

בנוסף במסגרת תוכנית מחיר מטרה תינתן העדפה משמעותית יותר לבני המקום - רבע מהדירות בכל פרויקט ברחבי הארץ יוקצו לתושבים שנולדו ביישוב, זאת לעומת 20% בלבד במחיר למשתכן. תינתן גם עדיפות לנכים לפי מפתח של דירה מיועדת לאדם נכה לכל 30 דירות שנבנות.

מי יהיה זכאי לרכוש דירות במסגרת הפרויקט?

בדומה למחיר למשתכן, זכאים יהיו אזרחי ישראל שאין בבעלותם דירה והתוכנית מיועדת בעיקר לזוגות צעירים.

איפה ישווקו הדירות?

הדירות ישווקו בערים שבהן המחיר למטר רבוע לא עולה על 20 אלף שקלים או עד רמה סוציו-אקונומית עד רמה 4. בין הערים ניתן למצוא את ירושלים, חיפה, בת ים, ראשון לציון, כפר סבא, פתח תקווה, נתניה, ראש העין, רחובות באר שבע ועוד. השיווקים יותנו בשיעור הבנייה הרוויה (כלומר בנייה צפופה וגבוהה) בעיר.

לרשימת כל הערים והיישובים שישתתפו בתוכנית

האם התוכנית אושרה באופן סופי? 

התוכנית עוד צריכה לעבור אישור סופי של שר האוצר אביגדור ליברמן, אך האישור שלה במועצת מקרקעי ישראל היה משוכה משמעותית יותר. אין ספק שמדובר בבשורה לשוק הנדל"ן המשתולל וניתן רק לקוות שזה יבלום במעט את הזינוק במחירים.