משבר הדיור לא עוזב אותנו, ולמרות שהתקציב מתקרב לאישור ומלא ברפורמות מהפכניות, דווקא בתחום הזה הוא (כמעט) לא נוגע. מידי שבוע מתפרסם נתון חדש שמעיד על עומק המשבר: ממחירי הדיור, דרך מספר העסקאות ועד מצב התחלות הבנייה. ריכזנו עבורכם את הנתונים האחרונים שמציגים תמונה חד משמעית – זה מצב שוק הדיור.

פעם בחודש מפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה את השינוי במחירי הדיור, מה שהפך להיות קריאת השכמה קבועה לנבחרי הציבור שלנו. מחירי הדיור עולים כבר שנה באחוזים בודדים בכל חודש, וב-12 החודשים האחרונים הם השלימו עלייה של 9.2%. כשהתחזית של מי שקובע את המדיניות בשוק הדיור כה פסימית, אין אלא לצפות שבחודשים הקרובים, אולי אפילו בחודש הבא, נראה את מחירי הדיור משלימים עלייה דו ספרתית בשנה.

 

עוד נתון שמתפרסם מידי חודש הוא מספר העסקאות: הכלכלנית הראשית במשרד האוצר סוקרת את מצב שוק הנדל"ן למגורים וכבר הרבה זמן שלא ראינו בו שום האטה. מספר העסקאות בחודש יוני האחרון שבר שיא: נרכשו 13.8 אלף דירות, ומדובר ברמה הגבוהה ביותר מאז השיא ההיסטורי שנרשם בחודש יוני 2015 , בטירוף הרכישות שלקראת הכבדת מס הרכישה. בהחלט יכול להיות שהדיבורים על העלאה של מס הרכישה דוחפים את השוק קדימה.

 

ואכן ניתן לראות באותן סקירות שהמשקיעים הם אלו שמניעים את שוק הנדל"ן קדימה. חודשים ארוכים שהמשקיעים הם שמובילים את הגידול בעסקאות, וביוני מספר העסקאות שלהם רשם גידול של 126% בהשוואה ליוני אשתקד. בכך הגיע סך הדירות שרכשו בחודש יוני ל-2.9 אלף דירות, הרמה הגבוהה ביותר מאז יוני 2015. ב-11 החודשים האחרונים, מאז הופחת מס הרכישה, עומד קצב רכישות המשקיעים על ממוצע חודשי של 2,186 דירות, ובמאי-יוני הואץ הקצב לממוצע חודשי של 2.8 אלף.

 

עוד נתון שמשפיע ישירות על כיס רוכשי הדירות הוא מדד תשומות הבנייה. תשומות הבנייה מורכבות בעיקר מחומרי הגלם (מוצרי עץ, חשמל, רצפות, אינסטלציה וכו') ומהשכר שנדרש לשלם לעובדים. בעסקאות רבות של דירות "על הנייר" המחיר הסופי צמוד למדד תשומות הבנייה. בשנה האחרונה חווה המדד עלייה משמעותית, בעיקר בשל מחירי השילוח הגבוהים ועליית מחירי הסחורות בכל העולם, בעקבות משבר הקורונה. ב-12 החודשים האחרונים עלה המדד בלא פחות מ-4.5%.

 

ולבסוף, אי אפשר לדבר על מחירי הדיור בלי לדבר על הסיבה, אולי המרכזית ביותר, לעלייה שלהם. התחלות הבנייה בארץ קפואות במקום בשנים האחרונות, זאת על אף צמיחת האוכלוסייה והביקוש ההולך וגדל למגורים. הממשלה החדשה מדברת על הגדלת קצב שיווק הקרקעות, הקלה על קבלת אישורי הבנייה ובסופו של דבר הגדלת קצב התחלות הבנייה והתאמתו לביקוש, אך בינתיים, למרות ההבטחות, פורסמו רק עקרונות כלליים ולא ברור מה התוכנית שאמורה לטפל במשבר העמוק הזה.