הסטטו קוו יישמר? ארכיון (צילום: חדשות 2)
צפויים לאבד 6,000 שקלים בחודש | צילום: חדשות 2

בעיתונות החרדית ממשיכים לבכות את ההסכמים הקואליציוניים ואת חסרונן של המפלגות החרדיות בממשלה. בסוף השבוע הציגו בעיתון החרדי "משפחה" גם "תג מחיר" להבנות שהושגו עם לפיד ובנט - כ-2.3 מיליארד שקלים בשנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בכתבה שפורסמה בגיליון יום שישי של העיתון, הייתה הודאה ראשונה בכך שמשפחה חרדית ממוצעת קיבלה עד היום מהמדינה הטבות בשווי של יותר מ-6,000 שקלים בחודש, וכך חשפה היום גם עמותת חדו"ש לחופש דת ושיוויון.

על פי הפרסום, משפחה חרדית ממוצעת תפסיד 71,954 אלף שקלים בשנה בעקבות יישום ההסכמים הקואליציוניים. כמו כן הוערך סך הנזק שיגרם לציבור החרדי בכ-2.3 מיליארד שקל.

חוששים מהפעלת קריטריון "מיצוי כושר השתכרות"

יש לציין שהחישוב כולל גם את האפשרות ששר האוצר הנכנס, יאיר לפיד, ייזום תוכנית לשילוב 'מיצוי כושר ההשתכרות', לפיו רק מי שעובד ויכול לעבוד יהיה זכאי לתמיכות, הנחות ופטורים שמעניקה המדינה.

בין היתר התייחסו בעיתון גם לכוונה להכניס את סעיף כושר ההשתכרות כקריטוריון במכרזי "המחיר למשתכן" של משרד השיכון. מדובר, כידוע, במכרזים לדירות מוזלות בהם ישנה היום העדפה לחרדים, אולם הכנסת סעיף כושר ההשתכרות תבטל העדפה זו.

"עדות נוספת לחוסן המשק", לפיד (צילום: AP)
חוששים מתוכניות שר האוצר לפיד | צילום: AP

"הציבור הישראלי הבהיר בבחירות האחרונות שאינו מוכן לשאת עוד בעול המימון של עשרות אלפי משפחות אברכים שבחרו לא לעבוד", מסר שחר אילן, סמנכ"ל בחדו"ש. "יש לקוות ששר האוצר לפיד יזדרז לממש את התחייבותו ולהתנות את הטבות הדיור והרווחה במיצוי כושר ההשתכרות כמקובל בעולם. רק כך ניתן יהיה להוציא את רוב הגברים החרדים לשוק העבודה".

אמש פרסם שר האוצר לפיד מכתב גלוי לחברי מפלגתו ובו חזר על פנייתו לציבור החרדי."הם צריכים לדעת שהדלתות שלנו פתוחות בפניהם, וזו חלק מחובתנו לסייע להם. כל מי שמנסה לומר לכם שאנחנו ננצל את המצב כדי להדיר אתכם או לקפח אתכם, טועה ומטעה ויוצר פה שיח של שנאה ופחד שעלינו להתייצב מולו יחד".

"זוהי ממשלה שאין בה מפלגות חרדיות אבל זו בשום פנים ואופן לא ממשלה שהיא נגד החרדים עצמם. אנחנו מציעים לכם חוזה חדש. הוא לא חוזה פוליטי, אלא חוזה אזרחי. חוזה שיאפשר לנו לחיות פה חיים משותפים של תורה ושל עבודה, של ערבות הדדית ושל שיוויון בנטל ושל מוסר יהודי. אני יודע שאתם מוצפים עכשיו בהסתה פרועה, אבל אני מציע לכם: נסו אותנו. נסו לדלג מעל ראשיהם של העסקנים ולפנות אלינו ישירות, אל כל היושבים סביב השולחן הזה, אתם תגלו שאנחנו יותר מנשמח להוות בשבילכם כתובת", כתב לפיד.