יובל שטייניץ (צילום: חדשות 2)
שר האוצר. ארכיון | צילום: חדשות 2

על רקע הסערה סביב אישור תקציב המדינה והתפטרותו של רם בלינקוב, נעל הערב שר האוצר יובל שטייניץ את פסגת שוק ההון של עיתון "גלובס".

"אני שמח על כך שהשגנו את מטרותינו וגיבשנו 'עסקת חבילה' עם התעשיינים וההסתדרות", אמר שטייניץ בשביעות רצון לאחר שהממשלה תמכה הצעתו. מאוחר יותר התייחס שר האוצר להודיע בלינקוב והביע צער על המהלך.

"אני מודה לו מקרב לב על תרומתו הרבה למשק, על המקצועיות והמסירות שהפגין לאורך הדרך ועל התגייסותו לגיבוש והעברת תקציב המדינה ביממה האחרונה".

"משבר עולמי שלא היה כדוגמתו עשרות שנים"

"אנחנו עומדים בפני משבר עולמי שלא היו כדוגמתו עשרות שנים", אמר שטייניץ. "איש מאלו שפגשתי לא התיימר להבין את המשבר המיוחד שאנחנו מצויים בו". לדבריו, אי הוודאות בעולם מקשה על ניהול המשבר. "העובדה שאנחנו רואים את השרשרת הסיבתית, אין פירושה שאנחנו מבינים אותה. איש לא ניבא זאת קודם", אמר.

"האוצר הוביל ויוביל גם את התוכנית הכלכלית, גם את גיבוש התקציב וגם את חוק ההסדרים", אמר שר האוצר, והוסיף: "העובדה שנכנסו שינויים מסויימים - למשל, קיצוץ של כשלושה מיליארד שקלים בביטחון שרצינו מול מיליאד שקלים וחצי שקוצצו בסוף - לא משנים את העובדה הבסיסית".

במהלך הכנס נפגשו גם שתי ה"צ'ילבות" הגדולות של העולם הכלכלי בימים אלה - יו"ר בנק הפועלים דני דנקנר ונגיד בנק ישראל סטנלי פישר, ואף לחצו ידיים בחיוך.

השניים נמצאים במתיחות עצומה לאור העובדה שפישר דורש את הדחתו של דנקנר. הכוח של כל אחד מהם בשוק ההון, כמו גם שיתוף הפעולה בין השניים הם קריטיים עבור כולנו.

"ניצנים של לבלוב"

"אני עושה תפקידי במסירות ובאהבה", אמר דנקנר בנאומו. "אני מקווה כי שיקול הדעת והאחריות יגברו על הסכסוכים והמדון. כשהזמינו אותי לכנס, אמרו לי 'בטח יהיה מעניין. אני בכלל קיוויתי שזה יהיה כנס רגיל עם מספרים וגרפים. בינתיים השמיים התקדרו עלי".

אבל לא רק לבעיה האישית שלו התייחס יו"ר הבנק, אלא גם למשבר העולמי. "אנחנו רואים עתה ניצנים של לבלוב", תיאר דנקנר בנימה אופטימית את היציאה מהמשבר, אך דאג גם מיד לסייג: "סנונית אחת עוד לא מבשרת על בוא האביב, אבל הזחילה האיטית מהתהום כבר התחילה. זה לא יקרה בין לילה, אבל זה קורה ויקרה".