הדירוג החברתי כלכלי - או בשם המוכר יותר שלו הדירוג הסוציו אקונומי - שמראה את החוזק של הרשויות בארץ הביא לפני מספר חודשים בשורה לתושבי העיר צפת - שעלתה מ-3 ל-4 נקודות דירוג - מתוך 10 בסך הכל. מה שלכאורה אמור להיות שינוי מעודד, עלול לפגוע בעיר משום שעלייה בדירוג משמעותה ירידה בתקצוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

העלייה בדירוג מראה על שיפור ברמת החיים של התושבים בעיר אחרי שנים של קיפאון. השינוי הוא ככל הנראה תולדה של תנופה שהעיר קיבלה עם פתיחת הפקולטה לרפואה ועסקים אחרים. אולם בפועל רק עכשיו מתחילים להבין בצפת את האבסורד שבעלייה בדירוג.

מתוך המענק השנתי שמשרד הפנים מעניק לרשויות בארץ קוצצו להם השנה 7 מיליון שקלים. המשמעות בשטח היא פיטורים של 20 מעובדי העירייה, קיצוץ שעות נוספות ושעות כוננות של מאות עובדים אחרים, אי יכולת לנקות את העיר באופן מתוגבר לקראת חג הפסח וביטול אירועי התרבות בקיץ. בנוסף חוששים בעירייה שהם יחזרו לגירעון תקציבי אותו הצליחו לסגור בשנים האחרונות כשהיה להם חשב מלווה מטעם משרד הפנים.

כל אלו מצטרפים כבר לעובדה שבצפת יש יום לימודים ארוך, אבל כבר השנה ההורים של הילדים עד כיתה ג' שילמו 200 שקלים לחודש לעומת סבסוד מלא של המדינה קודם לכן. היום אומרים בצפת שבדיעבד, אחרי שראו את הקיצוצים, עדיף היה להישאר רשות מעט חזקה יותר, אבל בדירוג נמוך מאשר לעלות בדירוג אבל לרדת באיכות החיים.