ראש בראש: שטייניץ נגד ביבי (צילום: רויטרס)
המסים לא יעלו, נתניהו ושטייניץ | צילום: רויטרס

בניגוד לעמדת משרד האוצר, החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו כי בשנת 2013 המסים לציבור לא יעלו. המשמעות: נתניהו מנסה להימנע מעליית מסים בשנת בחירות.

בשל ההחלטה, הגירעון בשנת 2013 יגדל ב-15 מיליארד שקלים ל-30 מיליארד שקלים סך הכל - עלייה של 3%. ההחלטה התקבלה לאחר שאמש בוטלה פגישה חשאית בין ראש הממשלה לבכירי משרד האוצר. יעד הגירעון לשנת 2013 היה אמור לעמוד על 1.5% מהתמ"ג.

בכך, גזרות שהתכוונה הממשלה להטיל על הציבור ביניהן העלאת מע"מ באחוז, העלאת מס הכנסה והעלאת מסים על הדלק עשויות להתבטל.

לאחרונה קרא שר הביטחון אהוד ברק להגדיל את יעד הגירעון ב-0.9% על מנת לאפשר מענה לדרישות החברתיות בשל המחאה, מבלי לקצץ בתוספת לתקציב הביטחון.

יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון אמרה בתגובה להודעת נתניהו על שינוי יעד הגירעון לשנת 2013 כי "מדובר בספין חשבונאי ירוד. כבר שנים רבות אין קשר בין יעד הגירעון המופרך שקובע האוצר לבין הגירעון בפועל, וכל שנה הוא מותאם מחדש".

"לכן הניסיון של נתניהו להציג את ההתאמה המתבקשת של יעד הגירעון למציאות הכלכלית כהחלטה על אי-העלאת מסים הוא מניפולציה קלושה שנועדה לסמא את עיני הציבור ולהשכיח את העובדה שכלכלת ישראל תחת נתניהו מתאפיינת בקריסה של השירותים החברתיים, בהתרחבות מואצת של אי-השוויון ובהטבות מס מופקרות לבעלי הכנסות גבוהות", לשון התגובה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק