שר האוצר משה כחלון כינס מסיבת עיתונאים חגיגית שבמהלכה הודיע על הורדת מכסים בקרוב במטרה להוזיל מחירים בחנויות. "אני שמח לבשר על מהלך - 800 מיליון שקלים שחוזרים לאזרחים במסגרת תכנית 'נטו הוזלות', תזכרו את השם", הצהיר. אך מאיפה הכסף למימון התוכנית?

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במסגרת התוכנית החדשה, יבוטלו מסי הקניה המוטלים על מוצרי אלקטרוניקה ויבוטלו המכסים המוטלים על צעצועים, מוצרי חשמל לבית, תמרוקים, ביגוד וטקסטיל ומוצרי תאורה. ביטול תשלום המכס על מוצרים אלו צפוי לחסוך מאות שקלים בשנה למשפחה. 

במבט ראשון התכנית מבלבלת: איך יכול להיות שיש כסף להוזיל מוצרי אלקטרוניקה לציבור בזמן שאין תקציב להזרים למשרד הבריאות לטובת הגדלת חדרי ומיון והקצאה של רופאים נוספים? 

צפו בהצהרה של כחלון (צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90, חדשות)
רה"מ נתניהו והשר כחלון. ארכיון | צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90, חדשות

מה שקרה בשנת התקציב האחרונה הוא אירוע חריג ביותר: 20 מיליארד שקלים התווספו לתקציב מבלי תכנון מקדים של הממשלה. 13 מיליארד הגיעו ממבצע גביית חובות מיוחד של רשות המיסים,  4.5 מיליארד ממכירת הענק של "מובילאיי", מיליארד ממכירת "כתר פלסטיק" ועוד 1.5 מיליארד צמיחה גבוהה מהמתוכנן. 

הסיבה היא שהכסף יועד להורדת מכסים ולא לתחומים אחרים היא שכל הנתונים הללו הם חד פעמיים, כלומר הכנסות חד פעמיות למדינה. וכך, הסכום היחיד שניתן לשחק אתו זה הכסף שנגבה מגביית החובות – ומכאן לקח השר כחלון 813 מיליון שקלים שיחזרו לציבור. 

מה תוזיל התכנית של כחלון?

בתחום מוצרי האלקטרוניקה, יבוטלו מסי קניה בעלות של 245 מיליון שקלים בשנה. במסגרת התכנית יבוטלו לחלוטין מסי הקניה על טלוויזיות, רמקולים, מסכי תצוגה, מכשירי וידאו, מקרנים, מגברים, מערכות הגברה, מיקרופונים, אוזניות, צגי LCD ועוד.

חנות מוצרי חשמל, ארכיון
חנות מוצרי חשמל, ארכיון | צילום:

בתחום מוצרי החשמל יבוטלו מכסים בכ-60 מיליון שקלים בשנה. המכסים על מקררים, תנורים לחימום המרחב, מחממי מים, תנורים לבישול חשמליים, מקפיא ביתי, מערבלי מזון, מסחטות לפירות וירקות - שעומדים כיום על כ-12% - יבוטלו. גם בתחום המנורות, הנברשות ומתאמי התאורה יבוטלו  מכסים בעלות של 61 מיליון שקלים בשנה.

הוזלה נוספת נוגעת לתחום התמרוקים - לא יוטלו מכסים על תכשירי איפור, תכשירים לשמירה על העור, תכשירים לסינון קרני שמש או שיזוף, תכשירי מניקור ופדיקור, תכשירים לשיער ובהם שמפו, תכשירים לסלסול, סבונים מוצקים ומגבונים לחים וגם דאודורנטים.

בתחום הטקסטיל מדובר בביטול המכס הקיים, בשיעור של כ-6%, ועלותו 400 מיליון שקלים: במשרד האוצר צופים הוזלה של כלל פרטי הביגוד ובהם מעילים, שמלות, חצאיות, מכנסיים, חולצות, חגורות, כפפות, גרביים, צעיפים, ג'ינסים, סוודרים וגופיות.

המכסים על צעצועים, שעומדים כיום על 12%, יבוטלו - בעלות של יותר מ-36 מיליון שקלים. במסגרת התכנית, לא יוטלו מכסים על משחקי וידאו, ציוד ספורט להתעמלות, בריכות שחיה ביתיות ובריכות לילדים, פריטים לחגיגות, משחקי שולחן, משחקי חברה, משחקי מטבעות או שטרות, נדנדות, תיאטרון נייד וקלפים.

בחודש שעבר, בריאיון ששודר בחדשות סוף השבוע, אמר כחלון: "מה שאנחנו מתכוונים זה להפחית מכסים פעם אחת כדי לעזור ביוקר המחיה, והדבר השני זה הפחתת מס הכנסה למעמד הביניים שבאמת קורס תחת הנטל ומשלם הרבה מס וצריך לעזור להם". כחלון הוסיף כי היעד הבא הוא להוזיל את המוצרים המיובאים. "זה מצב כלכלי טוב שיש לנו עודפי הכנסות. יהיו מוצרים שלא מיוצרים בארץ. אני לא רוצה להוריד מכסים, ומצד שני לסגור מפעלים במקומות עבודה. נשמור על הכחול לבן, נביא את המכסים".