נמל חיפה, מכולות (צילום: רויטרס, חדשות)
"שביתה פראית" | צילום: רויטרס, חדשות

שר התחבורה ישראל כץ תקף בצהריים (חמישי) בחריפות את עובדי נמלי אשדוד וחיפה שפתחו אתמול בשביתת פתע, ולא נענו גם להוראת בתי הדין לשוב לעבודה. בטקס החתימה על חוזי ההפעלה של הנמלים הפרטיים החדשים, אמר כץ: "הוצאתי צווי חירום לעצירת השביתה, והשלב הבא יהיה לעצור את עובדי הנמלים. הם (העובדים) מחבלים בכלכלה הישראלית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"יש פה קומץ של בעלי עניין שלא חושבים על אזרחי ישראל ורוצים להחזיק בשאלטר - אני לא אאפשר את זה", הבהיר שר התחבורה. "גם ההסתדרות לא מגבה את השביתה הפראית הזו וחבל שהעובדים ממשיכים בשלהם".

דבריו של כץ מגיעים לאחר שבלילה הורה בית הדין לעבודה לעובדי הנמלים באשדוד ובחיפה שפתחו אמש בשביתת פתע לשוב לעבודה, אך העובדים, שנציגיהם כלל לא הגיעו לדיון, לא מכבדים את הפסיקה ולא חזרו לעבוד. השביתה הזו פרצה על רקע קיומו של טקס החתימה היום בהשתתפות בכירי החברות הזוכות מהולנד וסין וכן שגרירי הולנד וסין בישראל.

לטקס הוזמן גם שר האוצר לשעבר ח"כ יאיר לפיד, שפעל לקידום הרפורמה בנמלים. "ישראל ואני עשינו יחד את הרופרמה בנמלים ואני עומד מאחוריו גם עכשיו אל מול השביתה", אמר לפיד. "במקרה הזה אין אופוזציה וקואליציה. אנחנו תומכים בממשלה כי מדובר בשביתה פראית, בקבוצה של אינטירסנטים שפוגעים באינטרסים של אזרחי מדינת ישראל. זה לא טריווילי שישראל הזמין אותי היום לקחת חלק באירוע. זו מחחה ידידותית בעולם פוליטי שאינו כזה לרוב".

בתום הדיון הדחוף שנערך בלילה בבתי הדין לעבודה בבאר שבע ובחיפה קבעו השופטים כי על העובדים לשוב מיד לעבודה וכי כל הוראה שניתנה על ידי ועדי העובדים או מי מטעמם, בטלה. נציגי ההסתדרות טענו בדיון שהשביתה אינה על דעתה של ההסתדרות.

"נעצור את העובדים". כץ
"נעצור את העובדים". כץ | צילום:

העובדים: מאבק צודק מאין כמוהו

"ברור לחלוטין כי ישנה כאן יד מכוונת אשר מעוניינת להפוך את נמלי חיפה ואשדוד לנמלים נכים וחסרי פוטנציאל אל מול הנמלים החדשים שיוקמו", אמרו נציגי העובדים. "אנחנו מאוד מאמינים בעבודה המאורגנת, מאמינים ומצפים שארגוני עובדים נוספים יצטרפו למאבק שלנו, כאשר בראש המאבק הזה תעמוד ההסתדרות הכללית".

"אנחנו מנהלים מאבק צודק מאין כמוהו על זכויות העובדים, שנרמסים ברגל גסה מזה שנתיים", הוסיפו עובדי הנמלים. "הפעם לא נאפשר לוועדי העובדים שלנו להישבר ויהיה הנזק אשר יהיה. עד היום שמענו בקולם של נציגי העובדים, הלכנו יחד איתם לישיבות בבית הדין שמענו מהם תוצאות על דיונים עקרים עם נציגי המדינה - ובתכלס - לא קורה כלום. המדינה מקדמת במרץ רב את הקמת הנמלים החדשים בחיפה ובאשדוד - אותנו - משאירים בצד. מהיום הפסקנו להיות ילדים טובים".

הבוקר הבהיר יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי, כי "ההסתדרות תמכה לאורך כל הדרך במאבקם הצודק של עובדי נמלי ישראל וכך תמשיך לעשות. יחד עם זאת, ההסתדרות קוראת לעובדי הנמלים לכבד את ההחלטות השיפוטיות שהתקבלו בבתי הדין ולחזור לעבודה".

עובדי הנמלים טענו אמש כי פתחו בשביתה בשל מה שהגדירו "פגיעה ממושכת בזכויות עובדי הנמלים מצד שר התחבורה וממשלת ישראל". נציגיהם טענו כי "העובדים רואים למול עיניהם כיצד ממשלת ישראל פוגעת בפרנסתם, בזכויותיהם ובעתידם שלהם ושל בני משפחותיהם".

בהנהלת נמל אשדוד הגיבו בזעם על ההחלטה להשבית את הנמל וכינו אותה "פראית". "אנו רואים את השביתה בחומרה רבה ומתכוונים לנקוט בכל האמצעים העומדים לרשותנו כדי להשיב את העבודה לסדרה בהקדם האפשרי", אמרו.