ההשבתה המפתיעה חוללה סערה (צילום: חדשות 2)
יש פשרה: הרכבת לא תושבת | צילום: חדשות 2

במהלך דיון בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב הגיעו בצהריים (שישי) נציגי הנהלת רכבת ישראל וועד העובדים להסכמות ונמנעה השבתת פעילות הרכבת שתוכננה להתחיל ביום ראשון הקרוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הנהלת הרכבת ביקשה מבית הדין להוציא צווי מניעה לעובדים, שהודיעו על כוונתם לפתוח בשביתה ללא הגבלת זמן, אך בתיווכה של נשיאת בית הדין אפרת לקסר הוסכם כי הצדדים ייכנסו כעת למשא ומתן אינטנסיבי שיימשך שבועיים.

על פי הסכם הפשרה, במהלך המשא ומתן תקפיא הנהלת הרכבת את צעדיה, כולל סגירת מוסך באר שבע. בתמורה התחייב ועד העובדים להקפיא את הצעדים הארגוניים. פגישה שהתקיימה אמש בין ועד עובדי הרכבת להנהלת החברה בניסיון למנוע את ההשבתה, הסתיימה ללא תוצאות.

העובדים טענו כי ההנהלה מבצעת צעדים חד צדדיים נגדם ומפירה באופן מתמשך את ההסכמים שנחתמו בין הצדדים. ההנהלה טענה מנגד כי מדובר בהתנהלות בלתי אחראית של העובדים.

העובדים הכריזו אתמול כי השביתה מגיעה במחאה על "צעדים חד צדדים והפרת הסכמים מצד ההנהלה". העובדים טוענים כי השביתה היא במסגרת סכסוך עבודה שהוכרז כדין: "אנחנו קוראים להנהלה להקפיא לאלתר את הצעדים החד צדדיים, להיכנס למשא ומתן ולמנוע שביתה".

בריאיון למהדורה המרכזית אמר שר התחבורה ישראל כץ כי הוא הבהיר לעובדי הרכבת שלא יסבול שביתות. "בהסכם שנחתם איתם הם הבטיחו לא לשבות", הזכיר כץ. "אמרתי להם שאם הם לא יחתמו, אני אסגור את הרכבת ואפתח מחדש. אני מעריך שהם ייקחו ברצינות את מה שאני אומר. אין להם סיבה לשבות. אפשר לבצע הידברות גם אם יש להם טענות".

הנהלת הרכבת: ועד העובדים לא מצליח לשאת ולתת

"אין לנו עניין לפגוע בעובדים, אבל גם אין לנו עניין לפגוע בנוסעים", הדגיש שר התחבורה. "אחרי הבחירות, יש לכל מיני גורמים עניין לנסות את הממשלה הזאת. אני לא מציע להם לנסות אותנו".

בהנהלת רכבת ישראל מסרו שהם מצרים על "התנהלות בלתי אחראית של ועד העובדים שבאה על חשבון ציבור אזרחי מדינת ישראל. כל ניסיונות ההנהלה, החוזרים ונשנים, לשיח עם ועד העובדים נענו בשלילה, ובכלל זה פגישות שנקבעו ונדחו על ידי הוועד. צר לנו שוועד העובדים לא מצליח לשאת ולתת, להגיע להחלטות ולגלות מנהיגות. לוועד הוצעו מספר הצעות אטרקטיביות, אולם חילוקי דעות פנימיים מונעים מהם מלהגיע להחלטות".