שחיתות בנמל (צילום: יח"צ נמל אשדוד)
שביתת פתע בנמלים | צילום: יח"צ נמל אשדוד

עובדי נמל אשדוד ונמל חיפה הכריזו הערב (רביעי) על שביתת פתע מידיית בנמלים, בשם מה שהגדירו "פגיעה ממושכת בזכויות עובדי הנמלים מצד שר התחבורה וממשלת ישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הרקע להחלטה להשבית את הנמלים הוא טקס החתימה שיתקיים מחר על חוזי ההפעלה של הנמלים הפרטיים החדשים בחיפה ובאשדוד. בטקס ישתתפו שר התחבורה ישראל כץ, בכירי החברות הזוכות מהולנד וסין וכן שגרירי הולנד וסין בישראל.

"העובדים רואים למול עיניהם כיצד ממשלת ישראל פוגעת בפרנסתם, בזכויותיהם ובעתידם שלהם ושל בני משפחותיהם", אמרו נציגי העובדים.

בהנהלת נמל אשדוד הגיבו בזעם על ההחלטה להשבית את הנמל וכינו אותה "פראית". "אנו רואים את השביתה בחומרה רבה ומתכוונים לנקוט בכל האמצעים העומדים לרשותנו כדי להשיב את העבודה לסדרה בהקדם האפשרי", אמרו. הנהלות נמל אשדוד ונמל חיפה פנו באופן דחוף לבית הדין האזורי לעבודה בבקשה שיורה לעובדים לשוב לעבודתם.

שר התחבורה, ישראל כ"ץ קרא לעובדים להפסיק מיד את השביתה "הפראית" ואת הפגיעה בציבור. "הרפורמה תימשך ותביא לתחרות ולהוזלת יוקר המחייה", הבטיח. "מחר יחתמו ההסכמים עם חברות בינלאומיות מסין והולנד שיפעילו את הנמלים החדשים ויהפכו את ישראל למרכז בינלאומי של תובלה ימית. הנמלים החדשים יתחרו בנמלים הקיימים ויביאו לתוספת של אלפי מקומות עבודה. שביתות ואיומים לא הרתיעו אותי עד היום וגם לא ירתיעו. הם רק ממחישים מדוע צריך לבטל בדחיפות את המונופול הקיים, וכך נעשה".

במקביל להחלטה על השבתת הנמלים הודיע אבינועם שושן, יו"ר ועד התפעול בנמל אשדוד, על התפטרותו.