מה קרה לחברה הישראלית המצליחה ביותר? מכנים אותה ספינת הדגל של המשק ו"מניית העם", אבל בתקופה האחרונה היא צוללת: שוק ההון איבד את האמון במניית "טבע". בשנה האחרונה היא איבדה חצי מהשווי שלה - 130 מיליארד שקלים התאיידו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

אלי הורוביץ ז"ל, המנכ"ל המיתולוגי של "טבע", נהג לומר שהשוק הוא הכי חכם ויודע הכי טוב, ואם נתלים בדברים האלה יש המון סיבות לדאגה. כשהורוביץ היה נשאל מה סוד ההצלחה שלו, הוא תמיד היה אומר "חזון": חושבים עשר שנים קדימה ולא על רק המאזן של הרבעון הבא. נראה שהחזון של המנכ"ל הנוכחי ארז ויגודמן נכשל נכון לעכשיו.

ויגודמן בלע חברה אחרת - החטיבה הגנרית של חברת "אלרגן" האירית, "אקטביס", ושילם עליה 40 מיליארד דולר רק כדי לראות איך כעבור כמה חודשים שווי הרכישה צונח בעשרות אחוזים. תוסיפו לכך עוד קנס ענק על שוחד לבכירים - וחקירה נוספת על תיאום מחירי תרופות, ותגלו צרות שבאות בצרורות.

הצלילה של "טבע" משפיעה על כולנו (צילום: רויטרס)
הצלילה של "טבע" משפיעה על כולנו | צילום: רויטרסלהתרסקות של "טבע" יש קשר ישיר לכיס של כולנו. אם יש לכם קופת גמל, קרן פנסיה או קרן השתלמות, סביר להניח שחלק מהכסף שלכם נמצא ב"טבע" - לפחות עשרה מיליארד שקלים מכספי הציבור מושקעים במניה שהפסידה בגדול.

אז מה עכשיו? ב"טבע" עושים שמיניות באוויר כדי להחזיר את אמון המשקיעים: כנסים לאנליסטים, שיחות ועידה עם מנהלי השקעות והרצאות מסביב לעולם. אבל המשקיעים לא מסתפקים בדברי הרגעה: הם רוצים לראות מפנה מהותי במדיניות החברה וזה קשה יותר - גם בהתחשב במצבו הלא מזהיר של שוק הפארמה העולמי.

על המנכ"ל ויגודמן יש כבר לחץ לבצע סיבוב פרסה מהיר - ומי כמוהו יודע שמי שנכשל בענף התרופות מהווה טרף קל למתחרות, יעד אפשרי להשתלטות עוינת. מחלום הבלהות הזה, בכירי "טבע" צריכים להיזהר במיוחד.