בתקופה האחרונה נשמעו טענות רבות של עובדים אצל רמי לוי, שאומרים שלא מכבדים את תנאי ההעסקה שלהם. הוא מצדו אומר כל הזמן שלא היה ולא נברא. לכן רצינו לבדוק את הטענות בעצמנו ושלחנו את תחקירנית חדשות 2 דנה חדד לעבודה ברשת השיווק של רמי לוי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

דנה הגיעה לריאיון עבודה וביקשה להשתבץ כקופאית ברשת. לאחר שעברה את השלב הראשון, היא המשיכה לריאיון עם קצין הביטחון. למרות שיועדה לתפקיד קופאית בלבד, היא נדרשה לעבור תחקיר ביטחוני מקיף. בשלב מסוים אף דרשו ממנה לחתום על מסמכי סודיות, ואחד המסמכים הללו דורש ממנה הסכמה לעבור בדיקת פוליגרף. אלא שמתברר שהתנאי הזה הינו חדש וכי הוא לא היה מקובל בעבר. העובדים הוותיקים בסניף שמעו על הנוהל הזה רק באחרונה.

לאחר שדנה נבחרה לשמש אחראית כוח אדם באחד מסניפי הרשת, היא שמעה שבחברה הפסיקו בתקופה מסוימת לקלוט עובדים ערבים בגלל המצב הביטחוני. "הייתה תקופה שעצרנו את זה אבל עכשיו עוד פעם חידשנו את זה", אמרה לה אחת העובדות. דברים אלו סותרים את הצהרותיו של לוי מהעבר, לפיהן הוא מעסיק עובדים ללא הבדל דת, גזע ומין.

איש העסקים רמי לוי (צילום: פלאש 90, חדשות)
"מהמשואה אפשר רק לרדת". לוי | צילום: פלאש 90, חדשות

"המשואה זה היה הטופ, מפה אפשר רק לרדת"

תנאי ההעסקה שהציעו לתחקירנית חדשות 2 נראו על פניו דומים לנהוג ביתר הרשתות - שכר של 25 שקלים לשעה. אלא שכל סכום מעל 10 שקלים שייעלם מהקופה שלה יופחת משכרה. ברמי לוי אומרים שזה בהסכמת העובד, אבל בפועל מחתימים על טופס שבלעדיו לא ניתן להתחיל לעבוד ברשת.

בנוסף, יום העבודה נמשך שמונה שעות, ובריאיון מבטיחים חצי שעת הפסקה, כנדרש על פי חוק, אלא שהעובדים טוענים שהבטחות לחוד ומציאות לחוד. "ממה שאני ראיתי מהצד, בקושי היו נותנים להם הפסקות", סיפר עובד לשעבר. "כל דבר קטן היו מעירים שם. היה בן אדם שכל הזמן יושב להם על הראש. יחס מאוד מזלזל, לא התייחסו אליהם בתור בני אדם. אנשים היו רוצים לצאת להפסקות, לא ממש היו נותנים להם. היו קולטים שקופאית אחת מדברת עם השנייה, ישר היו צועקים עליה: 'מה את עושה?!'". המדיניות הזו הובילה מהלך התאגדות של העובדים, שרמי לוי ניסה למנוע.

הטענות האלו שמצטרפות לשלל הטענות שנשמעו בחודשים האחרונים סודקות במשהו את תדמית ה"רובין הוד" שרמי לוי מנסה לשמר. עובדי רשת השיווק ראו איך רמי לוי מדליק משואה בערב יום העצמאות, מתגאה במחירים הזולים, וזה כל כך מקומם אותם, כי הם יודעים שזה בא על חשבונם. "המשואה זה היה הטופ", אמרה אחת העובדות ברשת, "מפה אפשר רק לרדת".