ועדת הכספים, ארכיון (צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2)
ועדת הכספים, ארכיון | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2

משרד האוצר התחייב היום (שישי) כי ועדת הכספים לא תוכל לבצע העברות תקציביות עד שהממשלה הבאה תצביע על תקציב 2015, זאת בעקבות פנייתה של חברת ועדת הכספים, ח"כ סתיו שפיר (העבודה).

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שפיר פנתה לסלים ג'ובראן, יו"ר ועדת הבחירות, הוא פנה ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, ואילו וינשטיין פנה לאוצר. כך יצא תצהיר מטעם משרד האוצר שלראשונה חוסם את ועדת הכספים מלהעביר כספים פוליטיים לפני בחירות.

"ניצחנו! עצרנו אותם", פרסמה הערב שפיר בעמוד הפייסבוק שלה. "הכסף של אזרחי ישראל לא יוכל יותר לשמש כשוחד בחירות. בלי העברות למקורבים. בלי ניצול של כספי הציבור לקניית קולות. המאבק העיקש שלנו מוביל סוף סוף לשינוי עמוק במנגנון שניהל לנו את הכסף - ולא תמיד כחוק - בעשרות השנים האחרונות".

סתיו שפיר (צילום: פלאש 90, חדשות)
"ניצחנו". שפיר, ארכיון | צילום: פלאש 90, חדשות

לפני כחודש נערך דיון סוער בוועדת הכספים של הכנסת, כשחברי כנסת מהאופוזיציה - בהם גם שפיר - עוררו מהומה בעקבות העברת רזרבות של כספים מתקציב 2013 לתקציב 2014. חלק מחברי הכנסת אף הוצאו מחדר הישיבות במהלך הדיון ההוא.

"בושה וחרפה שגם ביום האחרון לכנסת, הממשלה מנסה להעביר במחטף מיליארדי שקלים לביטחון ועוד 100 מיליון שקלים להתנחלויות", כתב אז בעמוד הפייסבוק שלו ח"כ דב חנין שהוצא על ידי המאבטחים מהדיון. "כל זאת כמובן על חשבון תקציבי תחבורה ציבורית, דיור ורווחה, ובלי לאפשר כל דיון או שאלות, ובניגוד לתקנון הכנסת".

מתוך תצהיר משרד האוצר
מתוך תצהיר משרד האוצר | צילום:

"בעקבות המחטף פניתי לוועדת הבחירות המרכזית בדרישה לעצור את המשחק הפוליטי בכספי המסים של הציבור", הסבירה הערב שפיר. "נתניהו וסלומינסקי שלחו הסברים מתחמקים, אך בתגובה היועץ המשפטי לממשלה הודיע להם שהוא לא מסוגל להגן משפטית על ההעברה הזו - והיא מבוטלת".