החלטת משרד הבריאות מאתמול (ראשון) לבטל את הבידוד למחוסני קורונה שחוזרים לארץ מחו"ל הביאה לביקושי שיא בהזמנת חופשות. בסוכנויות הנסיעות מדווחים על עלייה דרמטית בהזמנות – הגבוהה ביותר מאז תחילת משבר הקורונה לפני שנה וחצי - ואף גבוהה יותר מאשר בעונות הקיץ בשנים שלפני המגפה.

לרשימת המדינות האדומות המעודכנת

למרות עליית הביקושים, מחירי החופשות ברבים מהיעדים נותרו זולים יחסית. "אנחנו לא נעלה מחירים, כדי שכמה שיותר יוכלו לטוס", אמר ל-N12 מנכ"ל "איסתא הולידיי", רונן קרסו. לדבריו, מחירי החופשות באירופה כיום זולים ב-20%-25% לעומת התקופה המקבילה בשנת 2019.

באיסתא מזהים ביקוש של הישראלים לטוס ליעדים כמו יוון, קפריסין, גרמניה ומדינות נוספות במערב אירופה. "חופשה ביוון ל-3 ימים עולה כיום כ-1,500 שקלים לאדם", אמר קרסו, "זה מחיר זול מאוד, ואטרקטיבי גם בגלל שמחירי החופשות בארץ מאוד יקרים. ללא ספק הבידוד היה חסם משמעותי בפני הישראלים שרצו לטוס, כי לא השתלם להיכנס לבידוד, בטח אחרי נסיעה קצרה".

רונית סגל, מנכ"לית סוכנויות פספורטכארד ודיוידשילד, הוסיפה כי "אנו רואים עליה בביקוש לביטוח נסיעות לחו״ל, הכולל כיסוי נרחב המותאם לתקופה זו, של מאות אחוזים כבר ביום הראשון לשינוי מדיניות משרד הבריאות. אנו צופים כי התיירות תחזור להיקף פעילות מלא כבר בחנוכה. כמו כן, צופים הערכות לפתיחה מלאה של אתרי הסקי עבור התיירים".

כרגע ישנן רק 6 מדינות שמוגדרות בישראל כ"אדומות", כמו בולגריה ומקסיקו למשל. למדינות אלה עדיין אסור לנסוע, אלא במקרים חריגים שדורשים אישור מיוחד. ואולם, בענף חוששים שמשרד הבריאות יכניס בימים הקרובים כמה מהמדינות הכתומות אל רשימת המדינות האדומות.

חשש נוסף שכרגע מעיב על חגיגת החופשות נמצא באיחוד האירופי, שצפוי לגבש היום מדיניות בנוגע לתיירים ישראלים, ועדיין לא ברור מה תהיה ההחלטה.

הגבלות תעופה בזמן קורונה - לאן אפשר לטוס