איילה, עם עוד 100 אזרחים בישראל, כבר שנה משתתפת בפיילוט סודי של רשות החשמל: המטרה - לחסוך בחשמל, לדעת בכל רגע נתון כמה חשמל היא צורכת וכמה היא משלמת בעבורו.

כולנו מכירים את חשבונות החשמל שאנחנו מקבלים מדי חודשיים. אנחנו יודעים בעיקר כמה אנחנו משלמים, אבל הערב אנחנו חושפים לראשונה את מערכת ניהול החשמל - בה ניתן לקבל נתונים ישירות למחשב או לטלפון הנייד, ובאמצעותה ניתן להחליט מחוץ לבית אילו מכשירי חשמל יעבדו בו ואילו לא ובמיוחד - כמה אנחנו משלמים.

"זה עוזר לי וחוסך לי המון כסף מדי יום", מספרת איילה. "צריכת החשמל שלי ירדה בין 20%-30%, וחשבון החשמל בהתאם לזה". באמצעות המערכת, ניתן לדעת בזמן אמת אילו מכשירי חשמל בשימוש, וגם אילו שקעים פועלים.

"אלפי שקלים ייחסכו לצרכנים"

באירופה ובארצות הברית המערכת הזו כבר בשימוש. ההמלצות הועברו השבוע למשרד התשתיות ולחברת החשמל, ואם הן תתקבלנה - בקרוב לכולנו יהיה מונה חכם כזה בבית. "נמליץ לחברת החשמל לצייד את ציבור הצרכנים במונה", אומר הערב עודד אגמון, ראש אגף ההסדרה ברשות החשמל. "המהלך יוכל להביא לחיסכון של אלפי שקלים לכל בית בישראל, בתוך כמה שנים".

ברשות החשמל אומרים שנוסף על החיסכון בכיס שלנו, המהלך הזה גם ימנע את הצורך בהקמת תחנות כוח וקווי חשמל נוספים. עכשיו הכדור עובר למשרד התשתיות והממשלה - שם יחליטו האם לאמץ את ההמלצות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק