זה נשמע כמו עסקת חלומות - קרקע באזור ביקוש במחיר מגוחך, שתהפוך בקרוב למכרה זהב של נדל"ן. חברות רבות מוכרות את חלום הקרקע החקלאית, שבקרוב מאוד תופשר למגורים. אבל פעמים רבות לסיפור הזה אין כל אחיזה במציאות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בנס ציונה לדוגמא, חברת 'המרכז הארצי לקרקעות' החלה לשווק באגרסיביות קרקע חקלאית. בסרטוני התדמית מבטיחים כי "הקרקע אושרה על ידי הוועדה המחוזית למגורים, וכוללת הקמת 900 יחידות דיור", אבל בדיקת חברת החדשות מעלה שהעיריה מתנערת מהפרסום הזה, ושהשטח שאותו מפרסמת החברה הוא לא זה שהיא מציעה לרוכשים בפועל.

בפגישה במשרדי החברה, הבטיח מנהל החברה רפאל עגיב כי מדובר בעסקת חלומות. "התכנית אמורה להיות מאושרת. ברגע שהיא מאושרת עשית את הכסף, מפני שהשווי שלך קפץ. יש פה קרקע ללא סיכון, מדובר על נכס בטוח כמו פק"מ". כשנשאל אם העיריה חלק מהעניין הבטיח: "העיריה מקדמת את התכנית במאה אלף אחוז".

אבל עיריית נס ציונה וגורמים בוועדות התכנון מבהירים שתרחיש שבו יבנו על הקרקע בתוך חמש שנים נראה כרגע דמיוני. "העיריה לא תומכת בתכנית הזו", אומר עו"ד גיא אופיר שמייצג את העיריה. "זו אמירה מטעה".

אורן קובי מחברת
אורן קובי מחברת "אדמה" | צילום: תמונה שהפיץ אורן קובי לתקשורת, חדשות

שיטת מכירה אגרסיבית כזו על קרקע חקלאית לא ייחודית רק לחברה הזו. גם באשדוד זה קורה: בחברת 'סאמיט' מציעים קרקע חקלאית ש"מוכרת את עצמה, היא לא ספקולטיבית. היום ידוע ב-900 אחוז, בנייה תהיה כאן". לוח הזמנים שמבטיחה חברת 'סאמיט' הוא 4 עד 5 שנים לכל היותר. אלא שבמנהל התכנון אומרים לנו שעל הגוש והחלקה המדוברים כלל אין כיום תכנית לבנייה.

הסיכון שברכישת קרקע חקלאית עלה לתודעה הציבורית בצורה הקיצונית והחריגה ביותר בפרשת חברת 'אדמה' שבבעלות אורן קובי. החברה לא הסתפקה בהבטחות על לוחות זמנים, אלא לפי הליכים משפטיים המתנהלים נגדה הונתה לקוחות בעשרות מיליוני שקלים. "הם אמרו לי לא לדאוג, שבעוד 5 שנים אקבל דירה", מספרת שולה בן דוד שרכשה קרקע מחברת 'אדמה'. "שילמתי 258 אלף שקלים. היום אני מבינה שאין סיכוי להחזיר את הכסף".

בעקבות קריסת 'אדמה', שר האוצר חתם על תקנה שמחייבת שקיפות בשיווק קרקע חקלאית. המשווק מחויב לעדכן את הצרכן בסיכויי הפשרת הקרקע, לוח הזמנים והמכשולים. בפועל, מתברר, חברות רבות ממשיכות בהטעיה. עסקה על קרקע חקלאית אכן יכולה להתברר כרווחית מאוד, אבל גם הסיכון גבוה. נראה שלמרות המפלה של 'אדמה', לא כולם למדו את הלקח להיות זהירים יותר.

תגובת סאמיט-קקאי נדל"ן:

בהתאם לתכנית המתאר הארצית, מדובר בקרקע חקלאית המסווגת כ"מרקם עירוני" אשר הייעוד העתידי שלה בתכניות יהיה מגורים. החברה מציגה לכל רוכש פוטנציאלי נספח שמדגיש שמדובר בשטח חקלאי ואת תקופת ההפשרה שמוערכת היום בכ-8 שנים. הפרויקט כולל חלקות שונות בעלות צפי הפשרה שונה. המצגים שניתנו לרוכשים תואמים ונסמכים על הפרסומים הרשמיים של רשויות המדינה.

תגובת המרכז הארצי לקרקעות:

הקרקע בנס ציונה אושרה ע"י הועדה המחוזית כקרקע לפיתוח עירוני, והעירייה היא זו שמקדמת הקמת שכונת מגורים על הקרקע המשווקת. בכל הפרסומים מדגישה החברה כי הקרקע אינה זמינה לבנייה מידית ומשווקת רק קרקעות עליהן חלות תכניות מאושרות, ומסתמכת אך ורק על נתונים חיצוניים. לא החברה, לא גורמי מקצוע אחרים ואפילו לא גורמים בעירייה יכולים לנבא את משך הזמן שיחלוף עד שקרקע זו או אחרת תופשר לבנייה. החברה לעולם אינה מציגה בפני לקוחות פוטנציאליים מצגים שאינה סבורה שנכונים.