שורת עימותים בין חברי כנסת ושרים לבין משפחות חטופים פרצו הבוקר (שני) בוועדות הכנסת השונות. בוועדה לפניות הציבור, ח"כ פינדרוס הטיח במשפחות חטופים שמחו בוועדה שלו "רוצים לעשות פוליטיקה? להעיף את ביבי?", בוועדת הכספים, שר האוצר סמוטריץ' אמר ש"אפשר לעשות משאלת המחיר קמפיין ציני", וח"כ רוטמן הורה להוציא את כלתו של החטוף יורם מצגר מהדיון בוועדת חוקה.

ועדת פניות הציבור

במהלך דיוני הוועדה לפניות הציבור בכנסת, אסתר בוכשטב, אימו של החטוף יגב בוכשטב, ביקשה מיו"ר הוועדה יצחק פינדרוס את זכות הדיבור. פינדרוס הטיח בה בחזרה: "יש פה משפחות שכולות, רוצים לעשות פוליטיקה? רוצים להעיף את ביבי? יש אנשים שבאו לפה גם עם 248 ימים, במצוקה אמיתית. מנסים לעזור להם ונשתדל לעזור להם".

בוכשטב השיבה: "אתה צריך להתנצל אלי. אני לא באתי לדבר פוליטיקה, אני באתי כאמא של יגב שחטוף בעזה. לא באתי לדבר על פוליטיקה".

יצחק פינדרוס (צילום: ערוץ הכנסת)
פינדרוס | צילום: ערוץ הכנסת

ועדת הכספים

בועדת הכספים התנהל עימות חריף בין משפחות חטופים לבין שר האוצר סמוטריץ'. העימות פרץ לאחר שסמוטריץ' אמר ש"אפשר לעשות משאלת המחיר קמפיין ציני". בעקבות הדברים התפרץ גיל דיקמן, בן דודה של החטופה כרמל גת, וזעם על כך שהשר כינה את מאבק המשפחות קמפיין ציני.

לאחר מכן שוב עוררו דבריו של שר האוצר מחאה בקרב משפחות חטופים, כשאמר: "נניח שסינוואר יבקש תמורת כל חטוף 20 מתושבי העוטף שיוכל להרוג אותם". הדברים הובילו להתפרצות מצד נציגי משפחות חטופים, ובעוד סמוטריץ' ניסה להמשיך להשיב הדיון יצא משליטה.

העימותים בועדת הכלכלה  (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)
עימותים בוועדת הכספים בין סמוטריץ' למשפחות חטופים | צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

עוד לפני העימות, ועדת הכספים התכנסה לדיון בנושא "סקירת שר האוצר", תוך שהחברים תוהים היכן שר האוצר בצלאל סמוטריץ' והאם הסקירה מבוטלת. מספר ח"כים תהו אם שר האוצר מתעכב נוכח נוכחות משפחות חטופים, שציינו שהן ימתינו לו על מנת שישמע את דבריהן. חלק מהח"כים טענו כי מבדיקות שערכו השר אינו במשכן. עוזר השר טען כי מראש נקבע שסמוטריץ' יגיע ב-10:30, הח"כים טענו כי הדיון נקבע מראש ל-10:00.

"כבר שמונה חודשים שאני מנסה לפגוש אותך", אמרה בת דודתו של החטוף טל שוהם לסמוטריץ' עם הגעתו לדיון ב-10:30. סמוטריץ' הסתייג ממה שכינה כמחיר העסקה להחזרת חטופים, וקרובי חטופים בדיון שאלו מה מבחינתו הוא מחיר הגיוני. "אם רוצים להטיח ציניות, דמגוגיה - אפשר. אם רוצים דיון אמיתי אני אכבד", השיב סמוטריץ' לקרובי חטופים.

 

 

העימותים בועדת הכלכלה  (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)
העימותים בוועדת הכספים | צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

ועדת החוקה

אילה מצגר, כלתו של החטוף יורם מצגר, הוצאה מדיון ועדת החוקה של הכנסת. יו"ר הוועדה שמחה רוטמן הורה להוציא אותה לאחר שמצגר התפרצה לדבריו של צביקה מור, אביו של החטוף איתן מור, וצעקה "הנהגה חלשה וחסרת אונים".

במהלך הדיון בוועדה, צביקה מור דיבר כשלפניו שלט "רק לחץ על חמאס יחזיר את החטופים". מור אמר ש"כשמאיימים על הגוף הלאומי בחטיפה של אזרחים בודדים, אתה חייב לקום כגוף לאומי ולהראות שאתה לא פראייר". מצגר התפרצה לדבריו וצעקה "איפה הגוף הלאומי הזה? ההנהגה חלשה וחסרת אונים".

יו"ר הוועדה רוטמן התערב וביקש ממצגר לעזוב את הדיון. מצגר התפרצה: "פתאום יש חוק בישראל? איפה החוק? אתם מנסים היום להעביר חוק שבג"ץ פסל". רוטמן הגיב והדגיש שלא ייתן לאף אחד להפריע למשפחות חטופים לדבר: "אני מעולם לא הוצאתי משפחות חטופים מהחדר הזה. אבל אני לא אתן בשום פנים ואופן לאף אחד להפריע למשפחת חטוף לדבר, ואני הזהרתי שלוש פעמים בגלל הרגישות של הדבר הזה".

שמחה רוטמן (צילום: ערוץ הכנסת)
רוטמן מורה להוציא את אילה מצגר | צילום: ערוץ הכנסת

הוא הוסיף: "יש פה משפחת חטוף שמדבר והוא ידבר ללא הפרעה, ומי שיפריע יצא. תעשו טובה ותצאו בעצמכם ואל תכריחו את הסדרנים להוציא אתכם".

 לאחר העימות הכריז רוטמן על הפסקה של מספר דקות בדיון. כעת, ממשיכה הוועדה להכין לקריאה ראשונה שורת הצעות חוק להקלת רף ההפללה בעבירות של תמיכה או אהדה במחבלים או במעשי טרור.