77% מהעסקים בישראל מדווחים על ירידה בהיקף העסקים בתקופת המלחמה, כך לפי סקר שערכה חברת המידע העסקי Coface Bdi. הסקר נערך בקרב 550 חברות ועסקים הפועלים במגוון תחומי פעילות במשק הישראלי.

סמוטריץ' מצטרף לקוראים לנתניהו לתת כהונה שניה לנגיד
הנתונים חושפים: העבודות שנפגעו במיוחד מתחילת המלחמה
בנק הפועלים: הירידה במחירי הדירות תעמיק
בחסות המלחמה: רשתות המזון מעלות מחירים

במסגרת השאלון, המנהלים התבקשו להתייחס להשלכות המלחמה על פעילותם העסקית. בין היתר הם נשאלו לגבי הירידה בהיקף הפעילות העסקית לנוכח המצב - כלומר פגיעה בהכנסות - וכן על האתגרים עמם הם מתמודדים, יציאה של עובדים לחל"ת והתגייסות למילואים.

לפי הסקר, תחום הפעילות שבו דיווח השיעור הגדול ביותר של חברות על ירידה בהיקף הפעילות היה בנייה (86%) ולאחריו שירותים (84%) ומסחר (81%). במגזר הייטק והטכנולוגיות המתקדמות דיווחו "רק" 38% מבעלי העסקים דיווחו על ירידה בהיקף העסקים.

30% מהנשאלים דיווחו על ירידה של יותר מחצי מהיקף העסקים שלהם. כשנשאלו לגבי האתגרים שעומדים בפניהם, השיבו בעלי העסקים כי שני האתגרים העיקריים הם ירידה במכירות ומחסור בכוח אדם.

כמה מבעלי העסקים מתמודדים עם המשבר בעזרת הוצאת עובדים לחל״ת (חופשה ללא תשלום)? כ- 32% דיווחו שכבר הוציאו או שבכוונתם להוציא עובדים לחל"ת. מבין אלו שהשיבו כי הוציאו או יוציאו עובדים לחל"ת, כחמישית מהעסקים ציינו ששיעור המוצאים לחל"ת צפוי להיות יותר מ-50% מהעובדים.

בנוסף, כ-15% מהחברות והעסקים ציינו שהם נאלצים לפטר עובדים בשל המלחמה. כ- 76% מהמנהלים ציינו שגויסו אצלם עובדים למילואים, כאשר בקרב רוב החברות והעסקים שיעור העובדים המגויסים עומד על עד 10%.

איך רואים המנהלים את העתיד? כ- 31% מהמשיבים השיבו כי להערכתם במידה והלחימה תימשך מספר חודשים, הענף בו הם פועלים צפוי להיקלע לקשיים משמעותיים ולהביא לנפילה של לא מעט עסקים. בנוסף, כ- 63% מהמנהלים ציינו שתכנית הסיוע של הממשלה עדיין לא מספקת מענה הולם לעסקים.

תהילה ינאי, מנכ"לית משותפת ב-Coface Bdi (צילום: יהודה סובול)
מנכ"לית Coface Bdi תהילה ינאי | צילום: יהודה סובול

לדברי תהילה ינאי, מנכ"לית משותפת בחברת CofaceBDi, "על רקע פרוץ מלחמת חרבות ברזל ולאחר התגייסות הציבור למאמצי הלחימה, אנו עדים לירידה משמעותית בהיקפי הפעילות של חברות ועסקים רבים המתמודדים עם השלכות המצב. בתקופה זו החברות והעסקים מתמודדים עם אתגרים רבים, ביניהם מחסור בכוח אדם, ירידה בביקושים, בעיות בשינוע ולוגיסטיקה ועוד. נראה כי על מנת לצלוח את התקופה המאתגרת, נדרש סיוע ממשלתי משמעותי שימנע קריסה של עסקים רבים".