אקזיט ענק לקיבוץ שמיר: מכר את יתרת החזקותיו (50%) בחברת שמיר אופטיקה בעסקה המוערכת במאות מיליוני דולרים. הרוכשת היא ענקית האופטיקה אסילור-לוקסוטיקה, שכעת תחזיק בבעלות מלאה בשמיר אופטיקה, העוסקת בייצור עדשות ומוצרי אופטיקה.

אסילור לוקסוטיקה 

הנסחרת בבורסת פריז לפי שווי של כ-70 מיליארד אירו, החזיקה עד כה ב-50% ממניות שמיר אופטיקה, אותן רכשה לפני 11 שנה ב-130 מיליון דולר (37% מידי הקיבוץ ו-13% מהציבור). עסקה זו נעשה על ידי אסילור עוד לפני שהיא מוזגה עם ענקית האופטיקה מאיטליה לוקסוטיקה.

שמיר אופטיקה הוקמה ב-1972 וכיום היא פעילה ב-23 מדינות באמצעות 18 מעבדות אופטיקה בינלאומיות כשהיא מעסיקה יותר מ-2,500 עובדים. בשנת 2005 החלה החברה להיסחר בנאסד"ק אולם היא הפכה לפרטית לאחר עסקת המיזוג עם חברת אסילור, שנכנסה כאמור כשותפה בשנת 2011 ב-50% מהחברה. שווי החברה בעת ההנפקה דאז עמד על 225 מיליון דולר וב-2011 במסגרת המיזוג עם אסילור שוויה נאמד ב-260 מיליון דולר.

יגן משה, המכהן כמנכ"ל שמיר אופטיקה, ימשיך להוביל את החברה כשהוא ידווח ישירות לפרנצ'סקו מילרי, מנכ"ל אסילור-לוקסוטיקה. גם המיתוג של שמיר המייצרת עדשות אופטיות יישמר בנפרד לצד הייצור ומחלקת הפיתוח שיישארו בקיבוץ שמיר בישראל.

קיבוץ שמיר נחשב לאחד מהקיבוצים העשירים בישראל כשהוא מחזיק גם בשליטה במפעל שלא"ג שמיר (60%) לייצור בד לא ארוג לתעשיית המגבונים וחיתולים בעיקר. שווי החברה הנסחרת בבורסה בתל אביב הוא כ-430 מיליון שקל.

רשת אופטיקה חדשה תיכנס לישראל

בתוך כך רשת האופטיקה של לוקסוטיקה, Sunglasses Hut צפויה להיכנס לישראל לאחר שחתמה על הסכם זכיינות עם קבוצת פוקס של הראל ויזל. במסגרת ההסכם פוקס תקים ותפעיל את רשת חנויות המותג בישראל. בשעתו ניסתה לוקסוטיקה לרכוש את רשת אירוקה אולם העסקה נבלמה על ידי הרשות לתחרות.

שמיר אופטיקה התפתחה בשנים האחרונות באמצעות מוצרי אופטיקה ועדשות בטכנולוגיות חדשות (דוגמת טכנולוגיה למניעת היווצרות אדים על עדשות המשקפיים) כשהיא נהנתה מעלייה בהכנסות מאז פרוץ משבר הקורונה גם במסגרת הרחבת פעילותה וכניסה לשווקים חדשים כולל במדינות אסיה. בין השאר החברה חתמה על שיתופי-פעולה עם רשתות מקומיות דוגמת הרשת הגדולה ביפן, פריס-מיקי ועל שיתוף-פעולה עם פורמולה 1 לשיפור איכות הראייה של הצוותים.

במכתב ששיגרה לאופטיקאים לאחר העסקה, הגדירה הנהלת שמיר אופטיקה את הרכישה כעת כ"אבן דרך מדהימה עבור שמיר אופטיקה, כיוון שכעת נוכל לנצל הזדמנות ייחודית להעצמת רשתות ההפצה המשלימות, המותגים המוכרים, המוצרים והפתרונות האופטיים המובילים שלנו כדי להמשיך ולקדם את המותג ואת העסק של שמיר אופטיקה, שאפשרו לשמיר להוביל את השוק בהחלטות מסחריות מהירות, בשירות מהיר ובתגובה לצרכי השוק. החלטה זו היא צעד הגיוני הממשיך את השותפות הוותיקה שלנו עם EssilorLuxottica. היא מאפשרת לנו להמשיך ולחזק את שיתוף-הפעולה בין צוותי המסחר והמו"פ שלנו, כדי למנף את תחומי המצוינות ולהמשיך להרחיב את הנוכחות של שמיר בשוק ולהאיץ את השקת המוצרים והפתרונות החדשניים לטובת הלקוחות והצרכנים שלנו. כרגע אין שינוי בפעילויות ובתהליכים השוטפים שלנו".

הכתבה פורסמה לראשונה באתר גלובס